نیشابور هم مانند دیگر شهرها شاهد افزایش تلخ آمار کودک آزاری است,آزار کسانی که جز گریه؛دفاعی ندارند

بیشترین نحوه کودک آزاری، به ترتیب ، آزار جسمی، آزارجنسی، عاطفی و غفلت و بی توجهی والدین نسبت به کودکان شان بوده است.

در نیشابور از ابتدای سال ۹۶ ، تاکنون ۳۸ مورد گزارش کودک آزاری داشته ایم که از این تعداد، ۱۳ کودک برای تامین امنیت و حفظ سلامت شان از خانواده جداسازی شدند. در سال ۹۵، مجموعا ۵۲ مورد گزارش کودک آزاری بوده که منجر به جداسازی ۲۸ کودک از خانواده شده است. با مقایسه آمار سال ۹۵ و سال ۹۶ تاکنون، می توان گفت که در نیشابور  گزارش های کودک آزاری  افزایش داشته است.

رضا میرابی– یکی از موضوعات دردناک و تاسف بار که این روزها جایی داغ  در میان اخبار سرد دیگر پیداکرده است، کودک آزاری است.عبارتی که در عین آشنایی، غربتی عجیب دارد. ماجرای بنیتای ۸ ماهه که در ددمنشانه ترین حالت از گرما و گرسنگی داخل خودروی ربوده شده پدرش جان باخت، هنوز هم دردناک است.آتنای ۷ ساله که یادآوری جسد تکه تکه شده ش هم هرخاطری را جریحه دار می کند. در این میان اما دختر ۷ ساله نیشابوری ملموس تر از بقیه در ذهن نیشابور ماندگار شد. این سلسله حوادث خونین کودک آزاری، توجه عمومی را به این موضوع معطوف کرده است.

کودک آزاری چیست؟

صدای گریه کودک همسایه رشته افکارم را می گسستند. با تردید تلفن را بر می دارم و با شماره تلفن ۱۲۳ تماس می گیرم. عددی که همه، کم و بیش، آن را چاپ شده در کنار ماشین های اورژانس اجتماعی می شناسند. صدایی رسا پاسخ می دهد. می پرسم که آیا می توانم یک مورد کودک آزاری گزارش دهم؟ با لحنی جدی می گوید: بله حتما. ادامه می دهم: اصلا چه چیزی کودک آزاری است؟ گریه کودک کوچک همسایه هم می تواند کودک آزاری باشد؟ مکث می کند، در پاسخ در تشریح کودک آزاری می گوید: «هر امری در جهت سواستفاده از کودک صورت گیرد و یا موجب صدمه رسیدن به کودک در زمینه های جسمی، جنسی و عاطفی شود، کودک آزاری محسوب می شود و قابل پیگیری است. مثال عینی این عمل هم می تواند تکدی گری، محروم کردن کودک از تحصیل، ضرب و جرح و …باشد اما هرکسی فرزند خود را تا حدی کمی تنبیه جسمی یا عاطفی می کند اما شدت و میزان آن کم است و نمی تواند در دایره کودک آزاری قرارگیرد.»

تشکر می کنم و تلفن را قطع می کنم. هنوز هم فکرم مشغول است.چه تعداد کودک خردسال هر روز، بهترین دوران زندگیشان را با درد می گذارنند؟

کودک آزاری بدل به پدیده شده است

با رئیس اداره بهزیستی نیشابور به گفتگو می نشینم. او می گوید: کودک آزاری یک پدیده و یک آسیب نوظهور است. متاسفانه امروزه کودک آزاری از سطح کلان شهر ها فراتر رفته و حتی به شهرهایی کوچک تر از نیشابور نیز شیوع پیدا کرده است.

