نیشابور؛ ده سال پیش در همین روزها

گزارش

احسان سلیمانی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی

 از آنجا که هفته نامه خیام نامه انتشار خود را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرد، از این پس سعی خواهیم کرد در ستونی با عنوان «ده سال پیش در همین هفته» در دو بخش ده سال پیش و یک سال پیش به مرور وقایع، حوادث، اظهار نظرها، وعده ها، پروژه ها، و آنچه بر شهرمان در آن زمان گذشته، بپردازیم.

طبیعتاً یادآوری این رویدادها علاوه بر بازخوانی خاطرات گذشته شهر و فارغ از اینکه یادآوری اتفاقات گذشته پند و پیامی برای همه ما به همراه دارد، وعده های تحقق نیافته و پروژه های به سرانجام نرسیده و اظهار نظرهای گذرا را به یادمان می آورد.

۱۲ سال پیش در همین هفته:

این بخش استثنائا در نخستین شماره انتشار ستون اضافه گردید چرا که مصادف با نخستین روزهای آغاز به کار دور دوم هفته نامه محلی «خیام نامه» با تیم جدید و فعلی در دی ماه ۸۳ می باشد که هر ساله همکاران آن را جشن می گیرند.

ناگفته نماند نخستین انتشار این نشریه خرداد ماه ۸۳ بود و چندین پیش شماره از آن منتشر شد و پس از مدتی توقف و تغییر در ترکیب اصلی و تحریریه، فعالیت جدی و منظم خود را از دی ماه همان سال از سرگرفت و به جز دو سال «توقیف موقت» و ناعادلانه که منجر به تبرئه در دادگاه مطبوعات شد؛ پیوسته در طول این سال ها انتشار خود را ادامه داده و با استقبال و اعتماد شهروندان همواره استوار و صریح به اطلاع رسانی و تحلیل رخدادهای شهرمان پرداخته است.

ده سال پیش در همین هفته:

اعتراض به نتیجه انتخابات شورا

از قضا در نخستین شماره انتشار این ستون، فضای سیاسی این روزهای نیشابور در دی ماه سال ۸۵ همچون فضای این روزهای شهرمان متأثر از موضوع انتخابات شوراها بود.

ده سال پیش در این هفته در حالی که در با اعلام نتایج اولیه سومین دوره انتخابات شوراها کرمانی، درودی، هنربخش، رستمی، فتح آبادی، قندهاری و احمد همت آبادی به عنوان اعضای شورای سوم معرفی شدند؛ اعتراض ها وابهامات زیادی در خصوص انتخابات مطرح شد و معترضین در نامه ای طولانی موارد زیادی را مورد اعتراض قرار داده بودند که اعرابی مقدم نخستین فرماندار دولت احمدی نژاد در نیشابور، قول پیگیری اعتراض ها را داد. گرچه مدتی بعد علی رغم این که که فرماندار این نتایج را تایید شده دانسته بود، بازشماری آرا جابجایی زیادی در میزان رأی نامزدها به خصوص اعضای علی البدل به وجود آورد.

یک سال پیش در همین هفته:

از آنفلوانزا تا سیدعباس حسینی

شورای شهر به سید عباس حسینی شهردار وقت کارت زرد داد  و سخن از استیضاح وی درمیان بود.

همچنین مباحثی چون تغییر موضع ۱۸۰ درجه ای عضو  روحانی شورا و ماجرای سفر کیش شهردار و برخی اعضای شورا و ارتباط تورم با سوپری معروف محله احمدی نژاد از جمله مسائل مطرح شده در جلسه سال گذشته شورای شهر در همین هفته بود.

نکته قابل اشاره دیگر در این جلسه اظهارات صادق هوشمند بود که با «تشکر از روحیه جهادی مردم ایران در ماجرای عربستان که فضایی نو را در جامعه بین المللی ایجاد کرد» سخنان خود را آغاز کرد.

یادآور می شود این ایام همزمان با اعدام شیخ نمر و بالارفتن دلواپسان تندرو از سفارت عربستان بود که تبعات زیادی در حوزه سیاست خارجی برای کشورمان داشت و بعد نیز از سوی رهبری و مسئولان نظام محکوم شد و عوامل آن دستگیر شدند.

انتقاد سبحانی نیا از هزینه های بدون حساب و کتاب نامزدهای انتخابات مجلس در گفتگو با خبرنگار خیام نامه از دیگر خبرهایی بود که پارسال همین موقع، افکار عمومی را متوجه خود کرد. موضوعی که در ایام تبلیغات انتخابات دستاویزی برای انتقاد به خود وی و برخی دیگر نامزدها بود.

موضوع  خادم یکی از مساجد شهر که تحت عنوان سفر زیارتی از هر نفر ۷۰۰ هزار تومان گرفت ولی چند روز پیش از موعد سفر ناپدید شد، از دیگر گزارش های خیام نامه در سال قبل بود.

