نمایش آثار منحصر به فرد باستانی نیشابور در موزه ی ملی ایران: «خدای نشسته ی نیشابور» در راس نشست!

سه اثر از ده اثرارسالی استان، نیشابوری است

۱۰ اثر تاریخی منحصر به فرد خراسان رضوی در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در رابطه با این خبر گفت: ۱۰ شی منحصر به فرد تاریخی استان که از کاوش های علمی باستان شناسی در محوطه های تاریخی خراسان رضوی طی ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشف شده، در نمایشگاه موزه ملی، با عنوان “چهار دهه میراث باستان شناسی ایران” به نمایش گذاشته شد. گفتنی است از ده اثر ارسالی به تهران، سه اثر متعلق به آثاری است که از کاووش های نیشابور بدست آمده است.  لوح سفالی صور فلکی،

پیکره سنگی مربوط به دوره مفرغ جدید.(اواخر هزاره سوم قبل از میلاد) و قدح سفالی مکشوفه از شادیاخ متعلق به دوره اسلامی آثار نیشابوری ارسالی به موزه ی ملی به شمار می آیند.

یکی از این اثار منحصر به فرد «خدای نشسته ی نیشابور است . این پیکره در روز ۱۱ مهرماه سال ۱۳۶۹ ضمن حفر چاه فاضلاب در یک واحد صنعتی در حاشیه غربی شهر نیشابور و به فاصله ۸ کیلومتری شهر کهن نیشابور بدست آمده است. این پیکره تجسم مردی است که ظاهرا روی چهارپایه ای نشسته و پوشاک بلند پوستی او سرتاسر بدنش را پوشانده است به نحوی که چهارپایه زیر پوشاک پنهان شده و تنها سر و دستهایش نمایان است‌ که مشتمل بر ۵ قطعه قابل تفکیک شامل: تنه، دستها، سر و سرپوش شبیه عمامه است. تنه و سرپوش از جنس کلرایت یا سنگ صابون و سر و دست ها از جنس کاستی یا سنگ سفید است. ارتفاع آن ۹ سانتی متر و عرض آن ۱۱ سانتیمتر است. بر رویه پوشش، خط های مواج عمودی به نشانه موی بز در میان  هفت خط افقی موازی کنده شده و کل پیکره را مطبق نشان داده است. این پیکره صدها سال پس از پیکره اوروک در بین النهرین ساخته شده است.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.