نماینده نیشابور: ظرفیت گردشگری نیشابور کمتر از «قونیه» نیست

 

ارزش افزوده “فیروزه” نصیب نیشابور نمی‌شود

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس گفت: یکی از مشکلات فیروزه نیشابور این است که ارزش افزوده این محصول، نصیب خود شهرستان نمی‌شود.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۴۰۰ واحد صنعتی در شهرستان نیشابور داریم که ۲۰۰  مورد آن در شهرک صنعتی خیام مستقر است؛ شاید بتوان عنوان کرد دو سوم اینها مشکل دارند و با ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ درصد کار می‌کنند و مشکل عمده شان به کمبود سرمایه در گردش برای فعالیت بازمی‌گردد و برخی نیز مشکل سرمایه در گردش ندارند اما به دلیل رکود بازار فروش ندارند تا بتوانند با حداکثر ظرفیت تولید کنند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس بیان کرد: در سالی که در آن قرار داریم و هم سال گذشته، دولت بسته حمایتی قابل توجهی قرار داده بود و در قالب سایت بهین یاب در دسترس بود و البته شرایط سهل ‌تری نیز قرار داده شد زیرا بسیاری از اینها تسهیلات معوق و یا چک برگشتی داشتند و قرار است خیلی به این مشکلات توجه نشود و تلاش شود تا تسهیلات در اختیار این واحدها قرار داده شود و برای سال آینده نیز این تسهیلات پیش ‌بینی می‌شود.

گرمابی گفت: مشکل واحدهای تولیدی ما فقط با پول حل نمی‌شود؛ برخی از این واحدها مشکل سرمایه در گردش ندارند اما با ظرفیت حداکثری تولید نمی‌کنند و این به فقدان بازار فروش بازمی‌گردد و به دلیل شرایط رکود اقتصادی، تقاضا در داخل کشور کم است و این سبب شده حتی واحدهایی که مشکل سرمایه در گردش ندارند نتوانند با ظرفیت بالا تولید کنند و راهکار آن کمک به صنایع برای حضور در بازارهای صادراتی است که در این زمینه مشکل داریم و کم کار کرده‌ایم.

برای فیروزه کم کاری شده

وی با اشاره به بحث فیروزه شهرستان نیشابور گفت: در این حوزه کار کم شده است، با وجود اینکه فیروزه نیشابور یک برند جهانی است اما استفاده کافی از آن صورت نگرفته و ارزش افزوده‌ای که در زنجیره تولید فیروزه است در خود شهرستان استفاده نشده و هر چند وقت یک بار مزایده برگزار می‌شود و بازرگانان دیگر این فیروزه را خریداری و ارزش افزوده آن نصیب شهرستان نمی‌شود.

گرمابی تصریح کرد: در تلاش هستیم در خود روستای معدن فیروزه، کارگاه‌های کوچکی ایجاد کنیم و برخی از این کارگاه‌ها نیمه تمام است؛ بازدیدی از این کارگاه‌ها داشتیم و وعده داده شد که کمک صورت بگیرد تا اینها راه‌اندازی شوند زیرا قطعاً اشتغال مناسبی دارد و ارزش افزوده را در منطقه نگهداری می‌کند و حتی ظرفیت مناسبی برای گردشگری نیز دارد.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اشاره به مهمترین پروژه‌های نیمه تمام شهرستان نیشابور ادامه داد: دو پروژه مشخص داریم؛ یکی مجموعه ورزشی انقلاب است که خوشبختانه وزیر ورزش هفته های گذشته در نیشابور حضور یافت و قول قطعی داده شد؛ مناقصه یک بار برگزار شد و مجدد مناقصه دوم برگزار می‌شود تا پروژه شروع شود و امیدواریم قبل از عید نوروز، فعالیت ساخت مجدد در این ورزشگاه شروع شود.

