نیشابور را از داشتن بهترین ها محروم نکنیم! نقش گروه های مرجع در «انتخابات لیستی » شورا

حبیب اله قربانی

کارشناس ارشد مطالعات جهان

 

شورای شهر محلی است برای اتخاذ تصمیمات مهم و وضع قوانینی که با زندگی روزمره مردم سر و کار دارد و رفاه و آسایش ایشان را تحت تاثیر خود قرار می دهد. تصمیم گیری در زندگی وظیفه ای سخت و دشوار است و این مهم وقتی قرار است در ارتباط با زندگی دیگران باشد دشوار تر خواهد بود. زیرا نیازمند تفکر، شناخت لازم و قدرت دور اندیشی است. به همین خاطر بیشتر مردم دوست دارند این تکلیف را به دیگران بسپارند و خود رهرو و تابع تصمیمات گرفته شده توسط بهترین ها باشند. اعضای شورای شهر باید «راه دان» های خوبی باشند تا بتوانند در پیچ و خم چالش های زندگی شهر نشینی، «راه بران» شایسته ای باشند.

در جوامع گذشته ریش سفیدی، توانایی فیزیکی و فکری و یا نسب برتر؛ معیار های پذیرفته شده برای بر عهده گرفتن وظیفه ی تصمیم گیری در امور زندگی گروهی انسان ها به شمار می رفت. پیران و ریش سفیدان به خاطر طول عمر با برکت خود و کسب تجربیات گوناگون می توانستند در مشکلات و چالش های زندگی جمعی، راه بر و تصمیم سازان قابل قبولی باشند. علاوه براین کسانی که قدرت بدنی زیاد و یا هوش سرشاری داشتند نقش ویژه ای در هدایت جامعه و یا گروه خود ایفا می کردند. در کنار این عوامل، نسب برتر و وابستگی خونی به افراد مهم از دیگر ملاک هایی بود که باعث مشارکت فرد در تعیین قواعد زندگی جمعی می شد.

اما در جوامع معاصر، رشد جمعیت، افزایش دایره ی شناخت بشر و گسترش شهرها از طرفی و از طرف دیگر الزامات زندگی در جهان پیچیده و صنعتی امروز موجب شده تا معیارهای بر عهده گرفتن وظیفه ی تصمیم گیری در امور زندگی شهروندان تغییر کند. در جهان امروز سرعت رشد علوم و تکنولوژی و به تبع آن تغییرات در زندگی بشر به قدری است که حتی در تجربه ی شخصی افراد، مقایسه ده سال گذشته با امروز اعجاب آور و با ده سال آینده غیر قابل تصور است. گفته می شود که در ده سال آینده تغییرات گسترده ای در زمینه ی حمل و نقل، ارتباطات و…به تبع آن زندگی اجتماعی بشر در حوزه های خانوادگی، اقتصادی، آموزشی و…صورت خواهد گرفت. در واقع تردیدی نیست که در دنیای امروز معیارهای گذشته برای پذیرش وظیفه تصمیم گیری کارآیی خود را از دست داده اند.

امروزه در شهرهای مهم جهان طیف وسیعی از متخصصان علوم انسانی و پایه گرد هم آمده و ضمن مشارکت در فرایند تصمیم گیری، قواعد و قوانین زندگی اجتماعی را ارزیابی و تعدیل می کنند. نمی توان تصور کرد تصمیم گیران شهرهای بزرگ توسعه یافته در دنیای امروز از دانش و علوم گوناگون در حوزه ی زندگی شهری بی بهره باشند. انتظار مردم معاصر از نظام سیاسی، آموزش، اقتصادی و خانوادگی با گذشته تفاوت های بسیاری دارد و در نتیجه همسو با این نیازها، تصمیم گیران نیز نسبت به گذشته الزاما تغییر خواهند کرد. معیارهای وابستگی های نسبی و سببی، تجربه ی حاصل از زندگی و یا توانایی جسمی، در جهان امروز اعتبار خود را از دست داده و مختص جوامع عقب افتاده اند.

به گفته ی معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی در پنجمین انتخابات شورای شهر استقبال مردم و جوانان نیشابور برای ثبت نام در شورای شهر بی نظیر بوده است. خراسان رضوی در سطح کشور بعد از استان فارس رتبه ی دوم را  دارد و نیشابور در سطح استان خراسان رضوی بالاترین آمار داوطلبان را به خود اختصاص داده است. رشد ثبت نام در این دوره ی انتخابات شورای شهر در ایران نسبت به دوره ی قبل ۱۴ درصد بوده، حال آنکه این آمار در نیشابور تقریبا ۵۰ درصد رشد را نشان می دهد. در این دوره از ۲۱۲ نفر نامزد شورای شهر ۴۰ نفر، یعنی حدود ۳۸ درصد را بانوان تشکیل می دهند.

