نیشابور؛ مزرعه خورشیدی بالقوه راه اندازی اولین نیروگاه خورشیدی در نیشابور

 

brightsource-5آزاده مهدیار/ همایش ملی اقتصاد و انرژی با رویکرد انرژی های تجدید پذیر، در نیشابور برگزار شد.

در این همایش که روز چهارشنبه ۲۵ آذر ماه در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، علاوه بر حضور چهره های سیاسی از جمله دونماینده نیشابور در مجلس، معاونین دو وزارت خانه و مدیر عامل سازمان انرژی های نو و اساتید دانشگاه های مطرح کشور و مدیران شهرستان حضور یافتند و در آن از نیشابور به عنوان یکی از با ظرفیت ترین اقلیم ها برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی یاد شد.

در ابتدای مراسم پیام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست قرائت شد. معصومه ابتکار بحران انرژی در سال های اخیر و انتشار گازهای گلخانه ای حاصل از سوخت های فسیلی را عاملی دانست که جهان را در آستانه فاجعه ای عظیم قرار داده است وی با اشاره به ظرفیت قابل توجه کشور به لحاظ انرژی های بادی و خورشیدی، سیاست های کلی محیط زیست در جهت گسترش اقتصاد سبز دانست و بر مشارکت همه دستگاه ها و مردم برای تحقق اهداف مطرح شده تأکید کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پیامی به این همایش تأکید کرد: در حال حاضر هزینه سنگینی بابت اقتصاد نفتی پرداخت می کند و ادامه این روش منطقی نیست.  سرمایه گذاری در انرژی های جدید و کمک گرفتن از مدیریت مدرن جهانی سهم ما را در بازار انرژی های پاک بهبود خواهد داد.

دبیر همایش ضمن خیر مقدم از حضار، از هم اندیشی ایده برگزاری این همایش در نیشابور از سال ۹۳ بعد از تصویب در کمیسیون انرژی مجلس سخن گفت و به کارگیری ظرفیت تولیدی انرژی خورشیدی را دستور کار تمامی دولت ها و سازمان های بین المللی اعلام کرد.

سلیمانیان ضمن اشاره به اینکه انرژی خورشیدی در هر موقعیتی راندمان و رفتار متفاوتی نشان می دهد و با زمان تغییر می کند، افزود: پیش بینی میزان بهره گیری از این انرژی به صورت صد در صد ممکن نیست و باید امکان ذخیره سازی آن فراهم شود.

وی زمین را یک عامل مهم در تأمین این انرژی ها دانست و فشار تقاضا و تأثیر تکنولوژی های مدرن را در کاهش هزینه های تولید این انرژی موثر خواند. وی با بیان اینکه تابش آفتاب در کشورهای خاورمیانه یک ثروت است، تصریح کرد: بخش عمده ای از زمین های این ناحیه را می توان به عنوان مزارع خورشیدی استفاده کرد.

در ادامه همایش معاون وزیر نیرو ضمن تقدیر از برگزار کنندگان همایش و مسئولین نیشابور، از جایگاه نامناسب کشور از نظر شدت مصرف انرژی انتقاد کرد و این میزان مصرف را بیش از دو برابر استانداردهای جهانی اعلام کرد. هوشنگ فلاحتیان ضمن بیان این که متاسفانه در صورت ادامه این روند اساسا نمی توانیم صادرات نفتی داشته باشیم، تصریح کرد: بدون شک در آینده ای نه چندان دور اقتصادِ بر پایه نفت و گاز، منبع عظیم خود را از دست خواهد داد و با چالش های بزرگی مواجه خواهیم بود،  و حتی در این صورت امنیت ملی ما هم دچار خدشه می شود.

وی افزود: در حال حاضر برای تامین برق کشور ۶۷ میلیارد متر مکعب گاز یا سوخت در نیروگاه ها مصرف می کنیم که این عدد بسیار سنگین است. بر اساس برآورده های ما در طول ده سال آینده باید ۵۰ هزار مگاوات یعنی هر سال باید ۵ هزار مگاوات نیز اضافه کنیم تا نیاز مشترکین را تامین کنیم.

وی با اشاره به این که حاصل تلاش ما در سال های گذشته بهره گیری از حدود ۵ درصد انرژی مورد نیاز مان برای برق از انرژی های تجدید پذیر بوده است، نتیجه این بهره گیری پایین را بحران برای کشور دانست.

