نیشابور میزبان فرمانداران و مقامات شهرهای نمونه گردشگری

13سرمایه گذاران را ماندگار کنیم

آزاده مهدیار/ چهارمین همایش تخصصی فرمانداران، شهرداران و روسای میراث فرهنگی شهرهای نمونه گردشگری در نیشابور با حضور معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیر کل گردشگری استان و شهرداران و فرمانداران مناطق نمونه گردشگری برگزار شد.

در این همایش که روز پنجشنبه بیست و سوم مهر در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید، معاون برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به تصویب برجام توسط مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: اتفاق دیروز اتفاق بسیار مبارکی می تواند باشد. نه به این مفهوم و تصور که تمام مشکلات ما با داخل و خارج تمام شده است.

شیرکوند تصریح کرد: ما در این مدت در کشور خودمان با هم زنده مانی کردیم نه زندگانی. یک جایی با کارمند زد و بند کنی یا اقوام شهردار را ببینی یا از یک جایی نفوذ کنی. همین طور میان هم زندگی کردیم. اما الان که این دیوار را برداشته ایم و دیگران اگر بخواهند بیایند نمی توانند با این سیستم کار کنند.

وی افزود: شما به عنوان فرمانداران و شهرداران نمونه گردشگری با وجود بودجه کم جاری، باید با ایجاد تاسیسات گردشگری همه امکانات را در اختیار سرمایه گذار قرار دهید و همان هزینه ای که باید پارک ساخته شود را صرف این ها کنید.

وی از عدم مشکل میان مقامات زیست محیطی و گردشگری کشور و گفتمان مناسب آنها سخن گفت و افزود: نمی دانم چرا مباحث به شهرستان ها که می رسد مملو از مشکل می شود و سرمایه گذار درگیر بروکراسی ادارای و مشکلات بانکی می شود و سرمایه گذار را فراری می دهند.

شیرکوند با بیان اینکه باید بتوانیم خودمان را با شرایط جدید وفق دهیم و از همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت کنیم، اظهار کرد: لازمه آن همراهی و برنامه ریزی است بسیاری از شهرها با همه توان می خواهد به جمع شهرهای نمونه گردشگری اضافه شوند و فکر می کنند که اینجا چه خبر است! باید طوری عمل کنیم که این تصور آنها واقعی شود.

در ادامه فرماندار شهرستان ضمن خیرمقدم به میهمانان، بر نقش عمده نیشابور در تمدن و تاریخ ایرانی-اسلامی تأکید و تصریح کرد: شخصیت ها و علما و شعرای بزرگی از این شهرستان برخاستند و ۴۲۰۰ نفر از شخصیت های علمی و ادبی و اسلامی در کتاب شفیعی کدکنی نام برده شده است. در عصر حاضر هم نیشابور تاثیر خود را در فرهنگ و تمدن ایفا کرده است. نیشابوری ها در همه دوران ها از جمله دوران جنگ دِین خود را ادا کرده اند. مظفری افزود: جای جای ایران عزیز و به خصوص شهرهای حاضر در این همایش ظرفیت های پر افتخاری دارند. امروز که مسئولیت پذیرفتیم احیا و ارتقای شهرهای مان به لحاظ فرهنگی یکی از مهم تریم وظایف ما است. شاید به لحاظ مادی شرایط دشواری در کشور وجود دارد ولی سازمان میراث فرهنگی اراده جدی برای کار دارد.

وی با اشاره به توافق هسته ای اظهار کرد: خوشبختانه با اتفاقات مثبت که در مجلس افتاد روند رو به جلو است ولی باید بدانیم با اتکا به بودجه دولت نمی توان کار جدی انجام داد، هدف اصلی ما حضور سرمایه گذار است و جلب مشارکت نیاز به فراهم آوری مقدمات دارد. زمین و مجوز و سایر موارد لازم را باید فراهم کنیم.

مظفری اضافه کرد: الان شهرداری در حال ساخت پارک است ولی چرا باغ ایرانی نمی سازیم که با همان هزینه، نشانگان هویت ما نیز باشد. هویت ما باید در تمام حوزه ها نمود داشته باشد.

شهردار نیشابور نیز با بیان اینکه نیشابور در میان سه شهر پایدار کشور در سازمان یونسکو قرار دارد، اظهار داشت: نیشابور قدمت ۵۰۰۰ ساله و قاط ییلاقی و جاذبه های گردشگری و نیز ظرفیت های اقتصادی فراوان دارد. سالیانه ۲۰ میلیون نفر از مسیر نیشابور به مشهد مشرف می شوند با توقف حتی چند ساعتی میتوان اینها استفاده زیادی کرد.

سید عباس حسینی از مزایای حضور گردشگران سخن گفت و اضافه کرد: ما از این مزیتها نتوانسته ایم استفاده کنیم چرا که نیشابور مشکل اقامت گردشگران دارد و میتوان از حجم لبریز مسافر در مشهد با توجه به طبیعت زیبا و مفاخر نیشابوری به عنوان فرصت استفاده کرد. وی اضافه کرد: ما فرصت های زیادی از دست داده ایم و باید مراقب فرصت های پیش رو باشیم، اگر امروز کوتاهی کنیم آیندگان ما را نخواهند بخشید.

حسینی از خلاءهای قانونی از جمله اینکه شهرداری ها وزارت مستقل ندارند انتقاد کرد.

مدیر کل گردشگری استان نیز با بیان اینکه متاسفانه فاصله زیادی تا آنچه باید باشیم داریم و فرصت سوزی های زیادی رخ داده است، تصریح کرد: توجه به گردشگری امروزه یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است. وی با اشاره به لزوم ارتقای نقش شهرداری ها، افزود: شهرداری های موفق باید به ابعاد اجتماعی و اقتصادی حوزه ها توجه کنند و با بخش خصوصی ارتباط مناسب برقرار کنند و نیز حداقل یک کارشناس گردشگری در شهرداری ها باشد.

در ادامه همایش تفاهم نامه همکاری میان شهرداری نیشابور و تقی پور سرمایه گذار نیشابوری در رابطه با پروژه تفریحی-اقامتی به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان میان امضا شد و نیز تفاهم نامه ای دیگر میان  مهندس صادق و شهرداری نیشابور به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب پروژه گردشگری، اقامتی تفریحی امضا شد و نیز از بیژن ملک زاده خیر حوزه گردشگری نیشابوری تقدیر به عمل آمد.

همچنین دیگر برنامه های همایش عبارت است از: ارائه طرح پورتال شهر نمونه گردشگری شهرداری رامسر، ارائه موضوعات بافت قدیم شهری و تعارض بین دستگاهی شهرداری کاشان، ارائه طرح نقش شهرهای گردشگری در توسعه صنعت گردشگری شهرداری ابرکوه، ارائه موضوع طرح های هویت بخشی مبادی ورودی شهرداری دماوند، پخش کلیپ شهرهای ناملموس یونسکو، ارائه موضوع ساختار مشوق های نهادهای دولتی، عمومی و توسعه سرمایه گذاری شهرداری نیشابور، طرح بیان موضوعات جدید از طرف حضار و جمع بندی پایانی همایش.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.