خبر خوب هفته هم کنترل آنفلوانزایی بود که برای مدتی شهر را درگیر خود کرده بود.

 

اعتراضات انتخاباتی نامزدهای شورا

ده سال پیش در این روزها فضای شهر همچنان مهمترین موضوع مطرح در مباحث سیاسی شهر، اعتراضات گسترده به نتایج نتایج سومین دوره انتخابات شوراها بود و دادستان وقت در گفتگو با «خیام نامه» از احضار ۶۵ کاندیدا به دادگاه به دلایل مختلف به ویژه تخلفات در ایام تبلیغات خبر داد.

دادستان علی قربانی از سوء استفاده شب نامه نویسان از ادبیات مقدس مذهبی و کاربرد عباراتی چون «امت حزب الله» و یا «سربازان امام زمان» سخت انتقاد کرد و افزود: حرمت امام زمان بالاتر از این است که به نام ایشان زبان به غیبت و تهمت و دشنام به مسئولان و اشخاص حقیقی و حقوقی بگشایند.

این مسئول قضایی شهرستان همچنین در همان هفته در جلسه شورای اداری نیشابور خواستار پاکسازی شب نامه نویسان در شهر شد و در خصوص انتشار مسائل خصوصی و خانوادگی مسئولان و اشخاص در شب نامه ها با استفاده از اسامی ارزشی و ارگان هایی همچون «بسیج» هشدار داد و گفت: این افراد خود را «پیغمبر امت» و «عقل کل» تصور می کنند و تمام اقدامات سال های گذشته را زیر سوال می برند و علیه کسانی می ایستند که خودشان در جبهه حضور داشته و از خانواده ایثارگران هستند.

وی همچنین در خصوص کنترل امنیتی فضای مجازی نیز گفت: فیلترینگ اینترنت کارآرایی ندارد و دیگر جواب نمی دهد و بایکوت ابزار ارتباط جمعی امروزه ممکن نیست.

راه اندازی مجدد قطار محلی نیشابور

گزارش های خیام نامه در ده سال پیش حاکی است که موضوع قطار و سهمیه بلیط ایستگاه نیشابور قدمتی دست کم ۱۰ ساله دارد.

رشید اعرابی نخستین فرماندار منصوب دولت احمدی نژاد در این شماره خیام نامه ضمن انتقادهایی، از راه اندازی مجدد قطار محلی نیشابور-مشهد و افزایش سهمیه بلیط قطار برای شهرستان خبر داد. خبری که در این سال ها چندین بار در مقاطع مختلف درباره قطع یا برقراری قطار محلی برای شهرمان شنیده ایم.

اقامه نخستین نماز جمعه در قدمگاه

در همین هفته رضا محمد نسب به عنوان اولین امام جمعه قدمگاه منصوب و نخستین نماز جمعه در این شهر اقامه شد.

طلسم بیمارستان سوم نیشابور

خبر دیگر هفته، نامه مظفری نماینده وقت نیشابور به پورمحمدی وزیر کشور پیرامون درخواست ارتقای بخش سرولایت شد. درخواستی که نمایندگان مختلف بارها آن را مطرح کرده اند ولی تا کنون به جز فیروزه، ارتقای هیچ یک از بخش های شهرستان جز از حد شعار و درخواست و نامه نگاری فراتر نرفته است.

در میان خبرهای «خیام نامه» در دی ماه ۸۴ ده تیتری خود نمایی می کند که خبر از شکسته شدن طلسم بیمارستان سوم نیشابور توسط مظفری، نماینده دوره هفتم مجلس نیشابور اعلام شده است. بیمارستانی که در یکی دو سال گذشته و پس از تقریبا یک دهه عملا طلسم احداث آن شکسته و به گفته مسئولان هم اکنون در دست ساخت است.

نیشابور، یک سال پیش در همین هفته

سال گذشته در این هفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام البته با تأخیر و پیرو پیام تسلیت رهبر انقلاب در خصوص درگذشت امام جمعه وقت شهرمان پیام تسلیتی صادر کرد و امروز هم شاهد هستیم که امام جمعه فعلی نیشابور پیام تسلیتی برای رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صادر کرده است.

سال قبل در همین هفته شورای شهر از بدهی ۸۰ میلیارد تومانی شهرداری ابراز نگرانی کرد. یکی از اعضای شورا نیز از تغییر مواضع کامل یکی از همکاران خود نسبت به شهردار انتقاد کرد و افزود: «فردی که علنا می گوید شهرداریِ نیشابور تا کنون شهرداری از این ضعیف تر به عمر خود ندیده است و باید استیضاح شود؛ اما یک شبه نظرش عوض می شود و در صحن علنی از شهردار دفاع می کند. البته این تغییر موضع شاید از آن رو اتفاق می افتد که آقای شهردار قراداد «پسر این عضور شورا» را در شهرداری از سه ماهه به یک ساله ارتقا داده است! وقتی این برخورد ما است؛ شهردار هر کار می خواهد می کند.»

