نیشابور و پایتخت فرهنگی جهان اسلام

 

محمد تاجیک- کارشناس

 ارشد جغرافیا

  سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که به عضویت از ۵۷ کشور به گسترش بیش از چهار قاره است. سازمان صدای جمعی جهان اسلام و تضمین برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در روح ترویج صلح بین‌المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان است.

سازمان بر اساس تصمیم اجلاس تاریخی که در شهر رباط، پایتخت کشور مراکش در ۲۵ سپتامبر ۱۹۶۹  و در پی  آتش‌سوزی عمدی مسجد الاقصی در بیت المقدس تأسیس شد.در سال ۱۹۷۰ نشست اولین کنفرانس اسلامی وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده برگزار شد که برای ایجاد دبیرخانه دائمی در شهر جده تصمیم گرفته شد.

منشور یا قانون اساسی سازمان کنفرانس اسلامی طبق ماده ۱۰۲ منشور سازمان ملل متحد در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۷۴ به ثبت رسید. ۵۷ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند.

سال ۱۳۷۶ هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و با شرکت بیشتر سران کشورهای اسلامی و مقامات عالی رتبه پنجاه و پنج کشور مسلمان در شانزدهم آذرماه ۱۳۷۶ برگزار شد.

آیسسکو یا سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (ISESCO)

به انگلیسی Islamic Educational Scientific and Cultural Organization) ) یک سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است که در مه ۱۹۷۹ تأسیس شد. مقر آن در در رباط در مراکش قرار دارد. ۵۷ کشور اسلامی از جمله ایران عضو این سازمان هستند.

سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) پس از تصویب اساسنامه آن را در یازدهمین اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو کنفرانس اسلامی در اسلام آباد در سال ۱۹۸۱ جهت هماهنگی و گسترش تعامل و همکاری‌های آموزشی، علمی و فرهنگی با الهام از اهداف و تعالیم اسلام میان کشورهای اسلامی تأسیس گردید.

مقر اصلی آیسسکو در رباط قرار دارد و تاکنون این سازمان مبادرت به گشایش دو دفتر منطقه‌ای در شهر شارجه امارات متحده عربی و شهر تهران در جمهوری اسلامی ایران نموده‌است.

آیسسکو دارای سه زبان کاری انگلیسی، عربی و فرانسه است.سازمان آیسسکو در حال حاضر با ۱۱۴ سازمان تخصصی و مؤسسات وابسته به سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی منطقه‌ای، سازمان‌های غیردولتی و مؤسسات دانشگاهی قرارداد همکاری منعقد کرده‌است. اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام زیر مجموعه این سازمان محسوب می‌شود.

در سومین نشست وزرای فرهنگ کشور های عضو آیسسکو که در سال ۲۰۰۱ در دوحه قطر برگزار گردید ، ایده پایتخت فرهنگی جهان اسلام مطرح گردید.

این ایده در کنفراس وزرای خارجه سازمان در سال ۲۰۰۲ در شهر خارطوم سودان به تصویب نهایی رسید و مقرر شد تا ۳ی شهر برای ۱۰ سال آینده  در منطقه آسیایی (اوراسیا) ، عربی و آفریقایی به عنوان پایتخت های فرهنگی جهان اسلام انتخاب شوند و در اجلاس چهارم وزرای فرهنگ سازمان در الجزایر، این شهر ها برای دهه ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ تعیین شدند و قرار شد در سال اول فقط شهر مکه به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام باشد.

در اجلاس ششم وزرای فرهنگ درباکوی آذربایجان و اجلاس نهم در سال ۲۰۱۵ مسقط عمان ، مراکز فرهنگی جهان اسلام تا سال ۲۰۲۵ تعیین شدند . جدول زیر فهرست کامل این شهرها را نشان می دهد.همانگونه که در جدول هم دیده می شود در سال ۲۰۰۶ شهر اصفهان و در سال ۲۰۱۷ شهر مشهد از جمهموری اسلامی ایران به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در منطقه آسیا برگزیده  شده اند.

معیار انتخاب از پایتخت فرهنگ اسلامی مهمترین این معیارها عبارتند از:

اول: شهر مورد نظر باید از یک تاریخ غنی و شهرت علمی و گسترده و موقعیت برجسته فرهنگی در کشور و منطقه خود  در طول تاریخ اسلامی بر خوردار باشد.

دوم : کمک به فرهنگ اسلامی و فرهنگ انسانی  از طریق آثار فرهنگی ، علمی و ادبی و هنری   دانمشمندان ،ادباء و روشنفکران و هنرمندان آن  شهر.

سوم: شهر دارای  مراکز تحقیقات علمی باشد، و کتابخانه نسخه های خطی، باستان شناسی و آموزشی، آن یک جاذبه برای محققان و و علاقه مند پژوهش در زمینه های علوم، فرهنگ و دانش باشد.

