نماینده نیشابور در مجلس و عضو کمیسیون صنایع: عرضه و تقاضا در بازار خودرو عدم تعادل شدید دارد

نماینده نیشابور و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، معتقد است: مادامی که عدم تعادل زیادی بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو برقرار است؛ طبیعتا قیمت خودرو در کارخانه و بازار تفاوت زیادی خواهد داشت.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه اوضاع بازار خودرو کمابیش شرایط مطلوب تری نسبت به یکی دو ماه پیش پیدا کرده، این امر را ناشی از جلسات متعدد و مفصل اعضای کمیسیون صنایع مجلس با تولیدکنندگان خودرو دانست.

اعمال محدودیت هایی برای خریداران خودرو

نماینده مردم نیشابور و  فیروزه در مجلس شورای اسلامی، به خروجی این جلسات اشاره کرد و افزود: از جمله مواردی که در این جلسات مطرح شد این بود که کسانی که از ۱۸ ماه پیش خودرو خریداری کرده اند، حق خرید مجدد ندارند و مورد دوم اینکه همین افراد خودروهایی که خریداری کرده اند را تا مدت زمان مشخصی نمی توانند در بازار به فروش برسانند.

بروز عدم تعادل بین عرضه و تقاضا

وی با بیان اینکه بین عرضه و تقاضا عدم تعادل شدیدی برقرار شده دلیل این اتفاق را اینگونه توضیح داد: عدم تعادل شدید ناشی از این است که بعد سال ها خودرو تبدیل به کالای سرمایه ای شده است. سال قبل همین موقع کسانی که نیاز واقعی به خودرو داشتند، به سمت خرید خودرو می رفتند و خودروسازان هم با انواع روش ها و تبلیغات از مردم تقاضا می کردند که خودروی تولیدی را بخرند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در حال حاضر که خودرو تبدیل به کالای سرمایه ای شده و تولید هم مقداری کمتر شده در مقابل حجم گسترده ای از تقاضا برای خرید وجود دارد که عمدتا هم کسانی هستند که نیاز مبرمی به خودرو ندارند بلکه فقط خودرو می خرند که آن را نگه دارند یا بعدا گران تر به فروش برسانند.

گرمابی تاکید کرد: مادامی که این عدم تعادل زیاد بین عرضه و تقاضا برقرار است؛ طبیعتا قیمت خودرو در کارخانه و بازار تفاوت زیادی خواهد داشت.

واردات خودروهای هیبریدی؛ یک راه حل

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره طرح ورود خودروهای هیبریدی در جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهرها گفت: خوشبختانه طرح ساماندهی خودرو در صحن مجلس رای آورده و دوباره به کمیسیون برگشته تا بازنگری و بررسی شود. طبق این طرح در شرایطی بدون انتقال ارز اجازه واردات خودروهای هیبریدی داده خواهد شد.  

گرمابی اضافه کرد: قطعا اگر بتوانیم ناوگان حمل و نقل شهری را مجهز به خودروهای هیبریدی کنیم تاثیرمثبت و قابل توجهی بر آلودگی هوای شهر تهران و همچنین کلان شهرها گذاشته ایم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.