در آخرین هفته دی ماه ۹۴ خبر چادر زدن طلبکاران مؤسسه علویه در محل این مؤسسه برای دریافت مطالبات شان که نزدیک یک سال از زمستان ۹۳ پیگیر حقوق خود بودند، منتشر شد و اکنون نیز با گذشت یک سال و علی رغم رسیدگی به مشکلات برخی دیگر از مؤسساتی که با مشکل مواجه شدند؛ اما طلبکاران علویه هنوز بلاتکلیف هستند و مشخص نیست این وضع تا کی ادامه خواهد یافت. امید که در سال آینده و در همین ستون دیگر نگوییم یک سال دیگر هم گذشت و طلبکاران هم چنان طلبکارند!

«آتش سوزی ساختمان شورا در روز پیش از استیضاح شهردار،

تغییرات گسترده در نتایج انتخابات شورای سوم،

شکلاتی که از نیشابور راهی آمریکا شد و

کشف تصادفی گروه خونی کمیاب OH بمبئی در نیشابور

در این ستون علاوه بر مرور وقایع ده سال پیش، گاه به فراخور ضرورت یا اهمیت موضوع به وقایع دوازده سال گذشته (نخستین سال انتشار خیام نامه) هم می پردازیم. نکته مهمی که در نخستین شماره بهمن ماه سال ۸۳ نظرم را جلب کرد، انتقاد از سیاسی بازی بزرگان شهر به عنوان چالشی در مسیر ارتقای بخش های شهرستان بود. مسئله ای که در تمام سال های اخیر و تا به امروز همچنان یکی از مطالبات مردم نیشابور در بخش های تابعه بوده و لاینحل باقی مانده است.

هفته اول بهمن ماه سال ۸۴ هم موضوع آتش سوزی ساختمان شورای شورای شهر، دقیقاً روز قبل از استیضاح هنربخش، شهردار وقت، یکی از مهم ترین مباحث شهر بود.

نیشابور، ده سال پیش در همین هفته

نخستین هفته بهمن ماه ۱۳۸۵ خبری اذهان عمومی شهروندان را بیش از هر چیز دیگر متوجه خود کرد که حکایت از تغییرات زیادی در نتایج انتخابات دور سوم شورای شهر نیشابور در پی اعتراض گسترده برخی نامزدها داشت. این در حالی بود که اعرابی مقدم فرماندار وقت دو هفته پیش از آن، از قطعی بودن نتایج انتخابات و تأیید آن سخن گفته بود.

این نتایج در پی بررسی اعتراض ها به نحوه شمارش آرا و پس از بررسی مجدد صندوق ها توسط بازرسان اعزامی از مرکز استان تغییر کرد و بر اساس آن محمد صالح آبادی که در اطلاعیه اولیه در میان اعضای علی البدل بود به عنوان عضو اصلی راه یافت و احمد همت آبادی که ابتدا در میان ترکیب ۷ نفره شورا قرار داشت با ۱۲۰ رأی اختلاف نسبت به صالح آبادی در ردیف دوم اعضای علی البدل قرار گرفت. همچنین حبیب الله بتوئی از جایگاه یازدهم با ۴ رتبه صعود به نفر اول اعضای علی البدل رسید و جایگزین حسن شاملی شد. شاملی هم به رده دهم (عضو سوم علی البدل) سقوط کرد و مظاهر اقبالی پس از شاملی در جایگاه یازدهم قرار گرفت در حالی که ابتدا نام وی در رده نهم اعلام شده بود.

خبر خوب این هفته برگزاری نکوداشت استاد پرویز مشکاتیان هنرمند همشهری  با حضور وی در تالار اندیشه حوزه هنری بود که با عنوان «آئین آوای دوست» و  به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تهران صورت گرفت و نیشابوری های مقیم تهران به نمایندگی از دیگر از شهروندان در این مراسم حضور یافتند.

«روزهای پرخشونت نیشابور و سه قتل، سه مرگ مشکوک و دو خودکشی»، «شکلاتی که از نیشابور راهی آمریکا می شود»، «کشف تصادفی گروه خونی کمیاب OH بمبئی در نیشابور»، «اعتصاب ده ساعته رانندگان تاکسی های سمند پایانه مسافربری» از دیگر تیترهای مهم خیام نامه در همین هفته بهمن ماه ۸۵ بود.

نیشابور، یک سال پیش در همین هفته

اولین هفته بهمن ماه ۹۴  «عدم احراز» و «رد» صلاحیت تعدادی از نامزدهای انتخابات مجلس در هیئت نظارت، موضوع داغ محافل شهر بود.

