نیشابور به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان به اتحادیه شهرهای تاریخی دنیا (LHC) پیوست.

21aآزاده مهدیار

مراسم رونمایی از پیوستن «نیشابور» به «اتحادیه شهرهای تاریخی» در نشستی با حضور اعضای کمیته  گردشگری خراسان رضوی و مقامات استان و شهرستان و نیز سرکنسول ترکیه در مشهد برگزار شد و نیشابور به یکی از افتخاراتی که پیش و بیش از این ها شایسته اش بود دست یافت.

در این مراسم ،که روز دوشنبه هجدهم آبان ماه در محل سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، نیشابور به عنوان پنجمین شهر تاریخی این اتحادیه به شهرهای اصفهان، شیراز، کاشان و یزد پیوست تا نویدی بر توسعه گردشگری نیشابور باشد.

فرماندار ویژه شهرستان با تبریک این عضویت تاریخی و با بیان این که از حضور کارگروه گردشگری در استان استفاده کردیم و این جلسه را با قید فوریت برگزار کردیم، از تلاش چندین ماهه مسئولین، به ویژه معاون عمرانی شهرداری و پژوهشگران نیشابور، برای کسب این موقعیت برای شهرستان قدردانی کرد.

غلامحسین مظفری ضمن بیان این که نیشابور قبلا هم جزو شهرهای مهم تاریخی بوده است و الان در یک ساختار تعریف شده این اتفاق افتاده است، تصریح کرد: پس از پیگیری های مستمر، موضوع قدمت تاریخی نیشابور در نشست هیئت مدیره این اتحادیه جهانی، که به صورت اینترنتی برگزار شد، بررسی و به تصویب نهایی رسید و حالا نیشابور رسما نامه عضویت در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان را دریافت کرد.

فرماندار در ادامه اظهار داشت: باید با تمام امکانات و با زبان و ادبیات بین المللی، شهرمان را به جهان معرفی کنیم. باید به نیشابور، این کانون اتفاقات بزرگ تاریخ، افتخار کنیم. امروز نیازمند نگاه دقیقی بر ظرفیت های این شهر هستیم و در جهت معرفی این ظرفیت ها در مجامع بین المللی مسئول ایم.

وی از ضرورت ارائه طرح های کوتاه و میان مدت برای توسعه نیشابور سخن گفت و اعلام کرد: با همراهی جدی تمامی مجموعه ها در شهرستان اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

مظفری، با اشاره به این که سنگینی بار تمدنی هفت هزار ساله بر دوش همه ما است، افزود: باید در کنار بحث پایتختی فرهنگی جهان اسلام که از آن مشهد است، ستادی ویژه در نیشابور داشته باشیم.

فرماندار با اشاره به برنامه های فرهنگی پیش رو خطاب به معاون استاندار بیان کرد: توجه به زیر ساخت های فرهنگی نیشابور یک ضرورت است و باید کارهایی انجام داد که تکلیف نیشابور در بحث گردشگری مشخص شود.

سرکنسول ترکیه، که اتفاقا کمی زبان فارسی هم بلد بود و ارادت و شناخت ویژه ای نسبت به نیشابور داشت، تشکر و استقبال خود را از اتفاق پیش آمده ابراز داشت و باقی اظهارات وی که ترجمه می شد چندین بار با تشویق حضار رو به شد.

مهمت دوغان، ضمن بیان این که از تاسیس کنسولگری ترکیه در خراسان تنها یک سال می گذرد و این بار چهارم است که به نیشابور می آید، اظهار کرد: همیشه نیشابور است که مرا جذب می کند نه این که خودم به این شهر بیایم.

این مقام دیپلمات در میان تشویق حضارادامه داد: توافقاتی برای ساخت بنای یادبود حاج بکتاش ولی در نیشابور صورت گرفته و می توان توریست های تُرک را به نیشابور جذب کرد. همان طور که به نماینده وزارت خارجه گفتم من هم برای کشور خودم و هم ایران فعالیت خواهم کرد و فکر می کنم به نیشابور بیش از مشهد نزدیک شوم.

دوغان در رابطه با عضویت نیشابور در اتحادیه شهرهای تاریخی، از عضویت چندین شهر ترکیه در این اتحادیه خبر داد و شهردار شهر قونیه را از اعضای این اتحادیه معرفی کرد و افزود: اگر نیشابور کمکی در این زمینه نیاز داشته باشد ما به عنوان کشور دوست، دریغ نمی کنیم.

وی ادامه داد: به دست آوردن شرایط این عضویت کار دشواری است ولی نیشابور سراپا پُر از تاریخ است و این شرایط را به جا آورده است.

