نَفَس گود چوخه گرماب باز هم در بهار تازه شد

کشتی چوخه را می توان بازی بهاری مردم خراسان و از جمله نیشابوری ها نامید. همه ساله فصل بهار با خبر برگزاری مسابقات گوناگون و تجمع های ده ها هزار نفری نیشابوری ها در اطراف گود کشتی روستاها و شهرهای اقماری همراه است که پای  قهرمانان بومی این رشته را از نقاط مختلف استان و کشور به این گودهای خاکی می کشد.

هیاهو و هیجان این رشته، به ویژه در سال های اخیر پای دوربین های تلویزیون را هم به نیشابور باز کده و پخش گزارش این مسابقات در کنداکتور برنامه های ورزشی تلویزیون هم جای خود را پیدا کرده است.

یکی از گودهای پرتماشاگری که این ورزش محبوب بومی هر ساله در نیشابور شاهد پنجه در پنجه انداختن مردان چوخه کار است، گود پهلوان شورورزی گرماب است.

گرماب بزرگ، ۲۰ فروردین ماه امسال ، بیست و یکمین دوره برگزاری این مسابقات را هم مانند سال های گذشته تجربه کرد. مسابقاتی که در آن ۱۸۰ پهلوان از ۷ استان کشور در سه وزن +۷۴ ،+۸۴ و +۹۶ کیلوگرم با یکدیگر به رقابت پرداختند. سهم نیشابور از جوایز این مسابقات در امسال،  ۱ مقام اول و ۲ مقام سومی بود.

در مسابقات امسال که به نام روز ملی فناوری هسته ای و گرامیداشت شهدای هسته ای نامگذاری شده بود، طبق رسوم این ورزش باستانی به نفر اول یک راس قوچ و یک عدد سکه بهار آزادی، به نفر دوم یک قوچ و به نفر نفر سوم مسابقات یک تخته قالی به عنوان هدیه اهدا شد.

آن چه به نظر می رسد این است که مسابقات که هزینه های آن به همت حاج محمد گرمابی و شورای اسلامی روستای گرماب تامین می شود و امسال البته از کمک مالی حمید گرمابی، نماینده نیشابور در مجلس هم برخوردار بود،  محل خوبی برای ایجاد انگیزه هر چه بیشتر در بین جوانان به ورزش پهلوانی و کشف استعدادهای جوان شهرستان نیشابور باشد. رسیدن به چنین هدف ارزشمندی را می توان در سایه برنامه ریزی و همت جدی مسئولان شهری برای تبلیغ هرچه به تر مسابقات در سطح ملی و نام و نشان دار کردن این بازی ها به عنوان رویدادی اجتماعی و فرهنگی، و نه تنها ورزشی جست و جو کرد.

کشتی با چوخه در خراسان بزرگ از تاریخچه کهنی برخوردار و در بین مردم جایگاه مهم و پهلوانی را داراست. گفتنی است «چوخه» واژه ای کردی است که به معنی شنلی کوتاه است که ورزشکاران آن را با شال به کمر خود محکم می کنند و کردهای خراسان (کرمانج ها) در پوشش سنتی خود از آن استفاده می کنند.

از جمله کمبودهای امکانات این بازی ها در سال های اخیر می توان به نبودن فضای مناسب برای پارک خودرو ها، نبود سکوی کافی برای تماشاگران و نبود سرویس بهداشتی مناسب اشاره کرد.

محمد حسین قائنی، رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان فیروزه دراین باره از مهمترین مشکلات برگزاری این مسابقات را بحث تامین مالی هزینه ها دانست.

وی افزود : با توجه به این که ردیف بودجه ای برای برگزاری این مسابقات تعریف نشده است تامین تمام هزینه ها که حدودا در هر دوره ۵۰ میلیون تومان است  بر عهده حاج محمد گرمابی و شورای اسلامی گرماب است اما این کمک ها صرفا هزینه جاری مسابقات شده و کفایت پروژه های عمرانی گود پهلوان شورورزی را نمی دهد.

مشکلی که البته با استقبال گسترده مردم، می تواند با رفتن به سمت جذب حامیان و اسپانسرهای مالی قدرتمند، حتی در سطح ملی، بسیار زودتر از انتظار برای کمک های دولتی حل شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.