ادعای عجیب سید عباس حسینی شهردار وقت نیشابور در نماز جمعه مبنی بر این که «تا ۵ سال آینده یکی از بهترین شهرهای کشور خواهیم بود» نشان از تصور وی مبنی بر انتخاب مجددش توسط شورای پنجم داشت و این در حالی بود که اعضای شورا سخن از استیضاح وی می گفتند و معلوم نبود چند هفته دیگر بر مسند خواهد بود یا نه!

ملاقات مسئولان شهر برای پیگیری مطالبات عملی نشده نیشابوری ها از وزیر راه و شهرسازی و دستور وزیر برای تخصیص اعتبار تقاطع باغرود، خبر سرمایه گذاری خارجی برای ساخت بیمارستان در نیشابور و انتقاد از وضعیت بسیار کند پروژه ورزشگاه انقلاب مبنی بر اینکه با این وضع پروژه مذکور ۳۰ ساله هم تمام نمی شود؛ از دیگر مطالب همین هفته در سال گذشته بود.

انتقاد حجت الاسلام شرعی از سوء تدبیر دولت احمدی نژاد در زمینه گرانی

نباید گرانی را دست آویزی برای تسویه حساب های جناحی قرار داد

امام جمعه وضعیت ظاهری شهر را برازنده نیشابور نمی داند

وعده نماینده نیشابور برای راه اندازی قطار محلی تهران مشهد

نیشابور، یازده سال پیش در همین هفته

بهمن ماه ۱۳۸۴، عبدالجواد غرویان امام جمعه وقت شهر با انتقاد از وضعیت ظاهری شهر، آن را برازنده نیشابور ندانسته و از عملکرد شهرداری در رسیدگی به وضعیت معابرو خیابان های نیشابور انتقاد کرد و درست در همین روزها و در پی آتش گرفتن ساختمان شورا روز قبل از استیضاح شهردار، هنربخش شهردار وقت شهر از آمادگی خود برای ترک سمت خود سخن گفت.

اولین هفته یازدهمین ماه یازده سال پیش، مظفری نماینده وقت نیشابور از راه اندازی قطار محلی نیشابور – تهران در بهار سال آینده خبر داده بود و همچنین در همین هفته با حضور رضائیان فرماندار وقت شهرمان، فاز نخست تصفیه خانه شهرک صنعتی خیام و نیز مسجد امام هادی (ع) در شهرک فرهنگیان افتتاح شد.

نیشابور، ده سال پیش در همین هفته

نخستین هفته بهمن ماه ۱۳۸۵ نمایندگان نیشابور از استاندار خواستند نسبت به استقرار نخستین دانشگاه صنعتی شرق کشور در نیشابور اقدام نماید.

شرعی، امام جمعه فیروزه، در خطبه های نماز جمعه همین هفته بخشی از گرانی های اخیر را حاصل سوء تدبیرها دانسته و البته تأکید داشت: نباید آن را سیاسی کرده و دست آویزی برای تسویه حساب های جناحی قرار داد.

وی در خطبه دوم نماز جمعه آن زمان و در حالی که یک سال و نیم از فعالیت دولت احمدی نژاد و آغاز افزایش لجام گسیخته نرخ تورم(۱) می گذشت، افزود: مسئولین لطفا لجام گسیختگی قیمت ها را مهار کنند. یکی از مهم ترین شعارهای دولت نهم حفظ قدرت خرید مردم بود که متأسفانه آسیب جدی دیده است. لذا مردم انتظار دارند گزارش مسئولین خود را در زمینه مبارزه با گرانی بشنوند. اگرچه بخشی از گرانی ها ریشه در اقتصاد بیمار کشور دارد که متأسفانه سال ها است شاهدیم، اما بخشی هم مربوط به سوء تدبیرها است.

این همه در حالی بود که

نیشابور، یک سال پیش در همین هفته

سال گذشته در هفته اول بهمن ماه خبر امضای دو تفاهم نامه خارجی برای ساخت دو بیمارستان در نیشابور امیدها را برای رفع بحران کمبود تخت های بیمارستانی افزایش داد.

در همین هفته و در پی حل نشدن مشکل مردم با صندوق علویه، با اعتصاب کارکنان صندوق علویه کلاف مشکلات این صندوق پیچیده تر شد و این خواسته مطرح شد که مسئول صندوق با فروش املاک خود، حق زیان دیدگان را پرداخت کند.

محسن غرویان، روحانی نیشابوری مقیم قم، در ایامی که روزشمار انتخابات با اخبار مربوط به رد و یا عدم احراز صلاحیت ها به داغ ترین بحث روز تبدیل شده بود؛ طی گفتگو با خیام نامه پیرامون عدم تایید صلاحیت خود و سید حسن خمینی و دیگر نامزدها سخن گفت و نتیجه انتخابات را در ایران غیرقابل پیش بینی دانست.

