نیشابور زیر سایه سیمرغ

 

فرماندار: بنیاد عطار در نیشابور تشکیل می شود

آزاده مهدیار- با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و هنری، بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری با حضور هنرمندان، ادبا، دوستداران عطار و جمعی از مقامات ملی و استانی در نیشابور برگزار شد.

سه شنبه ۲۵فروردین ۹۳ ساعت ۳۰/۷ صبح دبیرستان عطار نیشابوری محل به صدا درآمدن زنگ آغاز مراسم و برنامه های روز عطار بود. ویژه برنامه «آفتاب صبح نیشابور» با اجرای برنامه منطق الطیر خوانی ،سخنرانی، موسیقی و تقدیر از برگزیدگان مسابقه بزرگ ادبی «تا سیمرغ» و «صفیر سیمرغ» (که توسط آموزش و پرورش نیشابور در بین دانش آموزان شهر ستان برگزار گردیده بود) طلوع آفتاب صبح ۲۵ فروردین را برای نیشابوری ها به رنگ عرفان و ادب و نام همشهری بلندآوازه شان درآورد.

ساعتی بعد فرهنگسرای سیمرغ میزبان مهمانان گران مایه و همشهریان مهمان نواز عطار بود تا همایش علمی و پژوهشی روز ملی عطار نیشابوری با حضور محققان ادب و عرفان، عطار شناسان،هنرمندان، مسوولین و حضور اساتیدی همچون دکترمحمد رضا حاج بابایی استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دکتر شهین قاسمی استاد دانشگاه آزاد اسلامی اهواز ، دکتر محمد تقوی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر حمید رضا حافظیان استاد دانشگاه فرهنگیان محفل انس با اندیشه های ماندگار و آثار ارجمند شیخ فرید الدین باشد. ضمن آن که در بخشی از این همایش علمی، اجرای زنده موسیقی گروه شادیاخ به حضار ابتهاج و نشاط بخشید.

اعلام خواهر خواندگی شهرهای نیشابور وشاهرود و نیز نکوداشت دکتر رضا اشرف زاده استاد دانشگاه فردوسی مشهد و اعلطای عنوان شهروند افتخاری نیشابور توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر به این استاد ادبیات و عطار پژوه و همچنین رونمایی از و از کتاب مجمع مرغان ترجمه گروه مترجمان به سرپرستی دکتر حسن علوی از بخش های ویژه مراسم صبح سه شنبه بود. در پایان برنامه های نوبت صبح، مقبره عطار نیشابوری با حضور مردم فرهنگ دوست نیشابور و میهمانان همایش گلباران شد و نسبت به این شاعر بلندآوازه ایران ادای احترام گردید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان در این مراسم با اشاره به دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد برای حضور در این مراسم، ضمن اعلام ابراز تمایل وی به حضور در نیشابور، علت نیامدن وی را ابلاغ رسمی ریاست جمهوری برای پیگیری مسائل اخیر در باب سفر عمره خواند و خبر از حضور ایشان در روز ملی خیام (۲۸ اردیبهشت ماه) داد. سرابی به پیام وزیر ارشاد به مناسبت روز ملی عطار اشاره و بخش هایی از آن را قرائت کرد.

مدیرکل ارشاد استان با بیان اینکه همه ما باورداریم نیشابور افتخار ایران بزرگ و خراسان است، از نیشابور به عنوان «پایتخت فرهنگی» ایران نام برد و اظهار داشت: معرفی نیشابور به عنوان نامزد اصلی پایتختی کتاب از امتیازات این شهر است اما بنا به مصلحت به عنوان پایتخت انتخاب نشد اما با همین رویه، سال آینده این نام به نیشابور تعلق خواهد گرفت.

سرابی با بیان اینکه حضور آقای مظفری در نیشابور، خود یک پیام فرهنگی است و قطعا ایشان با اشراف به جایگاه نیشابور، مدیریت آن را پذیرفته است، افزود: نیشابور آنقدر مهم و بزرگ است که زمانی که پروژه ساخت «سرود ویژه شهر» را که نشان از ظرفیت ها و پیشینه هر شهر دارد، دنبال می کردیم، بسیار سخت بود که در یک سرود کوتاه چند دقیقه ای پیشینه نیشابور را بگنجانیم.

در ادامه فرماندار با گلایه از مسؤولان رده بالای کشور به دلیل حضور نیافتن در این مراسم بیان داشت: اما خوشحالیم که به دلیل نبودن مقامات ارشد دولتی در این مراسم، فرصت بیشتری برای بهره مندی از دیدگاه پژوهشگران داریم.

مظفری با یادآوری ثبت رسمی روزهای ملی عطار و خیام در تقویم در ۱۶ سال پیش یعنی زمان فرمانداری وی در نیشابور، خواستار شد: برای چنین روزهایی از یک سال پیش برنامه ریزی کنیم و از هم اکنون برای سال آینده همت کنیم. وی از فراهم شدن مقدمات تشکیل «بنیاد عطار» با محوریت دانشگاه خبر داد و تشکیل کتابخانه تخصصی عطار بنا به توصیه استاد شفیعی کدکنی را عملی دانست. کتابخانه ای که به گفته وی شامل کتاب های عطار از تمام موزه های دنیا به خصوص هرات و هند باشد. مظفری تأکید کرد: جامعه امروز ما بیش از هر چیز نیازمند معنویتی است که در کتب عطار می توان یافت و به آیندگان منتقل کرد.

حال و هوای عصر روز ۲۵ فروردین که در همه تقویم های ایران به نام عطار ثبت گردیده است، سرشار از عطر موسیقی و شعر بود. ساعت ۵ بعد ازظهر سه شنبه باغ آرامگاه عطار میزبان شاعرانی از سراسر کشور و نیز سخن سرایان همشهری بود که با اجرای موسیقی اصیل و مقامی توسط گروه های موسیقی باربَد و رهاوی و… عصری پر از شعر و موسیقی را رقم زد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.