نیایش

فقدان نیایش در ملتی برابر با سقوط آن ملت است،

«الکسیس کارل»

نیایش

نیایش یکی از موثرترین عوامل تهذیب نفس، صفای باطن و رسیدن به کمال و قرب خداوند متعال است که پیوند انسان رابه زیبایی با خدای یکتا برقرار نموده و موجب پرواز روح به سوی ملکوت و ایجاد فضای معطر معنوی و عرفانی می شود.

دعا و نیایش اگر از حالت ظاهری و زبانیگذرنموده و به هماهنگی بین دل و زبان بیانجامد روح دعاکننده راجلا بخشیده و او را غرق در نورمی نماید.

دعا و نیایش بیش از هر چیز دیگری با اولیای خدا همراه بوده و این بزرگانهمه ی خواسته های دل را بی واسطه با محبوب واقعی در میان می گذاشتند و بدون احساس خستگی و ملالت به این نوع طلب کردن و راز و نیاز اهمیت می دادند.

نیایش علاوه بر ایجاد آرامش, گنجینه ای عظیم از خصائلی نیکوهمچون صفای نگاه, متانت رفتار, انبساط خاطر, شادمانی درونی , یقین کامل و قدرت بی پایان رویارویی با مشکلات و گرفتاری ها را به انسان اهدا نموده و او را در توانایی شناخت پروردگار یکتا یاری می نماید.

باهم بخش هایی از نیایش های زیبای دکترشریعتی را مرور نموده و از خالق جهان هستی توفیق درک نیایشی درست و شایسته به منظور ارتباط عاشقانه با حضرتش را مسئلت داریم.

خدایا: به من قدرت تحمل عقیده ی «مخالف» ارزانی کن.

خدایا: مرا همواره آگاه و هوشیار دار، تا پیش از شناختن «درست « و «کامل» کسی یا فکری مثبت یا منفی قضاوت نکنم.

خدایا: شهرت، منی را که: «می خواهم باشم»، قربانی منی که: «می خواهند باشم» نکند.

خدایا: مرا از چهار زندان بزرگ انسان: «طبیعت»، «تاریخ»، «جامعه» و «خویشتن» رها کن، تا آنچنان که تو ای آفریدگار من، مرا آفریده‌ای خودآفریدگار خود باشم، نه که همچون حیوان خود را با محیط، که محیط را با خودتطبیق دهم.

خدایا: به من مذهب بی‌عوام،ایمان بی‌ریا، خوبی بی‌نمود، گستاخی بی‌حامی، مناعت بی‌غرور، عشق بی‌هوس،تنهایی در انبوه جمعیت، و دوست داشتن بی‌آنکه دوست بداند، روزی کن.

خدایا: به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ، بر بی ثمری لحظه ای کهبرای زیستن گذشته است، حسرت نخورم و مردنی عطا کن که بر بیهودگی‌اش،سوگوار نباشم. بگذار تا آنرا من خود انتخاب کنم اما آنچنان که تو دوستمیداری.

خدایا: «چگونه زیستن» را تو به من بیاموز، «چگونه مردن» را خودخواهم آموخت.

خدایا: مسئولیت‌های شیعه بودن» را که علی‌وار بودن و علی‌وار زیستن وعلی‌وار مردن و علی‌وار پرستیدن و علی‌وار اندیشیدن و علی‌وار جهادکردن و علی‌وار کار کردن و علی‌وار سخن گفتن و علی‌وار سکوت کردن است و به عنوان یک شیعی مسئول، وفادار به مکتب، وحدت و عدالت که سه فصل زندگیاوست، و رهایی و برابری که مذهب اوست و فدا کردن همه مصلحتها، در پای حقیقتکه رفتار اوستتاآنجا که در توان این بنده ناتوان است، همواره فرا یادم آر.

خدایا: مرا به ابتذال آرامش و خوشبختی مکشان، اضطراب های بزرگ، غمهایارجمند و حیرت های عظیم را به روحم عطا کن.

خدایا: مرا ازاین فاجعه ی پلید «مصلحت پرستی» که چون همه گیر شده، وقاحتش ازیاد رفته و بیماریی شده که از فرط عمومیتش، هر که از آن سالم مانده، بیمارمی نماید مصون بدار، تا: «به رعایت مصلحت، حقیقت را ذبح شرعی نکنم».

خدایا: بر اراده، دانش، عصیان، بی نیازی، حیرت، لطافت روح، شهامت وتنهایی‌ام بیفزای.

خدایا: به روشنفکرانی که اقتصاد را «اصل» می دانند، بیاموز که: اقتصاد «هدف» نیست، و به مذهبی ها که «کمال» را هدف می دانند، بیاموز که: اقتصادهم «اصل» است.

خدایا: در برابر هر آن چه انسان ماندن را به تباهی می کشاند، مرا، با «نداشتن» و «نخواستن»، روئین تن کن.

خدایا: به مذهبی ها بفهمان که: آدم از خاک است، بگو که: یک پدیده مادی نیزبه همان اندازه خدا را معنی می کند که یک پدیده غیبی، در دنیا همان اندازهخدا وجود دارد که در آخرت. و مذهب، اگر پیش از مرگ، به کار نیاید، پس ازمرگ به هیچ کار نخواهد آمد.

خدایا:به علمای ما مسئولیت، به عوام ما علم، به مومنان ماروشنایی، به روشنفکران ما ایمان، به متعصبین ما فهم، و به فهمیدگانما تعصب، به زنان ما شعور و به مردان ما شرف، به پیران ما آگاهی و بهجوانان ما اصالت، به اساتید ما عقیده و به دانشجویان ما…. نیز عقیده،به خفتگان ما بیداری و به بیداران ما اراده، به مبلغان ما حقیقت و بهدینداران ما دین، به نویسندگان ما تعهد و به هنرمندان ما درد، بهشاعران ما شعور و به محققان ما هدف ، به نومیدان ما امید و به ضعیفانما نیرو و به محافظه کاران ما گستاخی، به نشستگان ما قیام و بهراکدان ما تکان، و به مردگان ما حیات، و به کوران ما نگاه و به خاموشانما فریاد، و به مسلمانان ما قرآن و به شیعیان ما علی، و به فرقه های ماوحدت، و به حسودان ما شفا،به خودبینان ما انصاف، به فحاشان ما ادب، بهمجاهدان ما صبر و به مردم ما خودآگاهی، و به همه ملت ما، همت تصمیم واستعداد فداکاری و شایستگی عزت ببخشا..

نویسنده :رضا شیرمحمدی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.