خبر دیگر هفته تغییر ایستگاه قطار محلی و سریع السیر نیشابور – مشهد بود که به علت نرسیدن به حداقل ضریب تراکم در حمل و نقل و عدم استقبال مناسب به شهر مشهد واگذار شد.

خبر خوش هفته هم که در میان فضای سیاسی آن روزها بازتاب زیادی در سطح کشور و بیش از همه برای دوست داران نیشابور داشت، اجرای زنده «ماه و ماهی» توسط حجت اشرف زاده در برج میلاد بود که تا کنون پرمخاطب ترین کار وی محسوب می شود و این خواننده همشهری را به چهره هنری مطرح در کشور تبدیل کرد.

*تقسیم خراسان و ماندن نیشابور در نقطه صفر

*مصوبه شورای فرهنگ استان برای برگزاری دو سال یک بار همایش خیام و عطار به صورت بین المللی

*افتتاح مدارس وکیلی ۹ و ۱۰ در بهمن ۸۵

*چرا صدا و سیما برای برنامه های مذهبی و ملی، مطالبه هزینه دارد؟

نیشابور یک دهه پیش در همین هفته:

بهمن ماه دوازده سال پیش موضوع تقسیم خراسان و ماندن نیشابور در نقطه صفر در مقاله ای به قلم سردبیر خیام نامه مورد بررسی قرار گرفت.

سال ۸۳ در همین هفته رضائیان فرماندار نیز ضمن درخواست مشارکت شهروندان در ساخت دانشگاه نیشابور تأکید کرده بود: سیاستگذاری در بخش فرهنگ باید به اهل اندیشه و هنر سپرده شود.

یازده سال پیش در همین هفته، جعفری مدیر کل ارشاد خراسان رضوی در جلسه شورای فرهنگ عمومی نیشابور از مصوبه شورای فرهنگ استان برای برگزاری همایش «بین المللی» خیام و عطار «هر دو سال یک بار» در نیشابور خبر داد.

بهمن ماه سال ۸۴ پس از به حد نصاب نرسیدن مجمع عمومی در نوبت اول، با حضور و رأی ۶۰ خبرنگار شهرستان، نخستین انجمن صنفی خبرنگاران نیشابور تشکیل شد که ابراهیم سماواتی، هادی تکبیری، احسان اسحاقی، حمید رضا هلالی، ابوالقاسم خاکسار، ابوالفضل حکیم پور و هادی صبوری به عنوان اعضای اصلی، حسن خواجویی و احسان سلیمانی به عنوان اعضای علی البدل و رسول بخشعلی و معصومه فرهادی به عنوان بازرس انتخاب شدند.

ترشیزیان رئیس تربیت بدنی نیشابور در همین هفته سرانه فضاهای سرپوشیده ورزشی نیشابور را دو سانتیمتر و فضاهای باز ورزشی را ۱۰ سانتیمتر مربع اعلام کرده بود.

همچنین رضائیان فرماندار شهرستان از ایجاد سه شهرک صنعتی جدید با عنوان شهرک صنعتی ۷۰۰ هکتاری صنایع زیردستی پتروشیمی، شهرک صنعتی هزار هکتاری سرمایه گذاران خارجی و شهرک صنایع دستی در شهرستان نیشابور خبر داد.

بهمن ماه ۱۱ سال پیش مظفری نماینده نیشابور بودجه ارائه شده دولت احمدی نژاد را از نگاه کارشناسان «به شدت تورم زا» دانست، در حالی که سبحانی نیا تأکید کرده بود: «همکاری مجلس و دولت را در تصویب بودجه ۸۵ نشان می دهیم». در همین حال انصاری راد از تعطیلی «هیأت نظارت و پیگیری قانون اساسی» توسط رئیس جمهور انتقاد کرد.

خبر آخر هفته هم وعده قربانی دادستان وقت درباره معرفی متهمان آتش سوزی پارکینگ منزل حسن شاملی، عضور شورای شهر و همچنین ساختمان شورای شهر روز قبل از جلسه استیضاح هنربخش، شهردار وقت،  بود.

بهمن ماه سال ۸۵ شرعی امام جمعه شهر فیروزه انتخابات ۲۴ آذر را دارای عبرت ها و پیام های بسیاری دانست و گفت: «متأسفانه هزاران نفر از نیروهای ارزشی که در صندوق های رأی در روستاها و شهرهای اقماری نیشابور بودند در این انتخابات نتوانستند رأی بدهند». وی خواستار پاسخگویی مسئولین شد.

