نیشابور در میان ۲۸ شهرستان، قطب کشاورزی است

در جلسه شورای اداری عنوان شد:

معاون فنی طرح سرشماری کشاورزی استان: نیشابور در میان ۲۸ شهرستان، قطب کشاورزی است

آمارگیری کشاورزی امسال به شیوه جدید اجرا می شود

فرماندار: به ما گزارش می شود که فلان اداره، مسئولش سر پستش نیست یا در اتاقش بسته است یا اگر هم حضور دارد بد اخلاق است

در هفته ای که گذشت، جلسه شورای اداری به بهانه هفته دولت و با حضور معاون فنی طرح سرشماری کشاورزی استان و مدیران شهرستان برگزار شد.

در این جلسه که برخی سخنان حاشیه آن هم جالب توجه بود، چگونگی انجام طرح سرشماری کشاورزی استان توسط معاون فنی ای طرح در استان تشریح گردید.

صبح سه شنبه، چهارم شهریور ماه، سالن شهید عابد فرمانداری میزبان مدیران ادارات شهرستان بود. معاون فنی طرح سرشماری کشاورزی استان با بیان اینکه آمار ابزار برنامه ریزی است و در تمام بخش های اقتصادی به آن نیاز است، تصریح کرد: بهترین روش تولید آمار، روش ثبتی است که متاسفانه در کشورهای در حال توسعه از این روش کمتر بهره می گیریم.

ابوالفتحی افزود: در کشور های توسعه یافته برای تهیه آمار هزینه نمی کنند و آمار در این کشورها یک محصول فرعی است چراکه فعالیت های اقتصادی هر کس در هر مقام و جایگاهی، اعم از خصوصی و دولتی، از پایین ترین نقطه تا بالاترین آن ثبت می شود آن هم برای اهداف سازمانی نه برای تولید آمار. ولی متاسفانه این روش در کشور ما در بسیاری از فعالیت ها، خوب اجرا نمی شود به همین دلیل ما مجبوریم برای تولید آمار، سرشماری را با هزینه هنگفتی انجام دهیم.

وی علت حضور خود را اعلام آمادگی و هماهنگی ستاد سرشماری استان به لحاظ فنی با ستاد کلیه شهرستان ها اعلام کرد و در رابطه با نحوه سرشماری امسال، چنین تصریح کرد: قرار است چارچوبی از فعالیت های بهره برداران کشاورزی به دست آوریم به طوری که سه طرح نمونه گیری که در نیمه دوم سال ۹۳ انجام خواهد شد، براساس این نمونه ها خواهد بود. وی اضافه کرد: در این روش دقت و هزینه کمتر است ولی مراجعه کمتری به مردم برای نمونه گیری صورت می گیرد.

ابوالفتحی با بیان اینکه سرشماری کشاورزی یکی از وظایف مرکز آمار است و در کشور ما، هر ده سال یک بار انجام می شود که اولین بار سال ۱۳۵۲ و آخرین بار سال ۱۳۸۲ انجام شد، تصریح کرد: در سال ۹۲ به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و نیز مشکلات اعتباری، این طرح انجام نشد.

وی با بیان اینکه تا الان تمامی سرشماری ها اعم از صنعتی، کشاورزی، کارگاهی و نفوس با فرم کاغذی انجام میشد اما امسال سبک سرشماری را تغیییر دادیم که البته هزینه بر هم شد افزود: سرشماری ۹۳ در سراسر کشور از جمله شهرستان نیشابور، از ۵ مهرتا ۸ آبان، بدون قلم و کاغذ و با تبلت، انجام می شود که به تعداد آمار گیران در کل کشور تبلت تهیه شده است.

ابوالفتحی در رابطه با اجرای طرح سرشماری در نیشابور با بیان اینکه نیشابور، قطب کشاورزی استان است و بیشترین نیروی سرشماری استان در نیشابور خواهد بود، تصریح کرد: به دلیل اینکه حجم کار این شهرستان در بین ۲۸ شهرستان خراسان رضوی بیشتر است؛ طبعا همت بیشتری می طلبد و به نیروهای کارآزموده و مجرب نیاز است.

