در نشست پارلمان زنان نیشابور عنوان شد: مشکل «زنان آسیب دیده» جدی است . رییس پارلمان زنان: فکر این که خانم ها را در خانه بنشانیم از سر بیرون کنیم

ContentImages_108341آزاده مهدیار

 

دومین نشست پارلمان زنان شهرستان در حالی برگزار شد که استقبال کم زنان عضو پارلمان از این نشست، انتقاد هیئت رئیسه مجموعه را به همراه داشت.

نکته قابل توجه در این نشست ضمن ارائه گزارش کار از سوی اعضای هیئت رئیسه، انتقاد نسبت به برخی اظهارات و مواضع در رابطه با نقش زنان در خانه و جامعه بود.

همچنین سرگرد نرگس سعدآبادی، از بانوان عضو پارلمان زنان و یکی از افسران پلیس زن شهرستان با هشدار به خطرات آمار روزافزون طلاق در شهرستان، لزوم برانگیختن احساس خطر در همگان را یادآور شد.

در جلسه پارلمان زنان که روز پنجشنبه، سوم تیرماه در محل سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، مسئول امور بانوان فرمانداری با بیان این که طرح تشکیل پارلمان و اساسنامه آن به معاونت ریاست جمهوری ارسال و مورد استقبال قرار گرفته است، از احتمال اجرای کشوری این طرح که برای اولین بار در نیشابور کلید خورد، خبر داد.

فاطمه لطفی ضمن بیان این که باید از فرصتی که در اختیار زنان نیشابوری قرار گرفته با همگرایی و همدلی استفاده کنیم، افزود: زنان دغدغه مندند و این پارلمان می تواند همچون اتاق فکر و بازویی توانمند در جهت حصول اهداف مجموعه عمل کند.

مطهره سخاوتی، عضو هیئت رئیسه پارلمان زنان نیشابور، مشارکت زنان در امور جامعه را از شاخص های توسعه برشمرد و تصریح کرد: سهم زنان در این مشارکت در اکثر کشورهای دنیا به جز برخی کشورهای خاورمیانه و آفریقا، ۳۰ تا ۴۰ درصد اما این سهم در ایران ۱۵ تا ۲۰ درصد است که با توجه به تغییرات سیاسی-اجتماعی و ارتقاء تخصص و مهارت زنان ایرانی بسیار پایین است.

سخاوتی با بیان این که قبلا می گفتیم زنان به حضور در جامعه نیاز دارند اما الان باید بگوییم جامعه به حضور زنان نیازمند است، اظهار داشت: کاندیداتوری قابل توجه زنان برای حضور درعرصه های گوناگون از جمله برایعضویت در هیات رییسه مجلس نشان از درخواست بالای مشارکت زنان دارد و باید این اشتیاق جهت دهی شود، باید قدم های اول را استوار برداریم تا مانند تابلویی از فعالیت های زنان، استوارتر پیش رویم.

وی با اشاره به این که چرا در شهرستان پستی در حد فرماندار یا معاون فرماندار به زنان اختصاص داده نمی شود، افزود: باید به زنان میدان داده شود، باید فکر این که خانم ها را در خانه بنشانیم از سر افراد بیرون برود.

در ادامه نرگس سعدآبادی با اشاره به سیزده سال خدمت ش در دایره قتل و جرم و جنایت زنان، هشدارهایی جدی را مطرح کرد.

این سرگرد انتظامی و پلیس زن با بیان این که من با زنان و دختران بزهکار و آسیب دیده برخورد دائمی دارم، آمار روزافزون طلاق در شهرستان را نگران کننده خواند. سعدآبادی افزود: طلاق در سنین جوانی مشکلات متعددی را به بار می آورد و منجر به آسیب های اجتماعی حاصل از غرایز بیدار شده در زنان می شود.

سعدآبادی با اشاره به افزایش خودکشی های برنامه ریزی شده و آسیب های جدی در جامعه، بیان کرد: باید همه ما زنگ خطر را بشنویم و ترس را احساس کنیم، پارلمان زنان باید در این حوزه قوی وارد شود و جلو آسیب های بیشتر گرفته شود.

در این جلسه همچنین تعدادی از اعضای پارلمان به اظهارات اذخیر یک نماینده مجلس که شایبه مخالفت با حضور زنان در عرصه های اجتماعی و سیاسی از آن استنباط می شد، خواستار انعکاس نظرات تشکل بانوان نیشابور در نقش راهنما به نماینگان مجلس  اعلام مراتب اعتراض بانوان عضو این تشکل به این نماینده نیشابور شدند.

در پایان جلسه با قرائت اسامی اعضای کمیسیون های چهارگانه اجتماعی-حقوقی، پژوهشی، فرهنگی-هنری-دینی و اشتغال و کارآفرینی، سایت پارلمان زنان نیشابور به نشانی www.pon.ir  معرفی گردید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.