نویسنده ی سه میلیارد و هفتصد میلیون تومانی!

نویسنده ی سه میلیارد و هفتصد میلیون تومانی!

سلام به کلبه کتاب، خوش آمدید! این هفته با یک کتاب قدیمی آغاز می کنیم که در هیچ عطاری و بقالی هم گیرتان نمی آید اما این معرفی دلیل دارد بخوانید تا بدانید دلیلش چیست! نگاهی می کنیم به پرفروش های بازار کتاب نیشابور و سری هم می زنیم به آکادمی نوبل! با ما همراه باشید.

زمین خوب

«زمین خوب»، نوشته ی خانم پیرل. س. باک، ترجمه ی فریدون بدره ای، سازمان چاپ و انتشارات مرجان، چاپ دوم، فروردین ماه ۱۳۴۹٫ داستان این کتاب شرح زندگی یک کشاورز خرده پا در کشور چین است. ماجرای فقر و تنگ دستی او و مبارزه اش با دشواری های زندگی و سرانجام مالک زمینی شدن و… . «زمین خوب» یکی از دلایل اصلی برنده ی نوبل شدن خانم پرل باک در سال ۱۹۳۸ بود. پرل باک اگر چه در آمریکا به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۳ در همان جا هم از دنیا رفت اما از ۳ ماهگی تا ۴۱ سالگی در چین زندگی کرد. «میهن پرست»، «نسل اژدها» و «مادر» از دیگر کتاب های مشهور این نویسنده اند. اما ماجرای جالبی که در این کتاب آمده چیست؟ شاید این جمله معروف را درباره نیشابور شنیده اید که گفته می شود یعقوب لیث صفار به هنگام فتح نیشابور گفته‌است:

«شهری را گرفتم که گِل آن خوردنی، بوته آن ریواس و سنگ آن فیروزه است.»

این ماجرای گِل یا خاک خوردنی، برای بسیاری عجیب به نظر می رسد اما جالب است که در کتاب «زمین خوب» و در شرح قحط سالی، به خاکی خوردنی اشاره می شود و آن طور که با ترجمه ی فریدون بدره ای آمده است آن را «ربه النوع زمین رحم دل» می نامیدند: «…او می توانست که کمی خاک از نقطه ی معینی از یکی از مزارعش بکند و به کودکانش بدهد، بی آنکه خودش هوس خوردن کند. این خاک را که مدتی بود با آب می خوردند «ربه النوع زمین رحم دل» می نامیدند، زیرا مقدار کمی مواد غذایی در خود داشت، گر چه سبب ابقای حیات آنان نمی شد، اما هرچه بود وقتی آن را به صورت بلغور در می آوردند تا مدتی گرسنگی بچه ها را تسکین می داد و شکم خالی و باد کرده ی آن ها را تا اندازه ای پر می ساخت.»

کتاب های پرفروش در نیشابور

این روزها بیشتر کتاب فروشی ها درگیر فروش نوشت افزار و یا کتاب های کمک درسی هستند. ما هم در کلبه کتاب کلیدر از هر ۵ نفری که وارد می شوند به چهارتایشان می گوییم نداریم! از آن یکی های باقی مانده هم از هر چهار تایشان سه نفر نگاهی به قیمت کتاب ها می کنند و می گویند یک دوری بزنیم بعدا برمی گردیم! حالا با این اوضاع و احوال، نام بردن از کتاب های پرفروش یک کمی سخت است. با این حال برای این که در جریان باشید باید خدمتتان بگوییم پرفروش ترین کتاب های این روزهای ما کتاب هایی درباره ی بازاریابی شبکه ای و تکنیک های فروش هستند. البته گویا این شبکه با آن شبکه ی های غیرمُجازی که قبلا گلدکوئست می کردند! فرق دارد و مجوز قانونی دارد. این هم چند نمونه از این دست کتاب ها: «از سیر تا پیاز بازاریابی شبکه ای»، «دانشکده کسب و کار» و «تجارت قرن بیست و یکم». اما از این ها که بگذریم در یک هفته ی اخیر، «گندم» از مودب پور، «شفای زندگی» از لوئیز هی، «اتاق آبی» سهراب سپهری، «صید قزل آلا در آمریکا» از ریچارد براتیگان و سرانجام، یک کتاب تازه درباره ی زندگی بتهون با عنوان «روی موج اف ام با بتهون» از پرفروش ترین های ما بوده اند. راستی با توجه به این که ۲۰ مهر روز ملی حافظ بود این را هم بگویم که چند تایی هم دیوان و فالنامه ی حافظ فروختیم!

نوبل ادبیات

در هفته ی گذشته اعلام شد، صد و هفتمین نویسنده ی برنده ی نوبل ادبیات، جناب آقای «پاتریک مودیانو» از کشور فرانسه است. از این نویسنده، در ایران، کتاب های «خیابان بوتیک‌های تاریک»، «در کافه‌ی جوانی گم‌شده» و «افق» با ترجمه ی زنده یاد ساسان تبسمی، «محله گمشده» با ترجمه اصغر نوری، «تصادف شبانه» با ترجمه مهسا ابهری، «آه ای سرزمین محبوب من» با ترجمه رویا خویی، «افق» و «تصادف شبانه» با ترجمه حسین سلیمانی‌نژاد و«سفر ماه عسل» با ترجمه نسرین اصغر زاده منتشر شده است. بد نیست بدانید هر برنده ی جایزه ی نوبل، هشت میلیون کرون سوئد دریافت می کند که معادل حدود سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان
می شود!

کلبه کتاب

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.