نیشابور در انتظار لبخند آسمان ; نیشابور امسال تا کنون۸۰ درصد کاهش بارش داشته است

گزارش خبری

مریم عارفی پور/

 

%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86پس از پشت سر گذاشتن هفته ی سرد اول آذر ماه، هوای نیشابور مجددا رنگ بوی بهاری به خود گرفت. افزایش دما در دو هفته ی بعدی آذر ماه کاملا محسوس بوده و برای این امر، نیازی به دماسنج و اندازه گیری دقیق نبود.

رییس اداره هواشناسی نیشابور درباره ی وضعیت بارش در روزهای گذشته گفت: با وجود اینکه در سال زراعی گذشته مقدار بارش نیشابور تا ۱۷ آذر برابر با مقدار میانگین بلند مدت بود، اما در سال زراعی جاری به۲۰درصد کاهش یافته است.

بلوکی ادامه داد: در سال زراعی جاری، ۸۰ درصد کاهش بارش داشته ایم، به طوری که بارش امسال۴٫۷ میلیمتر بوده و این در حالی اتفاق افتاده که بارش سال قبل۳۰٫۵ میلیمتر و بارش میانگین دراز مدت۳۲٫۱ میلیمتر بوده است.

وی پیش بینی تا حدودی امیدوار کننده هم داشت: انتظار می رود از نیمه دوم آذر تا اسفند ماه مقدار بارش نیشابور در حدود ۹۰ درصد میانگین دراز مدت باشد اما توزیع آن همگون و یکنواخت نیست.

بلوکی افزود: ۲هفته آخر آذر و هفته دوم و چهارم دی ماه بارش محتمل تر است، و در مجموع بارش تا پایان بهمن به کمتر از نرمال گرایش دارد که نیازمند مدیریت بهینه مصرف آب می باشد.

وی بیشترین افت بارش در سال جاری را مربوط به بخش سرولایت، میان جلگه و قسمت غربی بخش های مرکزی و زبرخان دانست و گفت: .شهرستان فیروزه نیز افت بارش ۸۲ درصدی را تجربه کرده است.

بلوکی خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری در استان نیز وضعیت بارش مشابه حاکم است. تمامی شهرستان ها بارش کمتر از نرمال داشته اند ولی شهرستان های سرخس، فریمان، کلات، سبزوار، قوچان، تربت حیدریه، جغتای، درگز و گلمکان بارش بیشتری نسبت به نیشابور داشته اند.

وی درخصوص دمای حداقل پاییز گفت: دمای حداقل مطلق آذر ماه جاری در ۲۵ سال قبل بی سابقه بود و به ۱۵-درجه رسید که بنده قبلا پیش بینی آن را در «خیام نامه» ارایه کردم.

رییس اداره هواشناسی نیشابور ادامه داد: رکورد قبلی دمای حداقل مطلق پاییز نیشابور۱۳- درجه بود که در آذرسال های۷۳ ،۸۲ و۹۴ به وقوع پیوست. اما در ۲۲ سال از ربع قرن گذشته، دمای حداقل مطلق نیشابور پایین تر از ۱۰- درجه نبوده است.

وی در مورد پیش بینی دراز مدت دما گفت: در نیمه دوم آذر تا پایان بهمن میانگین دمای نیشابور بیشتر از نرمال پیش بینی شده است. اما در هفته سوم بهمن احتمال برودت شدید در حد۱۰- تا ۱۵- درجه وجود دارد.

وی درپایان گفت: یادآور می شوم صحت پیش بینی های فوق در حد ۷۰درصد می باشد و پیش بینی دراز مدت در هفته دوم هر ماه به روز می شود و همشهریان می توانند از آن بهره ببرند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.