نوروزنامه ی  هنرمندان نیشابوری

زکوی یارمی آید نسیم باد نوروزی

قلم را دانایان مشاطه ی ملک خوانده اند و سفیر دل .سخن تا بی قلم بودچون جان بی کالبد بود و چون به قلم باز بسته شود با کالبد گردد وهمیشه بماند چون آتشی که از سنگ و پولاد بجهد وتا سوخته نیاید نگیرد و چراغ نشود که ازاو روشنایی گیرند .

نخست کسی که دبیری بنهاد طهمورث بود و مردم اگر چند با شرف گفتارست چون به شرف نوشتن دست ندارد ناقص بود.نوشتن فضیلتی بزرگ است که هیچ فضیلتی بدان نرسد زیرا که مردم را از مردمی به درجه ی فرشتگی برساند .

( نوروز نامه ی خیام)

و ما امسال بر آن شدیم تا با گرد آوری پیام های نوروزی جمعی ازهنرمندان و اندیشمندان شهرمان بر غنای این عید باستانی بیفزاییم و نوروزنامه ای به سبک و سیاق خودمان تقدیم شما عزیزان بنماییم.

 

تقویم سال کهنه را از نو ورق زن

                       ..شاید دلی آن لابه لا ها مانده باشد

                                         شاید کسی از سال نوجا مانده باشد

نوروز باستانی برهمه ی ایرانیان به ویژه نیشابوریان فرهنگ مدار و اهالی خوب و زلال هنر و ادب میهن اسلامی خجسته باد

غلامحسین علی پور- رییس اداره ی ارشاد اسلامی  – شاعر

 

از همه سوی جهان جلوه ی او می بینم          جلوه ی اوست جهان کزهمه سو می ببینم

نوروز همواره زمان تحول در حالات بوده است.تحولی از خوب به خوب تر، هر روز که اندیشه ها جلا بگیرد بی شک نوروز درون فرا رسیده است .چنین نوروزی بر تمامی ملت فرهنگ دوست و کتاب دوست ایران مبارکباد.

محمد رضا مقدم پاشا – ریاست اداره ی کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور

 

چون سبزه زخاک سر برآورد                 ترک دل و برگ بوستان کن

صد گوهر معنی ارتوانی                       در گوش حریف نکته دان کن

نوروزمیراث ارزشمند نیاکان فرهنگ پرور ماست .این عید باستانی و این ایام دل انگیز بهاری بر تمامی مردمان این دیار کهن و اصحاب فرهنگ و هنر مبارک و خجسته باد .

حمید رضا آتشی – مسول امور هنری اداره ی ارشاد اسلامی

 

ای ابرین  شهر نشابور من               وجد وجود اسوه و اسطورمن

از تو چکد حکمت خیام ها               ذوق و هنر می چکد از بامها

شهری وفیروزه نشانی زتوست          منطق عطار بیانی ز توست

وجد وجود و شررو شور من           باغ تو آباد نشابور من

نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی

                                      که بسی گل بدمد باز تو در گل باشی

قاسم دانشجو – خوشنویس

 

و دوباره بهار، دوباره سبز شدن و روزهای نوی که قرار است سال خوبی را برایمان بسازد .همیشه برای بهتر شدن احوالمان دنبال یک آغاز می گردیم .و چه آغازی بهتر از بهار و نوروز ” پیش آ بهار خوبی که تواصل فصل هایی “سبزینگی و بزرگی تان مستدام  با آرزوی همدلی برای همگان امیدوارم سال نو نوید بخش تکرار شادی ها و مهربانی ها باشد .

اعظم ذوالفقاری نقاش و مدرس نقاشی

 

به نام آنکه جان را فکرت آموخت ،امیدوارم آغاز سال نو باستانی همراه شود با تحول در فکر واندیشه تمامی اقشار به ویژه جامعه ی هنری و فرهنگی درشهرم .امیدوارم در این نوروزقلوب مردم به هم نزدیک تر شده و سفره هایشان سرشارازنعمت و فراوانی شود .ضمنا آرزو دارم در این سال با خردورزی و تدبیر مشکلات اقتصادی ،اجتماعی ،فرهنگی و هنری مردم حل شود .ایرانیِ غرور آفرین در طول تاریخ نشان داده لایق بهترین هاست . امید دارم  در سال نو فرهنگ گفتگو جایگزین خشونت ورزی شده و آرامش و سعادت در جامعه مستقر شود و اندیشه ی نو وعشق و خدمت به مردم جایگزین بی تفاوتی ها گردد .با آرزوی داشتن ایرانی آباد و سربلند.

محمود عطار – کارشناس هنرهای نمایشی

 

برخیز که موسم بهار آمده است              صد لاله به رقص در کنار آمده است

بس لاله و گل جمع شدند ای ساقی           وقت طرب و نی و نگار آمده است

اکنون که بهار ما را به جشن شکوفه ها و سرسبزی طبیعت فرا خوانده است و نوروز این یادگار نیاکان ما که وظیفه ی پاسداشت پاکی ها و نیکی ها را بر عهده دارد.من از این فرصت مغتنم استفاده کرده و این رستاخیز طبیعت و یادگار جمشید جم را به تمامی ایرانیان به ویژه همشهریانم تبریک و تهنیت می گویم .

