نیشابور، پایتخت کتاب ایران خواهد شد

اگر مسئولین همت کنند!

نیشابور، پایتخت کتاب ایران خواهد شد  

نیشابور پیشینه تاریخی بیشتری در حوزه کتابخوانی داشتهاست

دبیرجشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران با اشاره به معیارها و ضوابط انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت:‌ از میان شهرهای کشور شهری که بهترین برنامه‌های گذشته و بهترین برنامه‌های پیش بینی شده برای دو سال آینده را داشته باشد‌، انتخاب می‌شود.

محمد سلگی، گفت:‌ در این جشنواره قرار است از میان همه شهرهای کشور، یک شهر که بیشترین فعالیت را در زمینه کتاب و کتابخوانی دارد، انتخاب کنیم، این انتخاب هم بر اساس فعالیت‌هایی که تاکنون بر محور کتاب در این شهر انجام گرفته است و هم بر اساس برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که قرار است در آینده در این شهرها رخ دهد.

وی ادامه داد:‌ هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد انگیزه در استان‌های کشور برای توجه به موضوع کتاب و کتابخوانی است،‌ بنابراین از میان شهرهای کشور شهری که بهترین برنامه‌های گذشته و بهترین برنامه‌های پیش بینی شده برای دو سال آینده را داشته باشد‌، به عنوان کاندیدا برای انتخاب به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده می‌شود.

سلگی با بیان این مطلب که در حال تعیین و بررسی معیارها و میزان‌ها هستیم‌،گفت: به زودی فراخوان شرکت استان‌ها و شهرهای کشور در این جشنواره را اعلام خواهیم کرد.

وی تصریح کرد:‌ طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران نگاه مختصری هم به پایتخت جهانی کتاب دارد، هر ساله یونسکو پایتخت جهانی کتاب را انتخاب می‌کند‌، ایران نیز دو بار در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ برای انتخاب اقدام کرده است،‌انتخاب پایتخت کتاب ایران می‌تواند ما را در رسیدن به این هدف یعنی انتخاب ایران به عنوان پایتخت جهانی کتاب یاری کند.

دبیر جشنواره انتخاب پایخت کتاب ایران ادامه داد:‌متأسفانه ما در ایران تاکنون فعالیت منظم و ساماندهی شده‌ای برای انتخاب شدن به عنوان پایتخت جهانی کتاب نداشته‌ایم‌، همیشه تهران را معرفی کرده‌ایم،‌ در حالیکه برخی از شهرهای ایران هم‌چون نیشابور پیشینه تاریخی بیشتری در حوزه کتابخوانی داشته‌اند.

وی گفت:‌ امیدواریم با انتخاب پایتخت کتاب ایران بتوانیم به هدف اصلی یعنی ترویج کتابخوانی از طریق معرفی شهری که بالاترین فعالیت را داشته باشد، برسیم.

سلگی در پاسخ به این پرسش که آیا صرف فعالیت‌های گذشته و برنامه‌ریزی‌های آتی برای انتخاب پایتخت کتاب ایران کافی خواهد بود‌؟ توجه به سرانه مطالعه‌، زیرساخت‌های ایجاد شده در حوزه کتاب و کتابخوانی و . را نباید بررسی کرد؟ گفت:‌ سرانه مطالعه و زیرساخت‌های موجود در حوزه کتاب و کتابخوانی نیز از جمله معیارهایی است که ما آن‌ها را بررسی خواهیم کرد‌.

وی ادامه داد:‌ به عبارت دیگر ما هم حوزه زیرساختی و سخت‌افزاری و هم حوزه نرم‌افزاری را در نظر خواهیم گرفت،‌ در هر شهر شورایی ایجاد خواهد شد، مرکب از اداره کل ارشاد استان‌، شهردار، نماینده تشکل‌های نشر، نماینده نویسندگان و .. تا هم حوزه نرم‌افزاری و هم زیرساختی را بررسی کنند

سلگی افزود:‌هم‌چنین در بررسی برنامه‌ها پاره‌ای از شاخص‌ها برای ما مهم است، برای نمونه ابتکاری بودن، همه‌گیر بودن،‌ خلاق بودن و در انجام برنامه‌ها و فعالیت‌ها..

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.