علی صدر می افزاید: آمار کل کودک آزاری در یک دهه اخیر در سطح کشور افزایش پیدا کرده است. اما آمار به این معنی نیست که در گذشته کودک آزاری وجود نداشته است. بلکه در این مدت آگاهی یافتن مردم از حقوق کودکان، حمایت های قانونی بیشتر، شناخته شدن وجه دردناک کودک آزاری و پرداختن رسانه ها به این موضوع، سبب برانگیخته شدن حساسیت های عمومی نسبت به کودک آزاری شده است.کودکان در گذشته نیز مورد آزار قرار می گرفته اند اما این موضوع گزارش نشده است. آمارهای ارائه شده از کودک آزاری نمی تواند دورنمای دقیقی از وضعیت موجود ارائه کند زیرا بسیاری از موارد کودک آزاری به مرجع مرتبط گزارش نمی شود.

کودک آزارهای همشهری!

وی خاطر نشان کرد: براساس آماری که به طور معمول از سمت اورژانس اجتماعی، مراجعه به اداره و مکاتبه های ادارات دیگر به بهزیستی اعلام شده است، از ابتدای سال ۹۶ ، تاکنون ۳۸ مورد گزارش کودک آزاری داشته ایم که از این تعداد، ۱۳ کودک برای تامین امنیت و حفظ سلامت آنها از خانواده جداسازی شده اند و بقیه با پیگیری مجموعه اورژانس اجتماعی، بعد از اطمینان از امکان زندگی کودک در خانواده، بازگشت داده شده اند. در سال ۹۵، مجموعا ۵۲ مورد گزارش کودک آزاری بوده که منجر به جداسازی ۲۸ کودک از خانواده آن ها شده است. با مقایسه آمار سال ۹۵ و سال ۹۶ تاکنون، می توان گفت که افزایش گزارش های کودک آزاری  را داشته ایم.

او در تشر یح انواع کودک آزاری و میزان آنها تصریح کرد: کودک آزاری انواع مختلفی دارد.جسمی، جنسی، عاطفی و غفلت و سهل انگاری است. کودک آزاری جسمی، حمله فیزیکی، ضرب و شتم و سوزاندن و داغ کردن کودک است. کودک آزاری جنسی، که در این نوع به نحوی از کودک سو استفاده می شود که منجر به ارضای بزرگ سال می شود که حتی می تواند منجر به ارتباط کامل جنسی نشود. کودک آزاری عاطفی  به هرگونه رفتار نامناسب با کودک که بر عملکرد شناختی و رفتاری کودک تاثیر بگذارد، اطلاق می شود.نوع چهارم کودک آزاری هم، غفلت و بی توجهی به نیاز های کودک از قبیل مسکن، خوراک، تحصیل و… است.

به گفته این مقام مسئول، بیشترین نحوه کودک آزاری، به ترتیب ، آزار جسمی، آزارجنسی، عاطفی و غفلت و بی توجهی والدین نسبت به کودکانشان بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی نیشابور در واکاوی علل کودک آزاری، بیان کرد: این واقعه دلایل مختلفی دارد. در وهله اول کودکانی بیشتر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند که علتی در خود داشته باشند. مثلا کودکان معلول که بخاطر معلولیت از سمت خانواده ها به عنوان یک سربار و باعث سرخوردگی شناخته می شوند، بیشتر مورد اذیت و آزار قرار می گیرند.

صدر اظهار کرد: بعضی از کودکان که نارسایی های روانی دارند می توانند دیگر گروه در معرض کودک آزاری باشند. مانند کوکان کج خلق و نافرمان که گاه به دلیل مبتلا بودن به بیش فعالی و… بیشتر مورد خشونت قرار می گیرند. خانواده ها نمی دانند که این کودکان نیاز به درمان و مصرف دارو دارند و با تنیبه بدنی این اختلالات برطرف نمی شود. هم چنین کودکان طرد شده که بعضا حاصل ارتباط نامشروع یا بارداری ناخواسته هستند، از گروه های پرخطر و در معرض آزار هستند.