علی فضلی – نقاش و مدرس نقاشی

 

سبزه ها در انتظار بهارند ،درختان آبستن جوانه ها ،ساعت گیج زمان نزدیک به فصل کوچیدن بنفشه ها در باغچه های کوچک و بزرگ ،ماهیان قرمز بی قرار تنگ های بلورین و بهار که ریشه در خاک یخ بسته ی زمستان دارد .بهارتان خجسته باد .

سیما رحمتی – نویسنده

 

نوروز سال ۹۸ می آید و یک بار دیگر آرمان ها و آرزوهای انسانی در دل ها زنده می شود .در نوروز امید به آغازی بهتروانسانی تردر دل ما زنده می شود و رستاخیز طبیعت با رستاخیز فکری درانسان گره می خورد .مردم ما درطول تاریخ چشم به راه روزی نو و نو روز بوده اند .مردم ما در طول تاریخ همواره با امید و با تاسی به این جشن برای رسیدن به آمال و آرزوهای خود کوشیده اند .در آستانه ی نوروز آرزو کنیم اندیشه ها به هم نزدیکتر و جوانه های دوستی امکان رشد بیشری  یابند .وجدان و عدالت زنده شده و کسی از بیان عقاید خود بیمناک نباشد .جهل و گرسنگی از بین رفته و انسانها متعالی تر شوند .

مسعود سلیمانی – رییس انجمن سینمای جوانان  نیشابور– عکاس و مستند ساز

 

سال جدید را به تمامی فعالان عرصه ی فرهنگ و هنر به ویژه هنرمندان همشهری و بانوان نیشابوری تبریک و تهنیت می گویم . امیدوارم در این سال آرامش و عدالت در سرزمینمان سایه گستر شود .

فاظمه مشایخی – هنرمند صنایع دستی

 

نوروز آمد وروزهای نو در راه اند ، امیدوارم  روزهایی که انتظار آمدنشان  را می کشیم بهترین ها باشند برای همشهریانم ،شادی و تندرستی را برایشان آرزومندم –  نوروز مبارک

رضا طالبی – نقاش و مدرس دانشگاه

 

زکوی یارمی آید نسیم باد نوروزی

                                            ازین باد ار مدد خواهی چراغ دل بر افروزی

چو گل گر خرده ای داری خدا را صرف عشرت کن

                                  که قارون را غلط ها داد سودای زراندوزی

زجام گل دگر بلبل چنان مست می لعل است

                                 که زد بر چرخ فیروزه صفیر تخت فیروزی

زهرا مهراب آبادی – نقاش (ویترای)

 

نوروز یا روز نوتاج سر روزهای ایرانی است .روز رویش اندیشه های نو همراه با زنده شدن طبیعت است .سبز شدن ، زیبا شدن ، تکاپو و جاری شدن ، انرژی مثبت ، خانه تکانی ، نو شدن ، عیدی و…. مفاهیمی است که با نوروز عجین شده است .ما انگار که در روزهای عید توشه ی فعالیت ها و ادامه ی زندگی را در طول سال فراهم می کنیم .امیدوارم در این روزها ما ایرانیان پندار نیک – گفتار نیک و کردار نیک را سرلوحه ی زندگی مان  قرار دهیم .

محمد پرویزیان – نوازنده و مدرس دف

 

برخیزکه باد صبح نوروز                در باغچه می کند گل افشان

خاموشی بلبلان مشتاق                    در موسم گل ندارد امکان

آواز دهل نهان نماند                      در زیر گلیم عشق پنهان

بوی گل بامداد نوروز                    آواز خوش هزار دستان

مرضیه خانلقی- نگارگر و سفالگر

 

ایران کشوری است که سهم بزرگی در شکل گیری فرهنگ و تمدن بشری داشته است و اکنون نیز سرشار از استعدادهای مادی و معنوی است که به اندازه ی کافی شکوفا نشده.امیدواریم در سال ۹۸ فضایی ایجاد شود که مردم با آرامش و تانی بیشتر به فعالیت های فرهنگی و هنری سوق داده شوند و عمیق تربنگرنند به آنچه دارند و آنچه که باید داشته باشند .سالی پر امید برایتان آرزو دارم .

کریم اسکندری – نقاش و مدرس دانشگاه

 

صدای قدم های بهار را می شنوم ،دل بر دریچه ی بسته ی قلبم نهاده و منتظرم ،خسته و محزون، تنها دل نگاهبان تاریخ من است و گذرازسردی زمستان دردیست  دیگر.چشم به راهم تا رسیدن روز موعود ، امیدوارم نوروز آن  لحظه ی شیرین و دل انگیزی باشد که بتواند احساس مرا بهاری کند .

مونا هنرمند – نقاش و مدرس دانشگاه

 

به نام خداوی بهار آفرین            بهار آفرین را هزار آفرین

فرا رسیدن فصل بهار فصل عاشقی ومهربانی را به خانواده ی بزرگ هنرمندان بخصوص اهالی تاتر تبریک می گویم .امیدوارم سالی پرازسلامتی و لبخند داشته باشید محسن مسعودیفر – نویسنده و کارگردان تاتر

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.