نیشابور یک «شهرـ موزه» در کشور است و باید موزه مستقل داشته باشد

در سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به نیشابور عنوان شد:

نیشابور یک «شهرـ موزه» در کشور است و باید موزه مستقل داشته باشد

احسان سلیمانی/ معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در بازدید از مناطق تاریخی و گردشگری نیشابور در خصوص احداث موزه باستان شناسی ویژه نیشابور اظهار داشت: با توجه به حجم اشیاء تاریخی کشف شده در این شهر کهن، نیشابور قطعا نیاز به موزه ای مستقل دارد.

مسعود سلطانی فر افزود: البته اگر بخواهیم بنای جدیدی در جای دیگری بسازیم، با وضعیت مشکلات اعتباری و حجم زیاد پروژه های نیمه تمام، شاید تا ده سال دیگر هم نوبت شما نشود، لکن اگر در اختلاف مالکیتی بین اوقاف و میراث فرهنگی، رأی نهایی به سود میراث صادر شود مکان رباط شاه عباسی میدان خیام بهترین مکان برای احداث موزه است و اگر هم آن جا نشود، با مذاکراتی که با مسئولین شده یکی دو نقطه دیگر نیز وجود دارد که آن ها هم اختلاف مالکیتی دارد و هر کدام حل شود برای احداث موزه در اولویت می باشد.

وی با تأکید و تکرار سخن مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی مبنی بر اینکه نیشابور به عنوان شهرموزه در کشور مطرح است، گفت: این شهر دارای گنجینه گران بهایی از آثار تاریخی و فرهنگی و گردشگری است و قابلیت‌های بسیار بالایی دارد که مدیریت این آثار ارزشمند از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد و باید از ظرفیت‌های موجود در نیشابور به نحو شایسته ای استفاده کرد.

سلطانی فر تسریع در کاوش های محوطه تاریخی شادیاخ ضروری را ضروری دانست و گفت: از مجموع ۳۶ هکتار محوطه اصلی شهر شادیاخ، تنها در یک درصد آن کاوش های باستان شناسی انجام شده است. در حالی که این منطقه یک میراث جهانی است و یکی از محوطه های تاریخی و باستانی کشور است که با انجام کاوش محوطه و یکپارچه سازی مدیریت آن، قابلیت ثبت جهانی در یونسکو را دارد.

این مقام مسئول پیرامون تعیین تکلیف مالکیت اراضی متعلق به اشخاص در این منطقه توضیح داد: در حال حاضر با مساعدت شهرداری نیشابور کار اسکن و بررسی این منطقه تاریخی سریع تر انجام می شود و سپس آن بخش از اراضی باستانی که دارای اشیاء تاریخی می باشند بعنوان یک محوطه تاریخی و باستانی در اختیار سازمان میراث فرهنگی، و آن بخش از اراضی که فاقد ارزش تاریخی و باستانی هستند در اختیار اشخاص و مالکان قرار خواهد گرفت.

وی همچنین با اشاره به اینکه طرح جامع گردشگری نیشابور نیز باید هر چه سریعتر انجام شود از فرمانداری شهرستان خواست این طرح را هر چه سریعتر تهیه کند.

معاون رئیس جمهور در پاسخ خبرنگار خیام نامه در خصوص دلیل تأخیر در مرمت بخش های آسیب دیده بنای آرامگاه خیام، کمال و عطار با توجه به اهمیت و جایگاه آن ها در میان آثار تاریخی استان، بیان داشت: مرمت این یناها را در سطح اعتبارات شهرستان و استان تأمین می کنند، لذا باید از مدیرکل مسئله را جویا شوید.

رجبعلی لباف خانیکی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی در همین رابطه یه خیام نامه گفت: با توجه به جاذبه زمین مصالح بناهای باستانی مدام در حال ریزش است و ما نیز مرتب مشغول ترمیم می باشیم، لکن این مسئله به نیروی انسانی، پول و تخصص نیاز دارد تا بتوانیم به تمام بناها برسیم. در حالی که دو هزار بنای باستانی در استان داریم.

وی افزود: در این خصوص ما نامه و گزارشی از وضعیت خیام به سازمان میراث فرهنگی نوشتیم و ضمن برآورد هزینه، درخواست اعتبار کردیم و با توجه به محدودیت اعتبارات منتظر تخصیص آن هستیم.

گفتنی است: رئیس سازمان میراث فرهنگی به نیشابور در سفر خود به نیشابور ضمن بازدید از محوطه افلاک نمای خیام از تندیس حکیم عمر خیام ساخته پروفسور حسین فخیمی رونمایی و پرده برداری کرد و بر افزایش تلاش ها برای معرفی هر چه بیشتر آثار و شخصیت حکیم عمر خیام نیشابوری تأکید نمود.

بازدید از آرامگاه خیام، عطار، کمال الملک، شهر کهن شادیاخ، امام زادگان محمد و ابراهیم محروق، مسجد جامع، رباط شاه عباسی و روند پیشرفت پروژه هتل امیران از دیگر برنامه های این سفر بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.