نیشابور پیش ازشاپور،  با تکیه برکاوشهای محوطه تاریخی قاراچشمه

81653984-6532892انجمن تاریخ ایرانی شعبه نیشابور برگزار کرد:

 

به همت انجمن تاریخ ایرانی شعبه نیشابور، در هفته گذشته ، نشست علمی باستانشناسی پیرامون «نیشابور پیش از شاپور با تکیه برکاوشهای باستان شناسی محوطه تاریخی قاراچشمه» درمحل کتابکده فراندیشه برگزار گردید.

دراین نشست علمی که دوتن از اساتید رشته باستانشناسی  دانشگاه نیشابور وتعدادی ازدانشجویان این رشته ونیزدوست داران وحامیان فرهنگ،ادب وتاریخ نیشابور شرکت داشتند،دکتر حسن باصفا استاد رشته باستان شناسی دانشگاه نیشابور که حفاری های محوطه تاریخی قاراچشمه تحت سرپرستی ایشان انجام گرفته، سخنران اصلی این نشست علمی بود.

دکتر باصفادرابتداضمن معرفی منطقه تاریخی فوق بیان داشت این محوطه بین هزاره های پنجم تا اول قبل از میلاد مسیح، یکی از مهمترین زیست گاه های انسانی بوده که در کنار رودخانه ای فصلی قرار داشته و وجود چشمه های آب و دسترسی به آب در عمق کم، شرایط مناسبی را برای سکونت انسان در این منطقه فراهم نموده بود.

دکتر باصفا بابیان این که قسمت های زیادی از لایه های بالایی محوطه توسط عوامل انسانی از طریق کشاورزی وگود برداری ازبین رفته ودر نتیجه مواد فرهنگی زیادی تخریب شده ،گفت که با ایجاد گمانه های متعددی در محوطه فوق ودست یابی به آثار و مواد فرهنگی ازداخل گمانه ها ازجمله خاک تیره رنگ به دو ویژگی در محوطه تاریخی قاراچشمه دست یافتیم. اولا این که یافته های ما از محصولات فرهنگی (آثار) سطحی و گمانه های ایجاد شده در محوطه؛ از جمله شیار کِش های سنگی، دست آس ها و هاون های سنگی، و بقایای گیاهی، نشان از وجود کشاورزی پیشرفته مردمان این محوطه دارد. از طرف دیگر بر اساس شواهد بدست آمده ،از جمله وجود بقایای سرباره ها، ابزارهای سنگی و «مهرهای تجاری» نشان دهنده این است که مردمان این منطقه فعالیت های صنعتی قابل توجهی داشته اند و از جمله تولیدات مهم آن ها «تولید ظروف مرمرین» بوده است.

وی در خصوص مقایسه ی زمانی محوطه های پیش از تاریخ نیشابور و فیروزه- تپه ی برج، شهرک فیروزه، تپه بلوچ و قاراچشمه، گفت تمدن در محوطه ی قاراچشمه از عصر مس و سنگ آغاز شده و تا آهن ادامه یافته است. واین شروع در تپه ی برج نیز مشابه است. درتپه ی بلوچ عصر نوسنگی و مس و سنگ در جریان بوده است. شهرک فیروزه دوره ی برنزِ میانی و جدید را شامل می شده است. بنا بر این می توان نتیجه گرفت دو حوزه ی تمدنی «تپه بلوچ و قاراچشمه» که اتفاقا هر دو در غرب نیشابور واقع هستند از قدمت بیشتری برخوردارند و محوطه ی باستانی قاراچشمه از مزیت «توالی» چهار هزار ساله نیز برخوردار است.

در پایان صحبت های دکتر با صفا پرسشهایی از سوی حاضرین مطرح شد که دکتر گاراژیان ودکتر با صفا به تناسب تخصصشان به آن پاسخ دادند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.