تعداد زیاد داوطلب نشانه ی خوبی از مسئولیت پذیری شهروندان نیشابوری است. از طیف های سیاسی گوناگون و از اصناف و اقشار مختلف در این انتخابات ثبت نام کرده اند. در حقیقت زمانی یک شورای شهر می تواند تصمیمات خوب و مناسب اتخاذ کند که اقشار و گروه های متنوع شهر در آن نماینده داشته باشند. حضور نمایندگانی از زنان، بازاریان، دانشگاهیان، فرهنگیان، کارگران و …در شورای شهر موجب می شود تا منافع همه در فرایند تصمیم سازی مورد توجه قرار گیرد. لازم به یاد آوری است که در هر طیف باید بهترین ها انتخاب و معرفی شوند.

از طرف دیگر ثبت نام تعداد زیاد در یک شهر مشکلات خاص خودش را نیز دارد. بررسی و مطالعه درباره ی سوابق، رویکرد و گرایشات سیاسی تعداد زیادی از نامزدها، از حوصله و وقت شهروندان عادی خارج است. متاسفانه در ایران احزاب به اندازه ی کافی تقویت نشده اند. یکی از وظایف اصلی احزاب تلاش برای رشد آگاهی مردم و معرفی کاندیدا هایی است که از فیلتر گزینش و تعیین صلاحیت های نمایندگی ترسیم شده توسط آنان، گذشته باشند. وقتی در جامعه احزاب قدرتمند وجود داشته باشند، مردم با توجه به سلیقه و علایق خود جذب آنها شده و هنگام رای گیری، در صورت نداشتن وقت و زمان کافی، با اعتماد به حزب مورد علاقه خود، نامزدهای معرفی شده را انتخاب می کنند.

تا کنون در ارتباط با انتخابات گذشته اعضای شورای شهر بخش اعظم تجربیات شهروندان نیشابور تلخ بوده است.  تصمیم گیران در شورای شهر، این وظیفه را قدر ندانسته و هزینه های سنگینی به مردم وارد کرده اند. تبعیض و نابرابری در خدمات، غالب شدن رابطه به جای ضابطه در اداره ی شهر و همسویی با منافع شخصی و گروهی از جمله چالش هایی بود که در دورهای گذشته بار مالی سنگینی بر دوش شهروندان تحمیل کرده است. به اعتراف برخی از اعضای شورا، شورای چهارم نه تنها برای توسعه و پیشرفت نیشابور قدمی بر نداشته بلکه باعث عقب افتادن نیشابور نسبت به شهرهای همجوار و همتراز خود شده است.

البته نباید تمام کوتاهی ها را به گردن اعضای شورای شهر انداخت. بیش از اعضای شورای چهارم، شهروندان نیشابوری در این زمینه مقصر بوده اند. باید پرسید مردم نیشابور در انتخاب گذشته ی خود تا چه اندازه با واقع گرایی و به دور از احساسات از جمله، قوم گرایی یا ویژگی های ظاهری دیگر، وظیفه ی تصمیم گیری درباره ی زندگی خویش را به این افراد اعطا کرده بودند. اعضای شورای چهارم مانند بسیاری دیگر خود را در معرض رای مردم گذاشته و برای کسب نظر و رای مردم تلاش کرده بودند. تشخیص با مردم بوده است. مردم باید قدر و اهمیت رای و انتخاب خود را می دانستند.

تجربیات تلخ گذشته نشان می دهند که در انتخابات اخیر باید به عقل و خرد جمعی رجوع شود. گروه های سیاسی و اقشار مختلفی وجود دارند که نسبت به انتخابات و به ویژه راه یابی افراد توانمند و پاک دست حساسیت زیادی دارند. با توجه به سوابق فعالیت سیاسی و همچنین رویکرد این گروه ها نسبت به منافع شخصی، گروهی و ملی می توانند مورد وثوق شهروندان قرار گیرند. خوشبختانه تا کنون شورای اصلاح طلبان نیشابور توانسته است با معرفی نامزدهای لایق و شایسته در انتخابات نمایندگی مجلس و ریاست جمهوری، اعتماد مردم را به عنوان بهترین سرمایه ی اجتماعی و سیاسی به دست آورده و حاضر نیست به هر قیمتی این سرمایه را از دست بدهد. امید است اصلاح طلبان در این دوره نیز با اجماع و معرفی لیستی واحد از نامزدهای دارای دانش و تجربیات مرتبط با چالش های مهم شهر نیشابور، در انتخاب بهترین ها برای شورای شهر مشاور خوبی برای شهروندان باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.