در این هفته خیام نامه در گزارشی یا عنوان «اینجا صف رأی گیری نیست!» به این موضوع پرداخت که چرا «ساکنان قطب اول تولید شیر استان باید در صف های طویل از سرما بلرزند»

افتتاح مدارس وکیلی ۹ و ۱۰ خبر خوب این هفته در ده سال پیش بود، حال آن که این روزها در بهمن ماه ۹۵ نیز با  افتتاح ۲۵ مدرسه جدید وکیلی که به همت مهندس وکیلی در سال اخیر ساخته شده، شمار این مدارس به ۵۶ می رسد و بدین وسیله وعده و آرزوی این خیر نیک اندیش همشهری برای ساخت یکصد مدرسه وکیلی تا پایان سال آینده به تحقق نزدیک می شود.

نیشابور، یک سال پیش در همین هفته:

این روزهای بهمن ماه سال ۸۴ خبر شهادت سردار قاجاریان طی عملیات مستشاری آزاد سازی حلب در سوریه، نیشابور را در شوک و سوگواری فرو برد.

در همین هفته تصمیمات خارج از برنامه و بودجه حسینی شهردار وقت در زمان تعطیلی شورا، اعتراض ها را برانگیخت.

اختلاف نیروی انتظامی و شهرداری درباره ساختمان کلینیک سجاد وابسته به نیروی انتظامی به جایی رسید که شهرداری علیه پلیس حکم تخلیه گرفت و نیروی انتظامی هم مبادرت به توقیف خودروهای خدماتی شهرداری نمود، گرچه بعدا ارتباط این توقیف را با مسئله ساختمان تکذیب کرد.

انتقاد همزمان امام جمعه و فرماندار وقت از عملکرد صدا و سیما مطلب دیگر این هفته بود که مظفری «استراتژی صدا و سیما را در شهرستان هایی چون نیشابور، کم توجهی و کم لطفی» عنوان کرد و امام جمعه نیز ضمن گلایه از این موضوع گفته بود: «این سازمان نباید برای تهیه، تولید و پخش برنامه ها و مناسبت های مذهبی و ملی، مطالبه هزینه داشته باشد».

 

روزهای نا آرام نیشابور و ۸ تجمع اعتراضی در ۱۰ روز

اعلام پیامبری جوان شیک پوش و دستگیری مدعی امام زمان در نیشابور

وعده سبحانی نیا برای اختصاص ده میلیارد ریال اعتبار به افلاک نما

پسر عموی ایدز در نیشابور

نیشابور، یک دهه پیش در همین هفته:

*بهمن ماه سال ۸۳ خیام نامه در گزارشی تحقیقی به شیوع بیماری HTLV1 در نیشابور اشاره کرد و در گزارشی با عنوان «پسر عموی ایدز در نیشابور خانه کرده» نسب به ادامه روند این شیوع هشدار داد. در پی این گزارش و جلب توجه دیگر رسانه های استان به این گزارش مسئولان نیز با برپایی همایش و جلسات با تمرکز بیشتری اطلاع رسانی درباره این نوع از بیماری را در دستور کار قرار دادند.

در همین هفته سبحانی نیا نماینده نیشابور از اختصاص ده میلیارد ریال اعتبار به افلاک نمای نیشابور به عنوان «یکی از بزرگترین پروژه های علمی و گردشگری کشور» خبر داد و گفت: برای تکمیل آن در آینده نزدیک باید اعتبارات بیشتری اختصاص یابد.

اشتباه نادر خاکسپاری زنی به جای مرد هم در این هفته خبرساز شد.

حقیقی رئیس آموزش و پرورش نیشابور در سومین هفته بهمن ماه ۸۳ ضمن ابراز تأسف اعلام کرد: نیشابور ۲۰۰ کلاس مخروبه و ۷۰۰ کلاس دو شیفت دارد.

در همین هفته فرهنگسرای وکیلی به همت مهندس وکیلی فعالیت خود را آغاز نمود.

*بهمن ماه سال ۸۴ سرانجام پس از ماه ها کشمکش و حاشیه بر سر استیضاح هنربخش، مصطفی فخریان به عنوان «ساکن جدید عمارت فرسوده  شهرداری نیشابور» انتخاب شد.

گزارشی از خرید شب ولنتاین و جایگاه آن در جامعه و مقایسه با سپندارمزگان موضوع دیگری بود که خیام نامه در فضای آن روزها به آن پرداخت.

سبحانی نیا یازده سال پیش در سخنرانی مراسم ۲۲ بهمن، با تأکید بر لزوم به کاربردن «دیپلماسی ظریف و دقیق» اظهار داشت: استفاده از پشتوانه مردمی نباید باعث غفلت از ظرفیت های قانونی و حقوقی مجامع عمومی برای احقاق حقوق ایران باشد و باید به این مقررات بین المللی احترام بگذاریم. دیپلماسی از سوی ایران هیچ گاه تعطیل نمی شود، باید همه جا حضور داشته باشیم. در عالم دیپلماسی هرکجا باشیم جای ما را پر می کنند و حق ما را سلب خواهند کرد.