دوغان افزود: مردم نیشابور خیلی مهمان نواز و خونگرم هستند و همان طور که ما را با آغوش باز پذیرفتند تمام کسانی را هم که به این شهر سفر کنند با روی خوش می پذیرند.

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز با تبریک این اتفاق مهم تاریخی، تصریح کرد: این اتفاق مسئولیت ما را سنگین می کند. چراکه مطالعات نشان داده است در زمینه کار در میراث فرهنگی نیشابور میان آنچه هستیم و باید باشیم فاصله زیادی وجود دارد.

حسین زارع صفت با بیان این که قیمت ما به داشته های تاریخی ما است و مکلف ایم از آن درست بهره برداری و نگه داری کنیم، اظهار کرد: باید میزبان شایسته ای برای مهمانانی که پس از این از سراسر دنیا به نیشابور می آیند باشیم.

در ادامه معاون عمرانی استانداری نیز به ۷ مولفه اصلی در توسعه گردشگری اشاره کرد که به گفته وی این پتانسیل ها محور گردشگری است و نیشابور جزو نوادری که همه این پتانسیل ها را دارد. مولفه هایی همچون: طبیعت متنوع و زیبا، تاریخ، فرهنگ و تمدن به عنوان اولین مولفه، دوم داشتن برنامه و طرح جامع، سوم ریشه های فرهنگی، چهارم زیرساخت ها، پنجم سازمان اجرایی مناسب، ششم مجری لایق و آگاه و هفتم خدمات مناسب.

محمد مقدوری داشتن تیم مدیریتی را اساس حرکت ها دانست و نیز از امکانِ، به تعبیر وی: «حکم وزارت نیشابور برای مشهد در بحث پایتختی فرهنگی» سخن گفت.

شهردار نیز با تبریک این اتفاق ارزشمند به همشهریان، از ظلمی که در حق نیشابور شده است و از مصمم بودن مدیران شهرستان برای رساندن نیشابور به جایگاه واقعی خود گفت و خطاب به معاون استاندار بیان کرد: ما به حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان برای تملک بافت تاریخی مان نیاز داریم.

عباس حسینی چگونگی پیوستن نیشابور به این رتبه را این طور توضیح داد: ما با شهرداری «کیوتو» ژاپن که محل استقرار این اتحادیه و دبیرخانه آن می باشد مکاتباتی انجام دادیم و با اطلاعاتی که در حوزه تاریخ نیشابور برای آنها ارسال کردیم، برای آنها محرز شد که نیشابور شرایط پیوستن به این اتحادیه را دارد و در اکتبر امسال نامه ای از شهرداری کیوتو دریافت کردیم که نیشابور به عنوان شهری تاریخی در این اتحادیه ثبت شده است. شهردار حضور شهر تاریخی نیشابور در این اتحادیه را موجب معرفی بیشتر در سطح بین‌المللی و افزایش مراودات دانست و گفت: در همین راستا اطلاعات شهر تاریخی نیشابور نیز از سوی دبیرخانه اتحادیه شهرهای تاریخی جهان از هفته گذشته بر روی سایت LHC قرار گرفته است.

در ادامه معاون عمران و شهرسازی شهرداری روند پیوستن نیشابور به شهرهای تاریخی جهان را تشریح کرد. مهدی کوثری، ضمن اشاره به این که ما در حوزه معماری و شهرسازی، تنها صرف آیین نامه و بخش نامه عمل نمی کنیم، اظهار کرد: از این رو واحد بین الملل را تشکیل دادیم و ارتباط نیشابور با سایر شهرهای تاریخی جهان را مد نظر قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه فروش تراکم یعنی فروش شهر، افزود: درآمد باید از سمت فروش تراکم به سمت توسعه گردشگری پیش رود و در این چند سال اخیر منابع مالی طرح تفصیلی مشخص نشده است.

معاون شهردار با تأکید بر این که باید ساختارهایی که قبلا داشتیم بشکند و اداره میراث و شهرداری باهم همکاری کنند، در ادامه با تعریف میراث ناملموس و میراث ملموس بیان کرد: نیشابور در سال ۲۰۱۰ به شهرهای با میراث ناملموس -یعنی شهری با داشتن آیین ها و مراسم مخصوص به خود- پیوست. وی افزود: بسیاری از آثار فاخر تاریخی ما با هجوم مغول از بین رفت ولی درعین حال در حوزه میراث ملموسی که در شهر داریم کار زیادی انجام نگرفته است.

