نقد واعظ و منبر با جلوه دیگر

20در حاشیه نقد تصویری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری

خیام نامه- «هیچ چیزی به زشتی دنیاگرایی روحانیت نیست و هیچ وسیله ای هم نمی تواند بدتر از دنیا گرایی روحانیت را آلوده کند…» گفتن این جمله ها از زبان هر فردی، مخصوصا که تاکید شود گوینده اصلی این حرف، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است، ممکن است کاری عادی جلوه کند و جنبه امر به معروف و نهی از منکر هم به خود بگیرد، اما انتشار این پیام گاهی هم می تواند باعث دردسر شود. به ویژه اگر برای رساندن این پیام از ابزار «طراحی»، کاریکاتور و «تصویرسازی گرافیکی» استفاده شود. دردسری که برای سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری نیشابور اتفاق افتاد…

در روزهایی که شهردار نیشابور در رفت و آمد میان نیشابور و تهران برای لغو حکم برکناری اش بود و حامیان اصولگرای او هم به قیمت شکستن روزه، او را همراهی می کردند، زیردست منصوب او در سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری دست به حرکتی زد که می توانست دردسری بالای قبلی ها برای شهرداری و هیاهو و جنجالی تازه در نیشابور بیافریند. اما این بار خوشبختانه مرتکب این اتفاق «خودی» بود و سر و ته کار با یک عذرخواهی نیروی اصولگرا هم آمد و کار به ورود مقامات قضایی و اعلام جرم نکشید. کفن پوشان هم سرشان گرم بازگرداندن شهردار بود و البته واکنش شان در قبال نیروی خودی، قابل پیش بینی: به سرزنش و ملامت این «بدسلیقگی» نیروی ارزشی اکتفا کردند.

اما ماجرا چه بود؟ این پوستر در کجا طراحی شده بود؟ چه کسی آن را سفارش داد و کجا نصب شد؟

روزهای آخر هفته گذشته این بنر که در آن تصویر طراحی شده یک منبر که یک گاوصندوق زیر آن تعبیه شده بود، در خیابان امام (ره)، رو به روی بیمارستان ۲۲ بهمن نصب شده بود و دو سه روزی هم داخل قاب خیابانی جا خوش کرده بود. برخی عابران با حیرت و برخی با بی تفاوتی به خاطر عدم دریافت مفهوم تصویر از کنار آن عبور می کردند. تعدادی هم به ارتباط میان پیام اجتماعی و نمادهای تصویری به کار رفته پی برده و این نقد را طبیعی می دانستند.

اما با انتشار تصویر در فضای مجازی، موج دیگری به راه افتاد. سر و صداهای مختلف در فضای مجازی انگار به یک باره خیلی ها را در نیشابور هم حساس کرد. فشار برخی مقامات آغاز شد و سازمان فرهنگی- هنری شهرداری، شبانه بنر خود راپایین کشید، اما تصویر آن در فضای مجازی دست به دست می شد و پر تعدادی دنبال کنندگان آن، باعث شد سر از یک برنامه صبحگاهی تلویزیون هم در بیاورد.

شایعات هم یکی پس از دیگری ساخته و به سرعت خودِ عکس در فضای مجازی منتشر می شد؛ مسئول مربوطه بازداشت  شده است(!)، شهردار نیشابور به خاطر این بنر برکنار شده و خبری از وی در دست نیست(!) و شایعاتی از این دست.

خیلی ها هم نتوانستند یا نخواستند به خودشان زحمت داده و متن سخنان امام را در ذیل عکس بخوانند و از این کار بصری، به عنوان حمله و توهین به روحانیت تعبیر می کردند.

خبرنگار خیام نامه کوشش کرد با سرپرست سازمان فرهنگی-ورزشی شهرداری در این باره گفت و گو کند و از خود منبع خبر اطلاعات بیش تری بگیرد. اما با توجه به شرایط نابه سامان شهرداری نیشابور این امر محقق نشد و در چند بار مراجعه به محل کار آقای فقیه، وی در دفتر خود حضور نداشت و همکاران ش هم با اعلام این که «در جلسه است، برای پیگیری برخی امور به خارج شهرداری رفته» و…  از زمان بازگشت او اظهار بی اطلاعی کردند.

