نقاط ضعف و قوت شهرداری از زبان شهردار

بدهی های ما، چیزی در حد کل بودجه سالانه شهرداری است

۹ موفقیت و ۹ ناکامی شهرداری در یک سال گذشته

آزاده مهدیار/ شهردار نیشابور در چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در مدت تصدی خود، ضمن ارائه گزارش کار، پاسخ گوی سوالات متعدد خبرنگاران طی یک نشست چند ساعته بود.

علی نجفی در این نشست، به تشریح وضعیت مالی شهرداری و میزان تحقق بودجه در نیمه نخست امسال اشاره کرد و گفت: بودجه مصوب شهرداری در سال گذشته ۱۰۴ میلیارد تومان بود که در سال ۹۷ به ۱۲۶ میلیارد تومان افزایش یافت که علی رغم رکود اقتصادی، در هفت ماه ابتدای امسال ۷۴ درصد درآمدها محقق شده که نسبت به همین مدت در سال گذشته که ۵۸ درصد بوده، رشد داشته ایم.

وی با اشاره به حجم سنگین بدهی های شهرداری به پیمانکاران، پرسنل و ادارات دولتی نظیر تامین اجتماعی، رقم آن را در ابتدای امسال حدود  ۹۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود:  به عبارتی، بدهی های ما، چیزی در حد کل بودجه سالانه شهرداری است! خوشبختانه اکنون این رقم به ۸۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است و ۱۳ میلیاردتومان از رقم بدهی ها را تسویه کرده ایم.

شهردار نیشابور، با اشاره به شرایط اقتصادی کلان، از تسویه چند ماهه حقوق معوق و «به روز شدن» پرداخت حقوق پرسنل شهرداری از آغاز کار خود سخن گفت و توجه به امور به صورت زیربنایی و نه به گفته وی پروپاگاندایی و تبلیغاتی، را از دستاوردهای دوره جدید شهردار دانست.

نجفی اضافه کرد: استفاده بهینه از منابع انسانی با واگذاری پیمان خدمات شهری منطقه ۲ و به کارگیری نیروهای شرکتی، عدم تبعیت شهرداری در اصلاح و بازگشایی معابر از مدل اصطلاحا «دندان موشی» و توجه به کل محدوده ها، ایجاد اورژانس خدمات شهری و پروژه بهار تا بهار از اقدامات مهم یک ساله شهرداری نیشابور است.

وی در این نشست، به تشریح نقاط ضعف و قوت کارنامه شهرداری در یک سال گذشته پرداخت.

نجفی با اشاره به ۹ محور برنامه های خود اظهار کرد: در پیگیری وصول مطالبات دولتی، تجدید نظر در معماری و زیباسازی منظر شهری، پاکسازی زمین های بایر، اجرای طرح اتوبوس با اینترنت اضافه در حوزه حمل و نقل عمومی و هوای پاک، شفاف سازی مالی و طراحی سیستم حسابرسی، افزایش مشارکت شهروندان در برنامه های خدمات اجتماعی و فرهنگی، تحقق نظام شایسته گزینی در جهت به کارگیری پرسنل از نقاط قوت کارنامه یک ساله شهرداری بوده است.

شهردار در عین حال عدم توفیق در ایجاد زیرساخت های فرهنگی به منظور جذب علاقه مندان به هنر و ادب، ناکامی در تجدید نظر در طراحی های شهری،  دست نیافتن به اجرای «سامانه مدیریت اجرای پروژه های عمرانی شهروندمدار»، ناکامی در ساماندهی مشاغل مزاحم، راه اندازی نشدن «سسیستم حمل و نقل هوشمند»، عدم توفیق در بودجه ریزی بر مبنای اولویت های شهروندان،  عقب بودن شهرداری در به کارگیری فناوری های نوین و خدمات الکترونیکی را از ناکامی های شهرداری در یک سال گذشته نامید.

به اذعان شهردار، عدم اجرای سیستم مکانیزه شهری، درآمدی و خدماتی و در تدوین نشدن بسته نگاه داشت مبلمان شهری از سوی مردم و  پیاده نشدن مدیریت استراتژی منابع انسانی، از دیگر ناکامی های شهرداری بوده است.

به گفته وی، در سال ۹۵ تنها ۵۰ هزار متر مربع از فضای سبز نیشابور تحت آبیاری با سیستم تحت فشار بوده و در سال ۹۷ این رقم به ۲۳۰ هزار متر مربع رسیده است.