وی با اشاره به اینکه بودجه‌ای برای این ورزشگاه قرار داده شده و ۲٫۵ میلیارد آن نیز پرداخت شده و تا ۸ میلیارد قرار است مناقصه برگزار شود تصریح کرد: مناقصه اول به دلیل تعداد کم شرکت کنندگان برنده نداشته و قرار است مجدد مناقصه برگزار شود تا مجری انتخاب و کار شروع شود.

گرمابی با اشاره به اینکه این پروژه با پیگیری نمایندگان به بار نشسته است افزود: پروژه دیگر «افلاک‌نما» است که بودجه زیادی می‌خواهد و جزو پروژه‌های ملی ثبت نشده و در تامین بودجه این پروژه، مشکلاتی داریم؛ البته اقداماتی صورت گرفته و تجهیزات آن بعد از مدت‌ها وارد شده اما مجموع پروژه بزرگ است و نیاز به منابع مالی قابل توجهی دارد و شاید بتوان قسمت قسمت آن را افتتاح کرد.

بلاتکلیفی نیشابور در مسیر توسعه

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مورد بلاتکلیفی بافت شهری نیشابور میان سنت و مدرنیسم گفت: این برعهده شهرداری‌ها است، خیابان اصلی شهر که بازار سرپوش نیز در آن قرار دارد باید نمای واحدی برای آن پیش‌بینی می‌شد و در این صورت جاذبه گردشگری داشت و این کار در بازار قدیم تهران صورت گرفته و هنوز نیز این امکان وجود دارد، پیشنهاد داده‌ایم که نمای قدیمی سنتی این منطقه حفظ شود و دوستان شهرداری نیز وعده‌های داده‌اند و البته نیاز به هزینه و سرمایه‌گذاری دارد اما برای جذب توریست بسیار خوب است.

گرمابی ادامه داد: خارج از بافت مرکزی شهر شاید در سایر قسمت‌ها نتوان این نمای سنتی را ایجاد کرد اما اگر در همین بافت مرکزی این نمای سنتی ایجاد شود جاذبه فراوانی برای گردشگری دارد.

وی با اشاره به غفلت از ظرفیت‌های گردشگری شهرستان با وجود مشاهیر متعدد نیشابور تصریح کرد: سال هاست که کار قابل عرضه‌ای در زمینه گردشگری در نیشابور صورت نداده‌ایم، با وجود خیام و عطار و کمال‌الملک و قدمگاه باید بیشتر از اینها از این ظرفیت‌ها استفاده می‌شد اما زیرساخت‌ها در این شهرستان فراهم نبوده و اخیراً برای اسکان توریست در هتلی در شهرستان اقدام صورت گرفته است.

نیشابور می تواند شرایطی مانند قونیه داشته باشد

گرمابی بیان کرد: کار سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده‌ای در زمینه گردشگری نیشابور صورت نگرفته و قصد داریم از روزهای ملی که به نام نیشابور است استفاده کنیم و باید این روزهای ملی را در نیشابور به ویژه روز خیام و عطار را باشکوه‌ تر برگزار کنیم زیرا اینها فرصتی برای جذب گردشگر و شناساندن جاذبه‌های شهر به توریست‌های دنیا است.

وی ادامه داد: امیدواریم با کمک‌هایی که از سوی شورای شهر و شهرداری و نمایندگان و ارگان‌های شهری صورت می‌گیرد از این ظرفیت استفاده بیشتری صورت بگیرد، خیام و عطار نیشابور قطعا ظرفیت کمتری برای جذب گردشگر از مولانا در قونیه ندارد اما از این ظرفیت استفاده نکردیم و می‌توانستیم در نیشابور از نظر جذب گردشگر شرایطی مانند قونیه داشته باشیم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: سعی می‌کنیم پروژه‌های نیمه تمام شهرستان را به اتمام برسانیم و از سوی دیگر ظرفیت گردشگری شهرستان را مورد استفاده بهینه قرار دهیم.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.