وی افزود: ده کارشناس فنی- اجرایی در نیشابور به کار گرفته خواهد شد که فرماندار به ستاد سرشماری استان معرفی کرده است. این نیروها در ۱۵ شهریور به مدت یک هفته آموزش می بینند و در تاریخ معین، شروع به کار خواهند کرد. وی از مدیران شهرستان خواست همکاری لازم را در این زمینه انجام دهند.

در ادامه جلسه، فرماندار ضمن گرامی داشت هفته دولت با بیان اینکه دکتر رجایی دائما به خود یاد آور می شد که تو همان کسی هستی که در نوجوانی دست فروشی می کردی، اظهار داشت: گاهی اوقات وقتی مسئولیتی را می پذیریم، فراموش می کنیم که بوده ایم و چه می کردیم؛ این نشان دهنده غرور ماست که اگر گذشته را فراموش کنیم به ظاهر شاید رشد کرده باشیم ولی در عمل شکننده تر خواهیم شد و باعث می شود کسانی را که در حال حاضر چون گذشته ما زندگی می کنند، از یاد ببریم.

اسفندیار جلایری برای بیان تفاوت دولت های کشور ما با سایر دولت ها چنین اظهار داشت: دولت رجایی الهی بود و از ابتدای انقلاب به جز آن یکی دو دولت اول که اشکالات اساسی داشتند و دلشان را به آن ور آبی ها بسته بودند و ضربه اش را هم خوردند و هم ضربه زدند! بقیه دولت ها با دولت های دیگر دنیا متفاوتند.

وی دیدگاه خود را نسبت به رسانه های منتقد با خطاب قرار دادن رسانه ها چنین اعلام کرد: اگر صرفا نکات منفی را انعکاس دهید سیاه نمایی کرده اید و به این شکل اعلام می کنید که مدعیان دین و اسلام نمی توانند جامعه را مدیریت کنند و باید مسئولیت ها را به کسانی که دین ندارند داد؛ چراکه اینها بهتر می توانند مدیریت کنند!

وی خطاب به مدیران شهرستان اذعان داشت: به ما گزارش می شود که فلان اداره، مسئول اش سر پست اش نیست یا در اتاقش بسته است یا اگر هم حضور دارد بد اخلاق است و گاهی هم گزارش می شود که به دیگر مسئول مراجعه می کنیم با اینکه مشکل مان را حل نمی کند ولی رفتارش خوب است!

وی خطاب به مدیران افزود: به شما توصیه می کنم که بدانید مردم ارباب رجوعان ما هستند و اگر اینها نباشند ما نمی دانیم از بیکاری چه کار کنیم! در رفتارتان با مردم اخلاق دینی را رعایت کنید.

در ادامه جلسه اکرامی، دبیر ستاد بازسازی عتبات و عالیات در شروع سخنان خود با بیان اینکه اگر تاخیری در آمدن من بود به این دلیل است که دعوتنامه ای برای ما نیامده بود و از ساعت شروع جلسه اطلاع نداشتم که فرماندار در واکنش به این سخنان به وی اظهار داشت: اشکال کار خود را به گردن ما نیندازید؛ از همه دعوت به عمل آمده است که مجددا اکرامی در پاسخ گفت ما ساعتش را نمی دانستیم و در نهایت، مجری برنامه با بیان اینکه بعدا در موردش صحبت می کنیم، اکرامی را به ادامه سخن فراخواند.

اکرامی با بیان اینکه نذورات مردم نیشابور برای بازسازی عتبات و عالیات نسبت به همه شهرستان های استان بسیار قابل توجه است و اصلا قابل مقایسه نیست، اظهار داشت: ستاد، حق استفاده از حتی یک ریال از این کمک های مردمی را ندارد و نیروها به طور داوطلبانه فعالیت می کنند. وی اضافه کرد: بازسازی خرابی هایی که در اماکن مقدس صورت گرفته و خدمات انسان دوستانه به مردم عراق از برنامه های ستاد است.

آزاده مهدیار ـ خبرنگار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.