نجفی کاشت فضای سبز میدان امام رضا و خاک ریزی آن را معادل احداث ۱۰ میدان امام دانست و افزود: سطح فضای سبز از ۵۰۰ متر مربع در سال ۹۶ امسال به ۳۵ هزار رسیده و در میدان امام رضا یکی از پیشرفته ترین سیستم های آبیاری تحت فشار که در استان منحصر به فرد است، به کار برده می شود.

 پرسش های خبرنگاران و پاسخ های شهردار

در این نشست که پس از بازدید خبرنگاران از تعدادی از پروژه های شهرداری برگزار شد، شهردار در پاسخ به سوال خبرنگاری قطع شدن خدمات آب و برق و گاز در صورت عدم پرداخت عوارض به شهرداری را، به موجب قانون دانست و در مورد عدم عمل به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات پاسخ داد: گزارش بودجه و تفریغ آن در اختیار رسانه ها قرار می گیرد، اما محتوای پرونده های شهرداری شاید مشمول این قانون نشود.

وی الکترونیکی شدن فعالیت های شهرداری را در شرف تنظیم قرارداد اعلام کرد که پس از آن نیازی به مراجعه حضوری مردم به شهرداری نخواهد بود.

شهردار در پاسخ به برخورد ماموران شهرداری با دستفروش ها که در یک مورد با برخورد فیزیکی همراه بوده گفت: طبق فتوای مراجع، سد معبر یا سد طریق و درآمد حاصل از آن حرام است و ما باید برخورد کنیم.

وی در مورد کارکنان شهرداری، که به دلیل تخلف به مراجع قضایی فراخوانده شده اند، گفت: این افراد که تعدادشان کم تر از انگشتان یک دست است، تخلف شان در دوره شهرداری من نبوده و چون متهم هستند و پرونده ها در دست بررسی است نمی توانم اسم ببرم. وی اظهار داشت: من از دو تخلف نمی گذرم بلکه خودم هم به عنوان شاکی ورود می کنم: تخلفات مالی و امنیتی.

نجفی در پاسخ به سوالات خبرنگار «خیام نامه» از آغاز پروژه زیرگذر خط کاشمر به شرط تامین پوشش‌ های انتظامی، ظرف ده روز آینده خبر داد.

وی همچنین در مورد مبالغ دریافتی مازاد حقوق یکی از اعضای شورا، تحت عنوان اضافه کار، که قرار بود به حساب شهرداری برگردد نیز گفت: ایشان مبالغ را بلافاصله پس از پیگیری ها برگرداند.

وی در مورد روند متوقف شده ساماندهی پایانه بابک کریمی و میدان بار گفت: نامه ما ۲۰ روز پیش به وزارت مسکن ارسال شد و چون  زمین آن جا جزو اراضی ملی است، درخواست اجاره طویل المدت محل را کردیم تا بتوانیم بر آن مدیریت بهتر داشته باشیم. شهردار در مورد خروج سازمان حمل و نقل از محل، که منجر به سرقت تجهیزات آن و عدم مدیریت مجموعه شده پاسخ داد: سازمان منتقل شده ولی ظرف دو هفته آینده چند مجموعه مدیریتی در محل مستقر خواهند شد.

نجفی در مورد نیروهایی هم که در پی انتصاب او به بدنه حجیم شهرداری نیشابور اضافه شده اند، پاسخ گفت. وی اظهار داشت:  ۴ نیرو را به شهرداری اضافه کردم که ۲ نفرشان مشاور و پاره وقت و ۲ نفر تمام وقت هستند؛ این نسبت به دوره های شهرداران قبل، کم ترین اضافه شدن نیرو است.

وی در مورد استفاده از پتانسیل های شهرداری در اجرای پروژه ها هم گفت: صد درصد آسفالتی که در معابر استفاده شده  و ۷۰ درصد جداول، تولید سازمان عمران بوده است.

وی افزود: امسال یک میلیون و ۱۹ هزار از بهار تا به حال در شهر گل کاشته شده است؛ یعنی برای هر شهروند نیشابوری ۴ و نیم بوته گل کاشته شده است.

وی همچنین از انعقاد تفاهم نامه ساخت مجموعه ای چند منظوره با آستان قدس در محور سبزوار-نیشابور با ارائه بهترین زمین به مساحت ده هزار متر مربع در آینده ای نزدیک خبر داد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.