نگاهی به برخی تغییرات در قانون جدید بیمه شخص ثالث

محسن تقیان

وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه

tasadof-khodro-bigقانون جدید بیمه شخص ثالث در ۶۶ ماده تنظیم شده است؛ این قانون تغییرات قابل توجهی داشته است که به برخی از این تغییرات اشاره می شود:

– تخفیف  به بیمه گذارانی که خسارت نداشته اند، در قانون جدید به قوت خود باقی است ، افراد می توانند در زمان فروش خودرو ، تخفیفات مربوط به بیمه را برای خود حفظ کنند یا حتی آن را به وابستگان خود از جمله همسر و فرزند منتقل کنند .

– منتفی شدن دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث در آغاز هر سال به دلیل افزایش نرخ دیه از دیگر ویژگی های این قانون جدید است و دغدغه بیمه گذاران با شیوه جدید رفع می شود .

در شیوه جدید در صورت افزایش نرخ دیه ، سقف پوشش بیمه نیز به صورت خودکار افزایش می یابد و خسارات به زیان دیده گان بر مبنای دیه سال جدید پرداخت می شود به نحوی که نیازی به دریافت الحاقیه نیست .

– در قانون جدید نرخ بیمه برای اشخاص به صورت یکسان محاسبه نمی شود بلکه عواملی چون سابقه رانندگی پر خطر، نمرات منفی ثبت شده در سیستم راهنمایی و رانندگی و حوادثی که راننده مسبب آن بوده، در تعیین نرخ بیمه اثر گذار است .

پیش بینی شده است که نیروی انتظامی سوابق نمرات منفی رانندگان را بر مبنای شماره پلاک خودرو دارنده آن در اختیار بیمه گران قرار دهد تا متناسب با آن میزان حق بیمه تعیین شود .

– در این قانون راننده نیز مانند سرنشین خودرو از بیمه خسارت دریافت می کند و از این رو بیمه حادثه برای رانندگان وسائط نقلیه نیز پیش بینی شده است .

– در قانون جدید مسبب حادثه نیز می تواند برای تعیین درصد جراحت به پزشکی قانونی مراجعه کند .

– شرکت های بیمه از اخذ رضایت از زیان دیدگان و پرداخت خسارت کمتر به آنان ممنوع شده اند .

– از دیگر مزایای این قانون مشارکت مسبب حادثه در پرداخت خسارت  به زیان دیدگان است ، به این  ترتیب  که اگر فردی به خاطر تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی سبب حادثه ای شود که شرکت بیمه  خسارت پرداخت کند ، باید بخشی از خسارت را باید بپردازد .

در این شیوه بیمه گر خسارت های وارده به زیان دیدگان را پرداخت می کند ،اما می تواند به تناسب درصدی از خسارات را از مسبب حادثه اخذ کند .

– برابری دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی در قانون قبل نیز وجود داشت و اعمال می شد که در قانون جدید نیز به قوت خود باقیست .

– اگر مدارک پرونده کامل و میزان خسارت بدنی به موجب حکم دادگاه قطعی شده باشد ، بیمه گر در صورت تاخیر در پرداخت خسارت به ازای هر روز و نیم در هزار بابت تاخیر جریمه پرداخت خواهد کرد .

–   در قانون جدید تعهد بیمه گر ۱۰ برابر سقف تعهدات در بیمه نامه است . بیش از این بیمه گران موظف به پرداخت  خسارت به همه افراد زیان دیده خارج از وسایل نقلیه بودند.

-اگر خسارت وارده ناشی از نقص راه یا نبودن علایم رانندگی و یا نقص وسیله نقلیه باشد ، شرکت بیمه می تواند  پس از پرداخت خسارت به زیان دیده؛ نسبت به اخذ خسارت به نسبت درجه تقصیر، که درحکم دادگاه مشخص می شود،از مسببان ذی ربط اقدام نماید .

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.