وی با بیان اینکه اغلب نمونه های کودک آزاری، در مناطق جنوبی و حاشیه ای شهر است، ادامه داد: دسته ای دیگر علل کودک آزاری مربوط به والدین است. والدین از روش های تربیتی درست آگاهی ندارد. سطح سواد، وضعیت مالی، فرهنگی و شغلی این خانواده ها پایین است. سابقه محکومیت در این خانواده ها دیده می شود. اغلب به موادمخدر اعتیاد دارند یا سابقه اعتیاد دارند. سابقه طلاق در این خانواده ها به وفور یافت می شود.انزوای اجتماعی خانواده هم از دیگر علل کودک آزاری است.

این فعال مدنی اظهار کرد:  نباید به طوری باشد که با کوچکترین صدایی که از کودک شنیده می شود، ظن بر کودک آزاری گذاشته شود. معمولا اگر صدای شیون و گریه کودک به طور مداوم شنیده شود، آثار ضرب و جرح در بدن او دیده شود و… باید برای کودک آزاری گزارش داده شود. با این وجود هر زمان که فردی شک کرد که در مجاورت او کودکی مورد آزار قرار می گیرد، می تواند با اورژانس اجتماعی تماس بگیرد. ما پس از هماهنگی با مرجع قضایی، مداخله می کنیم و مراتب بعدی که شامل معاینات بدنی و روانی، پرس و جو از منابع و اعضای خانواده، مشاوره و … را انجام می دهیم.

با کودک آزاری چه گونه برخورد می شود؟!

به گفته صدر، در برخی از این موارد اگر فوریت مسئله بالا باشد به طوری که امکان زندگی کودک در محیط خانواده فراهم نباشد و سلامت او در مورد تهدید باشد، کودک را از خانواده به صورت موقت و دائم جدا می کنیم. در موارد دیگر پس از برگزاری جلسات مشاوره و اطمینان از ثبات شرایط درخانواده، کودک به محیط خانواده برگشت داده می شود.

به گفته او، محل نگه داری این کودکان، خانه های فرزندان بهزیستی است که در دو رده سنی ۶ تا ۱۲ سال و ۱۲ تا ۱۸ سال در ۵ مرکز با عنوان خانه فرزندان نگه داری می شوند. هم چنین کودکانی که زیر ۶ سال هستند، در شیرخوارگاه حضرت علی اصغر(ع) مشهد نگهداری می شوند.

دو واحد اورژانس اجتماعی در شهرستان فعال هستند که در هر واحد، یک روانشناس و یک مددکار برای مشاوره، مداخله و بازدید از موارد کودک آزاری و موضوعات دیگر حضور دارند.

در ادامه گزارش به سراغ یک مددکارِ «مداخله در بحران« شاغل  اورژانس اجتماعی می روم و با او  گفت و گو می کنم.

سمانه احیایی نیز با تاکید بر صحت سنجی گزارش های ارسالی، می گوید: در بسیاری از موارد گزارش شده،  بعد از پیگیری عوامل اورژانس اجتماعی، مشخص شده که کودک آزاری صورت نگرفته است. در هنگام گزارش دادن، باید دقت شود که کودک آزاری زمانی اتفاق می افتد که اسباب آزار و اذیت کودک به طور مکرر اتفاق بیفتد.

احیایی افزود: علت بیش تر کودک آزاری ها عدم مهارت فرزندپروری والدین، فاصله سنی پدر و مادر با فرزندان، اعتیاد ، فقر مادی و طلاق است که این ها به صورت یک زنجیره به یک دیگر مرتبط است و ممکن است در مواردی چند عامل دخالت داشته باشند.

دوباره زنجیره کودک آزاری های خونین اخیر را مرور می کنم. به راستی سهم هر شهروند  از کاهش این پدیده دردناک چیست؟

 

شما در این باره چه فکر می کنید. نظر های خود را به تلگرام «خیام نامه» ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.