فلاحتیان سهم نیروگاه های کشور در آلاینده های زیست محیطی را حدود ۱۵ درصد اعلام کرد و تأکید کرد: باید این نقش را کاهش دهیم که کار بسیار سنگینی ست و اگر حرکات ما مبتنی بر رویکرد علمی نباشد موفق نخواهیم بود.

این مقام وزارتی با این اعلام که استان خراسان، رتبه اول در زمینه نصب انرژی خورشیدی را دارا است، قول داد با تلاش برای ایجاد بسترهای قانونی مورد نیاز، تعرفه های جذاب سازمان انرژی های نو و وزارت نیرو و نیز تسهیلات مورد نیاز، برای استفاده از منابع تجدید پذیر حمایت به عمل آید.

فلاحتیان سه مزیت مهم بهره گیری از منابع تجدید پذیر را ایجاد ظرفیت ویژه برای توسعه اقتصادی و اشتغال، ارتقاء عرضه و امنیت انرژی و نیز حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا دانست.

فرماندار نیشابور نیز ضمن خیرمقدم به حضار، ابراز امیدواری کرد: این همایش تاثیر مثبتی در آینده اقتصاد انرژی کشور داشته باشد و نقطه آغازی برای رو آوردن به انرژی های تجدید پذیر باشد.

غلامحسین مظفری ضمن اشاره به اینکه تأمین انرژی یکی از مهم ترین وظایف دولت ها است، لزوم پیوند میان انرژی و اقتصاد را غیر قابل انکار خواند. وی میزان تابش آفتاب در کشور را ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلو وات ساعت اعلام کرد که بسیار بیشتر از کشورهای اروپایی است که از این انرژی بیشترین بهره را می برند.

مظفری با این پیشنهاد که مسئولیت این کار به سازمانی مستقل و با بودجه مستقل واگذار شود و از زیر چتر وزارت نیرو خارج شود، از کلنگ زنی زمینی در جنوب غرب نیشابور برای بهره گیری انرژی خورشیدی خبر داد که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان انرژی های نو هم در این همایش ضمن بیان این که متاسفانه در طول چند سال اخیر کوتاهی هایی صورت گرفته و آیین نامه اجرایی سازمان به تصویب نرسیده است، اظهار داشت: کاهش عمر یک تا ده سال افراد در کشور به دلیل وجود آلاینده ها نگران کننده است. صادق زاده از تحول تعرفه ها و کاهش چشم گیر بوروکراسی برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی خبر داد و از کمیسیون انرژی مجلس درخواست کرد: «اجازه قانونی برای واریز منابع حاصل از ماده ۱۳ ناشی از احداث نیروگاه های تجدیدپذیر به حساب متمرکز سازمان انرژی های نو توسط مجلس صادر شود.»

معاون وزارت نفت نیز اهم برنامه ها و اقدامات در راستای توسعه فناوری و دانش بنیان کردن فرآیندها و فناوری ها در حوزه صنعت نفت را برشمرد و اظهار کرد: باید به سمتی پیش رویم که هم از انرژی های پاک استفاده شود و هم به مزیت نسبی منابع تجدیدناپذیر از جمله نفت توجه داشت.

مقدم هشدار داد: در سالهای ۲۰۲۵ تا ۳۰ دنیا به دلیل این عدم تعادل میان استفاده از منابع پاک و تجدید ناپذیر دچار مشکل جدی خواهد شد و این عدم تعادل بشر را دچار تضادهایی میان قطب های انرژی های تجدید پذیر و ناپذیر خواهد کرد و به سمت جنگ های مخربی پیش خواهد برد و راه مقابله با این وضعیت توسعه انرژی از محل انرژی های تجدید ناپذیر و صرفه جویی این انرژی ها است.

سعیدرضا احمدی زاده نماینده معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با تأکید بر اینکه کارهای ما نباید شتاب زده، نمادین و سطحی باشد، از لزوم صرف درآمدهای نفتی در زیرساخت های کشور و استفاده از انرژی های تولیدی شرکت های دانش بنیان برای اداره کشور سخن گفت و پیشنهاد داد: شما نیشابوریان در منطقه خود کارگروه هایی تشکیل دهید و از نظرات نخبگان استفاده کنید، معاونت هم حمایت های لازم را خواهد داشت.

از جمله دیگر سخنرانان همایش  ولی ا…عباسی معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور، مجید زندی مدیر گروه انرژی دانشگاه شهید بهشتی، مردانی معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، احد ضابط رئیس پژوهشکده هوا و خورشید دانشگاه فردوسی مشهد بودند که از منظرهای مختلف بر اهمیت استفاده از انرژی های نوین تأکید کردند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.