نیاز جدی بهداشت و درمان نیشابور به عزم همگانی

3فعالان اصناف نخستین گام شان را برداشتند

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور، هفته گذشته به همراه فرماندار شهرستان در نشستی با حضور فعالان اصناف  جمعی از مسئولین و صاحب نظران شهرستان به تشریح مشکلات و کاستی های حوزه بهداشت و درمان شهرستان پرداخت و خواستار مشارکت و همراهی اصناف، بازاریان، خیرین و عموم شهروندان جهت رفع مشکلات این عرصه با توجه به محدودیت های بودجه های دولتی شد.

هادی ترقی یکی از خیرین شهرستان در این نشست اظهار داشت: ما با توجه به پیشینه علمی نیشابور، باید دارای اولین و بزرگ ترین دانشگاه استان پس از مشهد می بودیم، اما متأسفانه هنوز در حد دانشکده باقی مانده ایم. زمانی پزشکان مجربی در شهرمان داشتیم از شهرهای اطراف برای مداوا به نیشابور می آمدند ولی امروز ما باید در بسیاری از امور درمانی به شهرهای دیگر مراجعه کنیم و اگر دل مان برای خودمان نمی سوزد فکر فرزندان و نوه های مان باشیم و کاری اساسی برای شهر انجام دهیم.

دکتر محتشمی نیز بخش اورژانس را مهمترین بخش یک بیمارستان دانست و تصریح کرد: متاسفانه بیشترین گلایه و اعتراض شهروندان مربوط به بخش اورژانس می باشد و علی رغم اینکه در سال های اخیر اقدامات خوبی صورت گرفته، اما هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.

وی افزود: کمبود فضای فیزیکی، فرسودگی یا به روز نبودن برخی امکانات و حضور نیروهای جوان و تازه کار با چند شیفت کاری از جمله مشکلات این بخش حیاتی می باشد. در بخشی که بیمار در بدترین و بحرانی ترین شرایط قرار دارد؛ از نیروهای خسته و مبتدی استفاده می شود در حالی که به گفته وزیر باید از نیروهای حداقل ده سال سابقه استفاده شود.

این بانوی پزشک تاکید کرد: مشکلات در بخش زنان و زایمان از دیگر کاستی های اسف بار در شهرستان است. بخشی که سلامتی دو نسل در گرو آن است و آغاز زندگی نسل فردای ما در آن رخ می دهد.

در ادامه مراسم رضا مهرداد مدیرمسئول خیام نامه به بیان نکاتی درباره وضعیت نگران کننده کمبود تختهای بیمارستانی شهرستان عنوان کرد که به صورت جداگانه در نشریه ذکر می گردد.

سپس سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور با تأیید نکاتی که در طول جلسه مطرح شد، بیان داشت: حرف هایی در جلسه عنوان شد که یک سال و نیم است من تکرار می کنم. در ابتدای ورودم به شهرستان حرفی زدم که برایم بی دردسر نبود اما باز هم تأکید می کنم که مردم نیشابور باید همه خدمات پزشکی را در شهر خودشان داشته باشند.

دکتر عظیمی نژاد افزود: امروز ما در شهرستان ۵۰۰ تخت بیمارستانی یعنی ۲ بیمارستان ۲۵۰ تخت خوابی کم داریم. همچنین با وجود تعداد زیادی متخصص دو درمانگاه تخصصی داریم که جای نفس کشیدن در آن نیست. بخش اطفال ما هم تنها ۳۰ تخت دارد و بسیار کوچک است. از سویی  همیشه تأکید داشتم که زایشگاه محقر و نامناسب حکیم شایسته بانوان شهرمان نیست. خوشبختانه وزیر قول داده پول زایشگاه را بدهد و یک میلیارد و سیصد میلیون تومان پول گرفتیم و اکنون ۵۰ درصد کار با ۱۲ اتاق زایمان مجزا پیش رفته است. اگر مبلغی در شهرستان کمک شود، دو میلیارد دیگر هم از وزارت می گیریم و با توجه به موقیت مناسب اطراف بیمارستان حکیم، می توان کار را توسعه داد و این مکان را به بیمارستان تخصصی و تک جنسیتی زنان تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: ۷ هزار معلول در شهر داریم در حالی که بسیاری از اختلالات ژنتیکی قبل از تولد قابل تشخیص است و از این رو به مرکز تخصصی ژنتیک نیاز داریم. همچنین از اول فروردین ۹۴ تا کنون فقط در دو بیمارستان حکیم و ۲۲ بهمن، به طور متوسط به ازای هر روز یک و نیم بیمار سرطانی تشخیص داده شده، در حالی که بسیاری افراد به پزشکان شهرهای دیگر مراجعه می کنند و در این آمار نیستند. البته بخش شیمی درمانی و آنژیوگرافی که به همت خیر خوب شهرمان جناب شفیعی در حال ساخت است به زودی تکمیل می شود و زمانی که وزیر تصاویر این ساختمان را دید ۸۰ درصد پول دستگاه آنژیوگرافی را که بیش از ۴ میلیارد هزینه دارد، تقبل کرد.

عظیمی نژاد تاکید کرد: هر گامی که در شهرستان برداریم، وزارت دو برابر آن را کمک می کند.

این مقام مسئول بیان داشت: هر سال حدود ۲۵۰۰ مجلس ترحیم در شهرمان برگزار می شود، فرض کنید اگر بخشی از هزینه های  سنگین ترحیم که اغلب نه تطابقی با فرهنگ اسلامی دارد و نه برای آمرزش و شادی روح درگذشتگان اثر مثبتی دارد، به حوزه درمان بخشیده شود؛ جان هزاران شهروند را می تواند از مرگ رهایی بخشد.

فرماندار نیشابور نیز در انتهای این مراسم بیان داشت: در ابتدای تصدی فرمانداری وقتی گزارش کمبود تخت های بیمارستانی را در جلسه شورای تأمین استان ارائه کردم، برای استاندار قابل باور نبود وضع نیشابور تا این حد بد باشد. متأسفانه ما در شرایط عادی شهر، از نظر فضا و تخت های بیمارستانی در شرایط بحران قرار داریم، حال تصور کنید در صورت وقوع بحران، چه شرایطی خواهیم داشت؟

مظفری در حالی که سخنانش یادآور گزارش و هشدار خیام نامه در زمان اختصاص زمین بیمارستان نیشابور به مسکن مهر بود، اظهار کرد: در مقاطعی فضا و موقعیت های داشتیم و باید کارهایی می کردیم که نشد. زمانی که زمین بیمارستان سوم نیشابور را با فندانسیون آماده به مسکن مهر دادند، تصمیم بسیار نادرستی بود. در حالی که می شد جای دیگری این مسکن را ایجاد کرد و امروز همان شهروندان از ما بیمارستان می خواهند.

گفتنی است: در پایان این مراسم با توزیع برگه های تفاهم نامه، حدود ۱۲۰ میلیون تومان کمک نقدی به همراه ۱۰۰ تن سیمان، ۳۰ تن آجر و تأمین لوله و شیرآلات بهداشتی مورد نیاز از سوی حاضران برای کمک به حوزه بهداشت و درمان شهرستان تقبل گردید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.