نیشابور بار دیگر نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران شد  

 

314203_origسیدباقرمیرعلمدار– نیشابور  نامزد نهایی  پایتخت کتاب ایران شد. این خبر بهانه ای می شود که در  گپ وگفتی با سرپرست  اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور ومسئول پیگیری نامزدی نیشابور در بحث پایتختی کتاب، از فعالیت هایی بشنویم که او مدت هاست به اتفاق تیمی از همکاران، نخبگان وفرهیختگان  نیشابور پیگیر آن هستند.

عباس کرخی با اشاره به چگونگی شکل گیری بحث پایتختی کتاب جهان و ایران گفت: پایتخت جهانی کتاب، عنوانی است که هر ساله از سوی یونسکو به شهری که جهت تقویت جایگاه کتاب و ترویج کتابخوانی کوشش چشم گیری کرده باشد اعطا می‌شود. و ما هم به منظور توسعه فرهنگی و ترویج کتابخوانی و با هدف حمایت از اقدامات انجام شده، پیشنهادهای نو و ابتکاری و برنامه‌های جذاب و مردمی در موضوع کتاب و کتابخوانی، رادر طرح «پایتخت کتاب ایران» برای  معرفی  نیشابور جهت کسب عنوان  پایتخت کتاب ایران آماده کردیم .

وی در خصوص این که نیشابور چگونه وارد رقابت برای کسب این عنوان گردید، می گوید:  نیشابور درسال ۱۳۹۳ به عنوان نامزد نهایی پایتختی کتاب ایران مطرح شد و در رقابتی بسیار نزدیک، از کسب عنوان پایتختی کتاب بازماند و اهوازی ها توانستند اوّلین پایتخت کتاب ایران لقب بگیرند. درتماسی که آبان ۱۳۹۴، ازدبیرخانه طرح پایتختی کتاب با بنده گرفتند، خواستند نقطه نظرات نیشابور را در باره ی طرح انتخاب پایتختی کتاب ایران بدانند. بر این اساس کارگروهی در اداره تشکیل شد و نقاط قوت وضعفی را که به ذهن مان رسید ارسال کردیم و درنهایت همان کارگروه تصمیم گرفتند که امسال نیز باجدّیت دراین مسابقه ی فرهنگی شرکت کنیم.

کرخی با اشاره به توانایی های نیشابور در حوزه کتاب و کتاب خوانی می گوید: نیشابور در بحث کارگروه های مردم نهاد، انجمن مؤلّفان، تعداد مؤلّف، پیشنهاد برنامه هایی براساس توانمندی های بومی، برنامه هایی براساس روزهای ملّی و… همچنین برنامه هایی درسطح منطقه ای، استانی، ملّی و بین المللی ارایه کرده است که امیدواریم بتوانیم آن ها را اجرا کنیم. جالب است بدانید که ما جزو معدود شهرهایی بوده ایم که درسال ۱۳۹۴ بیشترین برنامه را در راستای کتاب وکتاب خوانی اجرایی کرده ایم، که جا دارد درهمین جا از فرمانداری، شهرداری، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و دستگاه های اداری و بخش خصوصی و تشکل های مردم نهاد تشکرکنیم و سپاس ویژه نیز از همکاران سخت کوش مان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشیم.

وی با تاکید بر این که  برای هیأت داوران، به استناد موارد ارسالی مسجّل شده است که برنامه های پیشنهادی ما، ضمانت اجرایی نیزدارد و هیاتی از معاونت فرهنگی  وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی  از توانمندیهای نیشابور بازدید داشته اند، افزود: در بین شهرهای متقاضی پایتختی، وضعیّت خیلی خوبی داریم. ما روز دوشنبه۲۶ بهمن ماه در خانه ی کتاب تهران با ۱۴شهر دیگر از برنامه های خود، دفاع کردیم. طوری که فضا رادیدم، به نظرم جایگاه خیلی خوبی خواهیم داشت.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با اشاره به این که به شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر مقامات عالی‌ رتبه کشوری، اعتبارات و منابع فرهنگی تخصیص خواهد یافت، افزود: نیشابور با عنایت به غنای فرهنگی شایستگی انتخاب پایتخت کتاب ایران را دارد و با تشکیل ستادی منسجم  اعم از افراد حقیقی وحقوقی کارگروه ویژه ای  برای  کسب عنوان پایتخت کتاب ایران با قوت تشکیل داده است و آن  گونه که در جلسه ی تهران عنوان شد،بانک ملّت به عنوان حامی بخش کتاب، وارد میدان شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که نیشابور بتواند جزو سه شهر نهایی شود تا از این  فرصت به دست آمده برای تجهیز زیرساخت های کتاب در نیشابور استفاده کنیم.

۷- چرا در بحث روستای نمونه از نیشابور کاندیدا نداریم ؟

دربرنامه های پیشنهادی سال ۱۳۹۵روستاها، نیزکانون توجّه قرار گرفته اند چراکه اگر از روستاها غافل شویم زیان جبران ناپذیری خواهیم دید ،من اطمینان دارم درسال آینده در بخش روستاهای دوستدار کتاب نماینده ای ویژه ازنیشابورخواهیم داشت

کرخی خاطرنشان کرد: نیشابور در وضع برنامه های ترویج کتاب خوب ظاهر شده است، ولی با آن چه باید باشیم بسیار فاصله داریم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.