* یک سال بعد در بهمن ماه سال ۸۵ خیام نامه در گزارشی از ۸ تجمع اعتراضی در ۱۰ روز به «روزهای نا آرام نیشابور» و چالش مدیران دولت نهم برای رفع آن پرداخت. آب و فاضلاب، گاز، مشکلات حاشیه نشینان، قالی بافان، تاکسی رانان و … از جمله موضوعات این اعتراض ها بود.

مهندس وکیلی در این هفته به دلیل تعلل اداره کل نوسازی مدارس استان در انجام تعهدات خود، گفت که تا رفع مسئله، دیگر در نیشابور مدرسه ای نمی سازد. البته این کم لطفی مسئولان دولت نهم نتوانست مانعی بر سر راه همت این خیر نیک اندیش باشد.

خیام نامه در گزارشی با عنوان «عترت، قربانی مدیریت بخش نگر» از «کلنگ بی تدبیری بر پیکره خاطرات شهر» و تخریب دبیرستان عترت انتقاد کرد.

در ستون درخبرها نیامده بود این هفته نیز به دستگیری یک مدعی دروغین امام زمان در نیشابور اشاره شد. عجیب تر آنکه یک سال پیشتر از آن در بهمن ۸۴ در همین ستون به موضوع اعلام پیامبری جوانی شیک پوش در نزدیکی حوزه علمیه و تلاش برای دستگیری وی اشاره گردید.

 نیشابور، یک سال پیش در همین هفته:

آرایش گروه های مختلف سیاسی و نامزدهای انتخابات در نیشابور موضوع دیگر مهم هفته بود که خیام نامه به آن پرداخت. همچنین در پژوهش تاریخی صفحه چراغ راه به معرفی وکلای نیشابور در مجلس طی ۹ دوره پس از انقلاب پرداخته شد.

درخواست ۳۲ میلیون اضافه کاری سیدعباس حسینی و پرداخت هزار ساعت حق مشاوره به مشاور شیروانی

جلسه شورای شهر نیز در این هفته به مسائلی چون ماجرای سفر شهردار و درخواست ۳۲ میلیون اضافه کاری برای شهردار وقت که ۱۳ میلیون و پانصد هزار تومان آن دریافت شده و همچنین دریافت ماهی۳۵۰ هزار تومان پاداش از تمام سازمان های تابعه شهرداری اختصاص یافت، در حالی که فقط از یک سازمان می توانسته پاداش بگیرد. همچنین وی پاداش چهار ماه ابتدای سال ۹۴ را که هنوز به عنوان شهردار ابلاغ نداشته، دریافت کرده بود.

موضوع دیگر سومین هفته بهمن ماه ۹۵ مطرح در جلسه پرده برداری از تعیین مشاوری توسط شهردار از اهالی شیروان و ارائه هزار ساعت حق مشاوره به یک نفر بود که برخی اعضا شورا با انتقاد از اینکه شهرداری مدارک مالی مورد درخواست شورا را به ما تحویل نمی دهد؛ معتقد به نظارت بیشتر بودند.

یک دهه پیش در نیشابور:

وعده افتتاح ورزشگاه انقلاب تا پایان سال ۸۴ و اختصاص بودجه زمین چمن

* بازداشت و ضرب و شتم خودسرانه توسط لباس شخصی ها و رتبه اول تجمعات استان

* طلا ۱۶ هزار، سکه ۱۳۳ هزار، دلار ۹۱۳ تومان و پراید ۷ میلیون

یازده سال پیش مصطفی فخریان که آغاز به کارش به عنوان شهردار نیشابور با واپسین روزهای سال ۸۴ مقارن شده بود در گفتگوی خود با خیام نامه پیرامون اولویت های کاری اش، تاکید کرد: باید کاری کنیم که سرمایه گذاران رغبت کنند در شهر خودشان بمانند.

در همین هفته محمد علی رامین که در آن روزها خود را «برادر و همراه» احمدی نژاد دانسته و هنوز به سمت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد دولت او منصوب نشده بود، به دعوت گروهی با عنوان «حامیان دولت اسلامی» در مسجد جامع نیشابور اظهارات پرحاشیه ای را مطرح کرد و مدعی شد: «احمدی نژاد به کابینه اش نان و پنیر هم نمی دهد.» البته در آن زمان کسی نمی دانست: سرنوشت بزرگان دولت از جمله رحیمی، بقایی، مشایی و دیگران به آن چه امروز می دانیم، منجر می شود.

