نمایندگان مجلس، رقیب جدید شوراها

نمایندگان مجلس، رقیب جدید شوراها

علی مروی گفته حاضرم امضای خودم را پس بگیرم!

به دنبال پیشنهاد دولت درباره انتخاب شهردار توسط مردم، نمایندگان مجلس هم پیش دستی کرده اند تا مبادا کار از دست شان خارج شود و به دنبال نقش آفرینی و مداخله در انتخاب شهرداران، یعنی مهم ترین حوزه اختیار شورای شهر افتاده اند.

پس از آن که دولت در لایحه ای به مجلس خواستار انتخاب مستقیم شهرداران شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت توسط مردم شد، نمایندگان مجلس، از جمله دو نماینده نیشابور با یک فوریت طرحی موافقت کرده اند که بر اساس آن کمیته ای با عنوان «حل اختلاف و رسیدگی به شکایات»، حداقل سه گزینه را برای شهرداری به شورای شهر معرفی می‌کند و اعضای شورای شهر از میان این گزینه‌ها یکی را بر مبنای اکثریت آرا انتخاب می کنند. این در حالی است که بر اساس قانون فعلی، انتخاب شهرداران، یکی از اختیارات مستقیم شوراهای اسلامی شهر است.

لازم به ذکر است که در طرح پیشنهادی نمایندگان، این هیئت با عضویت و ریاست فرماندار، نماینده یا نمایندگان شهرستان در مجلس، رئیس دادگستری شهرستان و یک نفر از اعضای شورای تأمین شهرستان تشکیل می‌شود . طرحی که به نظر می رسد در صورت تصویب، زمینه مداخله مستقیم نمایندگان در امور محلی حوزه های انتخابیه را تا حد زیادی فراهم آورده و شاید به ویژه در کلان شهرها، و البته در اغلب شهرهایی که بیش از یک نماینده در مجلس دارند، شهرداران را به صورت عامل نمایندگان مجلس در می آورد.

اگر چه مجلس نهم از این دست «شاهکار»ها در کارنامه اش کم ندارد، اما در این مورد گویا نمایندگان علاوه بر مخالفت دولت، با مخالفت طیف وسیعی از اعضای شوراهای شهر در حوزه های انتخابیه خود روبه رو شده اند.

در نیشابور اما فضا شاید بیش تر به زیان دو نماینده بود. چرا که با توجه به موافقت هر دو نماینده نیشابور در مجلس با این طرح، اعضای شورای شهر نیشابور با دعوت از نمایندگان نیشابور در مجلس، نسبت به این طرح که به گفته رئیس شورا، نوعی محدود کردن شورا است، واکنش نشان دادند.

در حاشیه جلسه شورای شهر، بر آن شدیم تا واکنش به این طرح را از سوی نمایندگان مجلس و اعضای شورا جویا شویم.

رئیس شورای شهر با بیان اینکه هر دو نماینده نیشابور در مجلس، با امضای خود با این طرح موافقت کرده اند، افزود: ما به شدت با هر دو طرح (یعنی لایحه دولت برای انتخاب شهرداران توسط مردم و طرح نمایندگان مجلس برای تشکیل کمیته انتخاب شهردار) مخالف ایم.

صالح آبادی تصریح کرد: اگر مردم شهردار را انتخاب کنند و شورا نتواند با فرد منتخب مردم کار کند! در صورت استیضاح و حذف شهردار، آیا می شود هر روز انتخابات در شهرستان برگزار گردد؟! و یا تا انتخابات بعدی شهر باید بدون شهردار بماند؟

وی با بیان این که هزاران سوال باید در رابطه با این لایحه پاسخ داده شود، افزود: اگر در اروپا شهردار توسط مردم انتخاب می شود به دلیل فراهم بودن زیرساخت هاست به علاوه این انتخابات هزینه بر است.

وی در پاسخ به اینکه اگر این ابهامات برطرف شود آیا شما با کلیت آن موافق اید گفت: اگر تمام این زیرساخت ها فراهم شود که اینجا می شود اروپا!

وی در پاسخ به واکنش اخیر علی مروی نماینده شهرمان اظهار داشت: در جلسه ای که با ایشان داشتیم، هر دو طرح عنوان شد و آقای مروی در جلسه پس از شنیدن صحبت های ما گفتند من حاضرم امضای خودم را پس بگیرم!

احمد همت آبادی نیز در این رابطه به خبرنگار ما اظهار داشت: من موافق ام که طبق اصل دموکراسی نظر شهروندان برای انتخاب مدیران شهرستان در نظر گرفته شود، ولی در این صورت شاید شهردار دیگر خود را مکلف به پاسخگویی نداند. وی در پاسخ به این که «آیا نقش نظارتی شورا همچنان پابرجاست؟» اظهار داشت: ممکن است شهرداری باشد که اصلا به نقش نظارتی شورا اهمیتی ندهد باید اهرمی مثل شورا وجود داشته باشد. وی با ابراز این که طرح مجلس شیب ملایم تری دارد، افزود: الان که ما نظارت داریم اشکالاتی وجود دارد؛ وقتی که شهردار بداند امکان ارتباطش با ما صفر است و ما اختیاری در رابطه با شهردار نداشته باشیم، کلا فلسفه نظارت زیر سوال می رود.

گفتنی است تا پیش از تشکیل شوراهای شهر و روستا، که برای نخستین بار در سال ۱۳۷۷ به همت دولت اصلاحات صورت گرفت، انتخاب شهرداران توسط استانداران، به عنوان قایم مقام شوراها صورت می گرفت. در حال حاضر و بر اساس قانون وظایف و اختیارات شوراها، انتخاب شهرداران یکی از مهم ترین اختیارات شورای شهر است.

نویسنده :آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.