چهارم: وجود نهادهای فرهنگی فعال در زمینه تجدید حیات فرهنگی  . نیز وجود افراد، گروه ها و سازماندها جهت برگزاری  جشنواره ها و ایام فرهنگی و نمایشگاه های کتاب، نقاشی ، اجرای تئاتر، و کار ترجمه و چاپ و نشر  کتب.

نیشابور و پتانسیل تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی جهان اسلام

چهره نیشابور در گستره اسلام بر همگان کاملا آشکار است تا جائی که پیامبر گرامی اسلام درباره نیشابور می فرمایند(خیر خراسان نیشابور) و نیشابور در زمان ورود امام هشتم شیعیان از نظر فرهنگی تا آنجا پیش رفته بود که برای ثبت حدیث معروف سلسلـه الذهب ایشان ۲۴هزار قلمدان مرصع بدون دوات بیرون آمد اما نیشابور در زمان طاهریان (عبداله بن طاهر)بعنوان پایتخت انتخاب می شود و شهری بنام شادیاخ در کنار این شهر بوجود می آید که سالیان دراز اسم نیشابور را تحت الشعاع نام خود قرار می دهد و عظمت وترقی نیشابوردر این زمان پیش رفت.

چنانکه ورود امام رضا (ع) به نیشابور را  «افتخاری ملی» و «حماسه غرورآفرین ملی» در تاریخ ایران دانسته و استقبال نیشابوریان از آن امام را با عبارت «همه ایران به استقبال ایشان آمد» توصیف نموده‌اند. خوشبختانه، ارج و اهمیت و جایگاه این رویداد شکوهمند و ابعاد فرهنگی ژرف آن، در اسناد رسمی کشورمان، مورد شناسایی قرار گرفته و طبق مصوبه ۶۳ شورای عمومی فرهنگ استان خراسان رضوی، ۱۰ تیرماه (سالروز ورود امام به نیشابور)، «روز ملی خراسان» نامگذاری شده است و این نام‌گذاری، سالروز ورود حضرت رضا (ع) به خراسان را یادآور می‌شود.

در بزرگی نیشابور نوشته اند که  نیشابور دارای۴۴ محله بود که شیراز به اندازه یک محله آن بود. نیشابور آن روز مساجد و کتابخانه ها و مدارس زیادی داشت.

برای نشان دادن عظمت نیشابور تنها می توان ارقام و اعداد را ارائه داد.نوشته اند که: بلاد اسلامی آن روزگار را به ۷۱بلد تقسیم کرده اند که۷۰%دانشمندان جهان اسلام متعلق به نیشابور و ۳۰%متعلق به ۷۰بلاد دیگر بود.

اگر پیامبر اکرم (ص) فرموده باشد: «خیر بلاد خراسان، نیشابور»؛ بهترین شهرهای خراسان، شهر نیشابور است، می‌تواند نظر به این همایش معنوی و پرثمر و شکوهمند داشته باشد.

نیشابور روزگاری پایتخت ایران بزرگ بوده و از ۳۲ مدرسه و نظامیه ایران ۲۸ نظامیه رو در دل خودش جای داده بود و افتخار علما و بزرگان  دنیا افزودن نام نیشابور به اسم خودشان بود.

نیشابور به عنوان شهر تاریخی و تاثیر گذار در جهان اسلام و با داشتن آثار تاریخی و شخصیت های جهانی و توان های محیطی و انسانی قطعا در سالهای آینده توانایی تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی جهان اسلام را داراست.

نیشابور به عنوان قطب علمی سده های اول اسلامی و مرکزیت در چند دوره تاریخی دوران اسلامی و رقابت آن با بغداد در امور مختلف و داشت شرایط مناسب در حال حاضر ،خود به تنهایی توانایی تبدیل شدن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال های آتی را دارد و این امر در صورتی محقق خواهد شد که مسوولین محترم شهرستان و استان و در سطح عالی کشوری ،پیگیری نمایند.

در چند سال گذشته شهرهای مانند غزنه (غزنین) در افغانستان که روزگاری مرکز حکومت غزنویان بود ،خیلی زودتر از مشهد و در سال ۲۰۱۳ عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در قاره آسیا را کسب نمود و نیشابور با پیشینه تاریخی و شگرف خود استعداد تبدیل شدن به مرکزیت فرهنگی جهان اسلام را برای یک سال دارد. البته باید از شرایط موجود پیش آمده در انتخاب مشهد برای مرکزیت فرهنگی سال ۲۰۱۷ نیز حداکثر استفاده برای این امر صورت گیرد و علاوه بر آن برای تقویت مشهد ، نقش نیشابور هم پر رنگ گردد.

شکوفایی و شهرت این شهر و منطقه ی آن بین سده‌های میانی ورود اسلام به خراسان تا دوره ی حمله مغول به نیشابور باعث شده است که نیشابور در این سده‌ها(شروع از سده دوم هجری تا اوائل قرن هفتم) پایتخت فرهنگی ایران شناخته شده‌است.شیراز ،اصفهان و قزوین همراه با نیشابور چهار شهری هستند که عنوان پایتخت فرهنگی ایران را در طول ۱۴ قرن اخیر داشته اند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.