نمایشگاه کتاب، اعتراض ۱۰ ساله

نمایشگاه کتاب، اعتراض ۱۰ ساله

نکاتی درباره ی نمایشگاه کتابی که هم اکنون در رباط عباسی نیشابور برقرار است:

 1. ۱٫ تا جایی که به خاطر دارم بیشتر از ۱۰ سال است که همواره یک یا دو انتشارات خاص از تهران، سالی دو بار به نیشابور آمده و نمایشگاه برگزار می کنند. چطور است که برای این دوستان تهرانی به شکل ویژه و انحصاری همواره شرایط مهیا شده و از گرفتن مجوز تا فراهم کردن مکان و تبلیغات و… با آنان همکاری می شود؟
 2. چرا در تمام این سال ها در این نمایشگاه های خاص، فقط کتاب هایی تکراری (و اغلب بازاری و انباری) عرضه می شود و از تازه های نشر و انتشارات معتبری همچون سخن، کارنامه، امیرکبیر، افق، افراز، خوارزمی، علمی فرهنگی، چشمه و … خبری نیست؟ به عنوان مثال چرا در این نمایشگاه هیچ گاه آثار دکتر شفیعی کدکنی عرضه نمی شود؟
 3. آن چه کاملا مشخص است برگزارکنندگان این نمایشگاه تنها رویکردی اقتصادی و تجاری دارند و از آنجا که ناشران معتبر، کتاب های خود را با تخفیف های بالا در اختیار ایشان قرار نمی دهند پس به همین کتاب های تکراری هرساله بسنده می کنند.
 4. مدت زمان برگزاری این نمایشگاه هربار ۲۰ روز است که گاه تا یک ماه هم ادامه می یابد. این در حالی است که نمایشگاه بین المللی تهران و نمایشگاه مشهد، هرساله تنها یک نوبت و ۱۰ روز بیشتر نیست. جالب اینجاست که این نمایشگاه هر بار بسته به مناسبتی که در اینجا حضور پیدا می کند رنگ عوض می کند. اگر ماه رمضان باشد می شود نمایشگاه «علوم قرآنی»، اگر دهه فجر باشد می شود «فجر انقلاب» و الان هم که در ایام عزاداری هستیم اسمش شده «فرهنگ ولایی و بصیرت حسینی»! این در حالی است که کتاب هایش هیچ تغییری نمی کنند و همان موضوعات تکراری همیشگی است.
 5. چرا این تیم تکراری برگزار کننده ی نمایشگاه کتاب، هیچ گاه در هفته ی کتاب در نیشابور نمایشگاه برگزار نمی کنند؟ واضح است که در آن هفته، با توجه به تبلیغاتی که در رسانه ها می شود، بازار مناسب تری در تهران دارند و حیفشان می آید از آن بازار چشم بپوشند.
 6. در نیشابور تنها چند کتاب فروشی وجود دارد که بیشتر کتاب می فروشند و نه نوشت افزار. این کتاب فروشی ها باید هزینه های جاری فروشگاه خود، قبض های آب و برق و گاز، حقوق و بیمه کارکنان، مالیات دارایی و… را بپردازند و بعد شاهد باشند که در مدت برگزاری این نمایشگاه، مسئولان شهرستان از جمله اداره ارشاد، شهرداری، آموزش و پرورش و میراث فرهنگی به طور همه جانبه از ناشران تهرانی و نمایشگاهی بی کیفیت حمایت می کنند. آیا این غیر منصفانه نیست؟
 7. به عنوان نمونه، در سال ۱۳۸۹ که برای هفته کتاب قرار بود در محل کتاب فروشی کلیدر، نمایشگاهی برگزار کنم مسئول وقت فضای سبز شهرداری برای مجوز تبلیغات در سطح شهر، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از بنده گرفت و البته فقط اجازه داد در خیابان های فرعی، بنرهای تبلیغاتی را نصب کنم و تبلیغات در غیر محل های مشخص شده در خیابان امام را غیر قانونی دانست. اما شما می بینید که برای این ناشر تهرانی، هر بار که به نیشابور می آید چنین منعی وجود ندارد و تمام دار و درخت های حاشیه ی خیابان امام پر است از تبلیغات زرد رنگ ایشان.
 8. اصولا آیا این که با برگزاری یک نمایشگاه توسط یک موسسه یا شرکت از شهری دیگر (هر کالایی که باشد) سرمایه ای از شهر خارج شود و به شهر دیگری انتقال یابد در راستای منافع شهرستان است؟ آیا مسئولان محترم فکر
  نمی کنند ادامه ی این روند موجب دلسرد شدن کتاب فروشان شهرستان شده و به تعطیلی آن ها بینجامد؟
 9. اگر مسئولان، نیت فرهنگی دارند می توانند با ناشران معتبر، رایزنی کنند تا هر ساله یک یا دو بار کتاب های روز و کتاب های معتبر خود را در نیشابور عرضه کنند تا هم مردم بهره مند شوند و هم کتاب فروشان شهرستان برای این که در رقابت کم نیاورند تشویق شوند همواره به روز بوده و تازه های نشر را ارائه کنند.
 10. سرانجام این که این اعتراض و انتقاد بنده و برخی کتاب فروشان، سال هاست که بارها در حضور مسئولین اداره ارشاد و حتی فرمانداری وقت، گفته شده اما نتیجه ای گرفته نشده است. این که این بار به طور مفصل در اینجا درج شد یکی به این امید است که ریاست تازه ی اداره ی ارشاد که خود از اهالی کتاب است اگر این امکان را داشت چاره ای بیندیشد و دیگر این که دست کم همشهریان نیشابوری، خود به قضاوت بنشینند.

نویسنده :مهدی کاکلی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.