در ادامه حسن لباف، از پژوهشگران میراث تاریخی و فرهنگی نیشابور، قدمت این شهر را به نشانه آثاری که در موزه های پکن و سایر کشورها وجود دارد بیش از ۷ هزار سال اعلام کرد و اظهار داشت: تاریخ نیشابور را نه فقط در وجود عطار و خیام و امامزاده محروق ببینیم بلکه نقش نیشابور را در تمدن بشری و تعاملات دنیا باید در نظر گرفت.

این محقق تاریخ نیشابور، ضمن بیان این که مسافرانی که اقامت یک روزه در نیشابور دارند فقط پسماندشان برای شهرداری می ماند، تصریح کرد: گردشگری نیشابور وقتی به توسعه شهر کمک می کند که مسافران ماندگار شوند و پول هزینه کنند.

وی با اظهار شگفتی از تاریخ نیشابور افزود: بی توجهی به تاریخ این شهر مرا آزار می دهد، نیشابور نیازمند باز شدن پنجره هایی به تاریخ اش است.

وی با اشاره به این که نیشابور نیاز به توصیف ندارد، از اهمیت و جایگاه شهر شادیاخ و نیز شهر دوره ساسانی نیشابور یعنی کهن دژ، سخن گفت و از مسئولین خواست راهی برای آزاد شدن زمین شادیاخ فراهم کنند چرا که ظرفیت های این شهر چندین روز وقت گردشگر را به خود اختصاص خواهد داد.

دکتر باصفا پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه نیشابور نیز که نتیجه پژوهش های خود از تاریخ نیشابور را از طریق ویدیو پروژکتور ارائه داد، با ابراز تاسف از این که طرح جامعی برای احیا و حفظ آثار تاریخی ارزشمند نیشابور وجود ندارد، از نبود اطلاعات جامع در زمینه تعداد آثار و محوطه تاریخی نیشابور سخن گفت.

وی دشت نیشابور را به این لحاظ که در معرض مستقیم کویر نبوده است، بستری مناسب برای رشد جوامع انسانی دانست و تأکید کرد: محوطه باستانی نزدیک روستای قاراچشمه نشان از تمدن هفت هزار ساله در نیشابور دارد و نیز مُهرهایی در کاوش های محققان از این شهر به دست آمده است که نشان از تجارت و مدیریت اداری در ۵ هزار سال پیش در نیشابور دارد.

این استاد دانشگاه سرمایه گذاری در حوزه تاریخی نیشابور را یک ضرورت خواند و از اعلام آمادگی محققان و پژوهشگران برای همکاری در این حوزه خبر داد.

در ادامه و پس از پخش تیزری از آثار تاریخی و فرهنگی نیشابور، اهدای لوح حاوی ابلاغ پیوستن نیشابور به «اتحادیه شهرهای تاریخی» (LHC)که با امضای شهردار کیوتو، رئیس این اتحادیه، انجام شد. همچنین از تابلوی کاشی کاری منقش به این ابلاغ با نقوشی از آثار این ابرشهر و نیز متن ترجمه شده این ابلاغ بر روی سفال که کار هنرمندان نیشابوری است، رونمایی شد.

لازم به ذکر است بازدید از روستای فوشنجان، بوژان، جاده باغرود، فضل بی شاذان، عطار، خیام و شادیاخ و سایر مکان های گردشگری نیشابور در دستور کار مهمانان بود و پس از اقامه نماز ظهر، جلسه تخصصی کارگروه گردشگری و زیارت استان برگزار شد.

گفتنی است: اتحادیه شهرهای تاریخی جهان با ۱۰۸ عضو و ۱۵ سال سابقه یکی از مهم‌ترین شبکه های تاریخی و فرهنگی شهرهای جهان است. شهرهای آتن، بارسلون، وین، پاریس، بوستون، مونترال، هانوی، مکزیکوسیتی، قونیه و استانبول از جمله مهم ترین اعضای این اتحادیه هستند. ۲۶ شهر از آسیا، ۲ شهر از آفریقا، ۴۸ شهر از اروپا، ۲۱ شهر از شمال آفریقا، خاورمیانه، آسیای غربی و مرکزی، سه شهر از آمریکای شمالی و سه شهر از شهرهای اقیانوس آرام عضو این اتحادیه هستند. از ایران نیز  پیش از این شهرهای اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به عضویت این اتحادیه درآمده بودند و نیشابور به عنوان پنجمین شهر ایرانی عضو اتحادیه شهرهای تاریخی و کهن جهان شد. در حال حاضر، دایساکو کادوکاوا، شهردار کیوتو ژاپن رئیس اتحادیه شهرهای بزرگ تاریخی جهان است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.