اما طراح این پوستر کیست و ایده اولیه آن واقعا متعلق به کدام نهاد بود؟

از این پوستر نمونه ای با آرم و لوگوی سازمان فرهنگی-هنری شهرداری مشهد و یک موسسه خصوصی قبلا در سایت وابسته یه سازمان فرهنگی- هنری شهرداری مشهد منتشر شده است.  سازمان فرهنگی شهرداری مشهد در حال حاضر زیر نظر وحید جلیلی (از نیروهای جبهه پایداری و برادر سعید جلیلی، کاندیدای ناکام انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲) اداره می شود، این پوستر یکی از مجموعه کارهایی است که تحت عنوان «جنبش پوستر» ذیل پروژه ای با عنوان «امام؛ بدون تحریف» منتشر شده است. سایت مزبور دانلود این پوسترها را هم برای افراد عادی آزاد و رایگان و برای نهادهای دولتی ممنوع اعلام کرده است.

سایت افسران جنگ نرم هم که در سال های اخیر، به ویژه پس از وقایع سال ۸۸، نوک حمله های خود را در داخل متوجه افرادی هم چون هاشمی رفسنجانی کرده نیز از این پوستر استقبال کرده است.

به هر حال این کار تصویری توسط هر کس طراحی و به وسیله هر شخصی منتشر شده باشد، نه کسی می تواند ادعا کند جمله زیر آن از بنیان گذار انقلاب نیست و نه حتی در میان خود روحانیت کسی هست که افراد ملبس به این لباس را از نقد مبرا بداند، نقدهایی که گاهی در کلام امام خمینی با لحن بسیار تندی هم ادا شده اند.

اما فعلا که به تصویر کشیده شدن این کلمات به قبای برخی برخورده است. کسانی که ترجیح می دهند نقدها به روحانیت به شکل در گوشی و در قالب جوک های درگوشی باقی بماند. این که این ایده تا چه حد درست است، مثل خیلی مسایل دیگر در کشور ما و البته در جوامع محلی کوچک تری مثل شهرستان ها مشمول مرور زمان است.

پیوست گزارش: مردم چه می گویند؟

بدون هیچ قضاوتی در مورد این بنر، نظر چند تن از کاربران فضای مجازی و سایت ها را دراین باره برای شما خوانندگان در زیر می آوریم:

کاربری در سایت خبری «پارسینه» نوشته: نگران نباش هرچی پول توش باشه…همون جا میمونه. آخه گاوصندوق ش کلیدخور نیست…

کاربر دیگر نوشته: دنیا طلبی یک روحانی یعنی ختم دین!

فردی دیگر با نام ناشناس پیامی با این عنوان گذاشته است: نگران نباشید دادستان… نیشابور تا فردا، نه؛ همین امشب دستور می ده بیارن پایین.

کاربر دیگر نوشته: آقا جان، بد متوجه شدید! این درب اضطرارى است براى مواقع خاص!

جوانی دیگری که اهل روستا می‌باشد عنوان داشته است: دوستان من یک بچه روستائی هستم. بابام هرسال برای امام حسین(ع) مراسم روضه همراه با نهار یا شام برگزار می کند. روضه خوان روحانی یا مداح تا پول نگیرند از خانه بیرون نمی روند. به بابام می گم: بابا! کاش این روحانی یا مداح هم مثل تو، که از جیب خرج می‌کنی، مجانی می آمد برای امام حسین (ع) روضه می خواند.

کاربری دیگر در حمایت از روحانیت نوشته: بی انصاف نباشیم به خدا قسم اکثریت روحانیون وضع زندگی شون در حد مردم عادی  و یا حتی پایین تر از مردم عادی است.

فردی دیگر ابتدا با انتقاد و حمایت همزمان از نصب این بنر نوشته است: من یک کم مخالف این عکس ام چون کلی گویی شده و طوری طراحی شده که در نگاه اول کل روحانیت را زیر سوال می برد… اما از یک طرف هم خیلی هم خوب است… چه اشکالی دارد که از روحانیت هم انتقاد شود… این همه روحانیون از هر قشری انتقاد می کنند یک بار هم به این ها انتقاد و تذکر داده شود… خیلی هم خوب…

در نهایت کاربری دیگر هم خطاب به مسئولین (ظاهرا) گفته: لطف کنید؛ اگر جرئت دارید برای مداح ها هم یک کاریکاتور تهیه فرمایید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.