نمایشگاهی برای آثار و کشفیات تاریخی دانش آموزان

81936146-70471853مریم خاکزاردان/ یکی از برنامه های خوب پرورشی در مدارس، تشکیل نمایشگاه فعالیت ها وآثار دانش آموزان در مناسبت های گوناگون است که موارد تشکیل دهنده ی این نمایشگاه ها می تواند آثار باستانی،عکس، کاردستی و… باشد که حاصل تلاش های دانش آموزان طی سال تحصیلی است.

برگزاری نمایشگاه های فرهنگی، هنری، کاردستی و …از جمله فعالیت هایی است که در سال های اخیر در بسیاری از مدارس و آموزشگاه ها انجام شده اند. علی رغم این که تعدادی از این نمایشگاه ها از کیفیت خوبی هم برخوردار نیستند، در مجموع مورد توجه دانش آموزان قرار گرفته اند و به عنوان یکی از مهم ترین واسطه های انتقال مفاهیم تربیتی، دیدنی های مناسب برای کودکان و نوجوانان می تواند به خوبی دراین نمایشگاه ها اتفاق افتد، به همین دلیل می توان گفت که نمایشگاه ها از نظر تربیتی و پرورشی از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

در پیوند با همین موضوع، هم زمان با هفته گرامی داشت مقام معلم نمایشگاهی از آثارمیراثی،فرهنگی و تاریخی دانش آموزان آموزشگاه متوسطه دوراول مستوفی نیشابوربه همت مسئولان ودانش آموزان این آموزشگاه برگزارشد.

مدیر این آموزشگاه با اشاره به برگزاری سومین سال پیاپی این نمایشگاه با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی وتاریخی نیشابوراظهار داشت: نمایشگاه را می توان ابزاری بیانی تلقی کرد که شعاع تاثیر آن به ویژه در دانش آموزان بسیار زیاد است .

فاطمه خوجانی با بیان اینکه هر اقدام و پیام تربیتی که به نوعی با هنر آمیخته باشد، در عمق وجود کودکان و نوجوانان تاثیر می گذارد و افکار و عواطف آن ها را تحت تاثیر فرار می دهد و متحول می سازد افزود: تشکیل نمایشگاه یکی از فعالیت های فرهنگی و هنری است که اگر با مشارکت جدی و همه جانبه ی دانش آموزان همراه باشد تاثیراتش بسیار زیاد پایدار خواهد بود و موجب تغییر رفتار شده باعث می شود به ابزار ولوازم کهنه وقدیمی اطراف خود وحتی درمنزل بی تفاوت نباشند.

وی با تأکید براین مطلب که میراث دیروز،هویت امروز وسرمایه پایدار ما خواهد بود گفت: اگر در مدارس برای آماده سازی و ارائه ی یک کار نمایشگاهی خوب به صورت خودجوش و خلاق از همه ی دانش آموزان مدد گرفته شود، این موضوع می تواند منجر به همکاری گروهی در دانش آموزان بشود و فضای لازم را برای اثرگذاری تربیتی و پیام دهی فراهم آید.

خوجانی هدف از برگزاری این نمایشگاه را پاسداشت وحفظ میراث ،فرهنگ وتمدن خطه نیشابور،آشنایی دانش آموزان با آثار به جا مانده از پیشینیان ونحوه زیست آنان و بهره مندی از تجربه آنان عنوان کرد.

مدیرآموزشگاه مستوفی درتشریح بیشتراهداف برگزاری این نمایشگاه بیان کرد:علاوه بر تقویت همکاریهای گروهی،حس زیبا شناسی و زیبا فهمی بهتر دانش آموزان، پرورش مهارت دیدن و خوب دیدن، معرفی توانایی ها و قابلیت های آنان و… ودر حقیقت نمایشگاه می تواند واسطه ای جذاب و مناسب برای پیوند میان مربیان، معلمان و اولیای دانش آموزان باشد و همین امر سبب توجه والدین به کارایی ها و نقش ارزشمند مدارس در شکوفایی و پرورش استعدادهای فرزندان آن ها شود که باعث کمک های بی دریغ به مدرسه نیز خواهد شد.

خوجانی یادآورشد: این آثارکه شامل اشیاء وابزارتاریخی، سفال،نسخ خطی ، مصنوعات چرمی، اجسام چوبی وفلزی، سکه وپول های کاغذی ، انواع چراغ ولوازم روشنایی باستانی وقدیمی و… مربوط به فرهنگ وتمدن نیشابوربود علاوه بردانش آموزان مورد بازدید واستقبال اولیا ومسئولان شهرستان همچون فرماندار،شهردار،مدیروپرسنل آموزش وپرورش قرارگرفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.