خیام نامه در آن سال ها با توجه به وضعیت نامطلوب فضای رسانه ای در سبزوار، صفحه ای را نیز به اخبار و مطالب این شهرستان اختصاص می داد و در صفحه ویژه سبزوار یازده سال پیش، رئیس وقت دانشکده علوم پزشکی سبزوار از «آغاز مجدد کار ساخت بیمارستان جدید سبزوار در محل سابق اورژانس بیمارستان حشمتیه» خبر داده بود. بیمارستانی که نیشابور نیز در همان سال ها با فندانسیون آماده در اختیار داشت اما با بی تدبیری به مسکن مهر واگذار شد تا پس از یک دهه ما در جایی باشیم که شهر هم جوارمان ده سال قبل در آن قرار داشت.

در ستون «در خبرها نیامده بود» یازده سال پیش آمده بود: «مسئولان تربیت بدنی در استان که علی رغم  وعده قبلی نتوانستند ورزشگاه انقلاب نیشابور را در بهمن ماه ۸۴ افتتاح کنند، مُصر هستند تا با رفع نواقص تأسیسات و کف پوش، این پروژه را که متولد نشده، پیر شده است در ماه پایانی سال افتتاح کنند و یک میلیارد تومان نیز برای زمین چمن و سالن جانبی اختصاص داده اند.»

سوژه در خبرهای دیگر این هفته در اسفند ۸۴، احتمال انتخاب رضا غرویان رئیس پیشین بهداشت و درمان به عنوان یکی از گزینه های مورد نظر برای فرمانداری نیشابور بود. گزینه ای که ده سال بعد نیز در همین چند ماه پیش باز هم به عنوان یکی از گزینه های احتمالی فرمانداری نامش شنیده می شد.

نکته آخر پیرامون دومین هفته نخستین اسفند فعالیت دولت احمدی نژاد، نرخ های درج شده در ستون «بازار هفته» خیام نامه است که در آن هر گرم طلای ۲۴ عیار ۱۶ هزار تومان،  دلار ۹۱۳ تومان، سکه تمام بهار آزادی ۱۳۳ هزار تومان، گوشت گوسفند ۴۵۰۰ تومان،  پراید ۷ میلیون، سمند معمولی ۱۱ میلیون و پژو ۲۰۶ اتوماتیک ۱۳ میلیون تومان بود و کسی تصور نمی کرد سیاست های دولت تا چه حد توان افزایش نجومی این قیمت ها را در سال های پیش رو خواهد داشت.

نیشابور، ده سال پیش در همین هفته:

هفته دوم اسفند ۸۵ رشید اعرابی نخستین فرماندار دولت احمدی نژاد در نیشابور که عملکرد او از سوی گروه های مختلف شهرستان با انتقادات زیادی همراه بود، در گفتگوی خود با خیام نامه به مسائل مختلف شهرستان از جمله  تجمعات اعتراضی و شکایت ها از نتیجه انتخابات شورا پاسخ داد و در خصوص شایعات استعفا یا برکناری خود گفت: «اگر روزی قرار باشد بروم، با استعفا نمی روم»

در این هفته بازداشت و ضرب و شتم خودسرانه یک شهروند، موضوع گزارش خیام نامه از اقدام جدید لباس شخصی ها در نیشابور بود که بازتاب گسترده ای در شهر داشت.

تجمع اعتراضی ساکنان حاشیه شهر و معضلات حاشیه نشینی موضوع دیگر هفته بود که برخی اعضای شورای شهر از جمله شاملی، بتوئی و مدیح قول پیگیری و رفع مشکلات حاشیه نشینی را به مردم دادند. همچنین در همین هفته خبر بستن خیابان شریعتی توسط تاکسیرانان بر اخبار نارضایتی ها  افزوده شد.

فرمانده نیروی انتظامی نیشابور بنا بر آمار ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان، اعلام کرد: نیشابور رتبه اول تجمعات استان را کسب کرده، تصریح کرد: مسئولین  باید به وظایف خود عمل کنند و هیچ مسئولی منهای مردم معنی ندارد.

نیشابور، یک سال پیش در همین هفته:

نیمه نخست اسفند ۹۴ تنور انتخابات مجلس با رقابت ۳۱ نامزد در نیشابور داغ ترین روزهای خود را سپری کرد و در این میان اصلاح طلبان نیشابور و حسین انصاری راد که از مردم خواسته بودند با اطمینان به حمید گرمابی رأی بدهند، از «مشارکت ۷۰ درصدی مردم نیشابور و رأی قاطع به تغییر و اصلاح» قدردانی کردند.

نامزدی نیشابور برای پایتختی کتاب ایران خبر خوب دیگر پارسال در همین روزها بود.

سرهنگ حسینی فرمانده انتظامی نیشابور در سال گذشته با انتقاد از برخی مسئولین شهر در موضوع ترافیک گفت: «خیابان ملاصدرا به دلیل وجود «چند خانه» متعلق به افراد خاص بازگشایی نمی شود!»

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.