نیشابور، نیویورک و فلورانس خانه مجسمه خیام شدند

نیشابور، نیویورک و فلورانس خانه مجسمه خیام شدند

یکی از سه همزاد به نیویورک سفرکرد

همزاد نیشابوری؛ منتظر تعیین تکلیف

حسین فخیمی هنرمند مجسمه ساز ایرانی، عصر روز گذشته دوشنبه ۱۰ شهریورماه بعد از ساعت ها کار آماده سازی و بسته بندی، مجسمه «خیام» را به مقصد منهتن نیویورک بدرقه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فخیمی از پیشکسوتان هنر مجسمه‌سازی در ایران عصر دیروز ۱۰ شهریور ماه در حالی سومین نسخه مجسمه «خیام» خود را بدرقه کرد که این هنرمند تا ساعت ها در کنار گروهی از متخصصان به دقت و ظرافت هر چه تمام گرد مجسمه‌اش می‌چرخید و بر چگونگی بسته‌بندی و حمل و نقل صحیح مسافرش به سمت آمریکا نظارت داشت.

امور بسته‌بندی و حمل و نقل در نهایت دقت کارشناسان و مسئولان حمل و با درایت خالق آن انجام شد و بعد از ساعت ها تلاش و پیگیری این اثر جاودانه که مجسمه خیام شاعر شهیر ایرانی است، رهسپار شهر منهتن در نیویورک شد.

سرنوشت همزاد نیشابوری مجسمه

این استاد مجسمه سازی در پایان درباره شرایط نصب نسخه نیشابور یادآور شد: ۲۸ اردیبهشت ماه این مجسمه به مناسبت بزرگداشت خیام به نیشابور منتقل شد و قرار است در شرایط مناسب و فضایی که با تعریف شخصیت این شاعر و ریاضی دان هماهنگی دارد، نصب شود و به همین منظور از آنها خواستم تا بقعه ای را متأثر از نوعی معماری دوران سلجوقیان طراحی کنند که در درون این بقعه آثار و کتب خیام به نمایش گذاشته شود و در مرکز آن نیز آب نمایی طراحی شود که مجسمه خیام بر بالای آن قرار گیرد و سقف بقعه را نیز آسمان‌نگار کنند که به منجم بودن خیام اشاره داشته باشد.

به گزارش مهر، فخیمی مجسمه خیام را در سه نسخه ساخته است که یک نسخه آن برای نیشابور زادگاه این شاعر و فیلسوف ایرانی تهیه شده، نسخه دوم این اثر نیز قرار است به فلورانس ایتالیا سفر کند و نسخه سوم آن هم مورد استقبال شهرداری منهتن نیویورک قرار گرفته و به زودی مهمان همیشگی این شهر خواهد بود.

حسین فخیمی که دارای مدرک پروفسورای طراحی و مجسمه سازی از دانشگاه مادرید اسپانیاست، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره چگونگی ساخت این مجسمه ۲ متری گفت: ساخت این مجسمه حدود ۲ سال کار مطالعاتی داشت و در نهایت منجر به ساخت ۳ نسخه ۲ متری از این شاعر و ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شد که به صورت نشسته ساخته شده است.

فخیمی درباره ویژگی های شخصیتی خیام نیشابوری که در ساخت این اثر به آنها توجه داشته است، توضیح داد: وقتی کار ساخت این تندیس به من واگذار شد، به این فکر کردم که پیش از طراحی و ساخت مجسمه باید خیام را به خوبی بشناسم. شناخت من از او در اندازه یک شاعر بزرگ ایرانی بود اما در مطالعات و پژوهش هایی که درباره این بزرگمرد ایرانی طی مدت ۶ ماه انجام دادم به زوایای مختلف شخصیتی و علمی او بیشتر پی بردم و متوجه شدم که می توان از او به عنوان پدر علم دنیا یاد کرد.

این هنرمند مجسمه‌ساز به روند پژوهش های ش و گفتگوهایی که با صاحبنظران بسیار از جمله دکتر الهی قمشه ای، دکتر دینانی، دکتر خرمشاهی، دکتر سمسار و … داشته است اشاره کرد و ادامه داد: بعد از این مطالعات بود که طراحی اولیه از خیام را انجام دادم و ساخت نهایی آن به دلیل سنگ اندازی های بسیاری که رخ داد ۲ سال به طول انجامید.

خالق تندیس صلح در مقر سازمان یونسکو در ادامه درباره جنس مجسمه خیام و چگونگی انتخاب این ماده افزود: در پژوهش هایی که داشتم بهتر دیدم که از سنگ استفاده کنم و به این منظور حدود یک سال و نیم در معادن سنگ ایران و کشورهای شرقی و غربی آن جستجو کردم اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که مجسمه خیام را بهتر است از سنگ های معادن ایران بسازیم و سرانجام یک قطعه سنگ ۱۸ تنی و دو قطعه سنگ ۱۲ تنی را انتخاب کردیم که در نهایت این سه اثر را در ابعاد ۲ متری ساختم.

فخیمی با اشاره به محل نصب این سه اثر گفت: یک نسخه از مجسمه خیام را به مقصد فلورانس ایتالیا و دیگری به مقصد نیشابور آماده شده و نسخه سوم نیز راهی منهتن آمریکاست.

حسین فخیمی متولد ۱۳۲۴ در شهرستان ابهر است. وی پروفسورای طراحی و مجسمه سازی خود را از دانشکده هنرهای زیبای مادرید دریافت کرده و دوره های مختلفی را گذرانده و دارای گواهی مجسمه سازی از «ُدن خوان آوالوس» مجسمه ساز مشهور اسپانیا است.

او خالق تندیس صلح است که در حال حاضر در مقر سازمان یونسکو قرار دارد. مجسمه مادر شهید، تولد مادر و فرزند در مرکز گفتگوی تمدن ها و مجسمه خیام از دیگر آثار این مجسمه ساز است. او در حال حاضر در تدارک ساخت پروژه ای با عنوان «شهر هنر» به عنوان یک طرح ملی است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.