نشر نیشابور، کوانتوم فضایی و حل مشکلات بشری ( کلبه کتاب )

مهدی کاکولی

درود! هفته کتاب و کتاب‌گردی و همایش و نمایش و هرچی بود همه تمام شد و رفت پی کارش تا سال دیگر. البته «طرح پاییزه کتاب» با کمی تاخیر شروع شده است. این طرح مثل طرح‌های قبلی (عیدانه و تابستانه) چند وقتی است که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار می‌شود و هدفش هم ظاهرا که حمایت از کتابفروشی‌هاست. طرح پاییزه از دوم آذر شروع شده و به مدت یک ماه می‌توانید با ارائه کارت ملی از کتابفروشی‌های عضو این طرح، ۲۰ تا ۲۵ درصد تخفیف بگیرید (البته تا سقف ۱۰۰هزار تومان.) درواقع تخفیفی که کتابفروشی‌ها به شما می‌دهند بعدا از طرف وزارتخانه به عنوان یارانه حمایتی دولت برای گسترش کتابخوانی به آن‌ها پرداخت خواهد شد. به همین دلیل و برای نظارت بر اجرای درست این طرح، تمامی فاکتورها باید در سیستم یکپارچه اینترنتی ثبت شود و برای محکم‌کاری از طرف خانه کتاب تهران، با بعضی از خریداران تماس می‌گیرند و راستی‌آزمایی می‌کنند! حالا این که تهِ این ماجرا آیا مردم، کتابخوان می‌شوند یا نه، و این که مشتریانی که به بهانه تخفیف به کتابفروشی‌ها سر بزنند در اوقات دیگر سال هم کتاب خواهند خرید یا نه؛ و این که مقامات محترم مدام آمارهای فروش کتابها را در جدول و نمودارها به رخ همدیگر می‌کشند یا نه! بحث جداگانه‌ای است که ازش می گذریم! برویم به سراغ یک کتاب نیشابوری تر و تازه.

از هستیشناسی تا پزشکی و داروسازی

دکتر «علیرضا بیان» را که حتما می‌شناسید. انتشارات افراز به تازگی کتابی را با عنوان «از هستی‌شناسی تا پزشکی و داروسازی» منتشر کرده است که مولفش آقای بیان هستند و دکتر عظیمی‌نژاد هم مقدمه‌ای بر آن نوشته‌اند. این کتاب همان‌طور که در روی جلدش هم آمده است از فرضیه‌ای به نام «فرضیه کوانتوم فضایی» سخن می‌گوید که حاصل تفکرات دکتر بیان است. دکتر عظیمی‌نژاد می‌گوید: «آن چه در صدور پیام‌های ساخت پروتئین و فعالیت سلول‌های زنده توسط هسته و ژن‌های موجود در آن سالیان زیادی است که افکار ما را به خود معطوف داشته است فرایندهای بیوشیمیایی یا آبشارهای متعاقب اتصال مولکول به رسپتور یا شبکه‌های ژنی آن نیست بلکه آن نیروی پنهانی است که عامل شروع این فرایند پیچیده می‌‌شود. در این کتاب تلاش شده است تا ضمن متبادر ساختن سوالاتی که به نظر می‌رسد بیشتر شبیه فرضیه‌ای جدید باشد ماهیتی برای این نیروهای پنهان معرفی شود. تلاشی ارزشمند با امتزاج نظریه‌های فیزیکی نسبیت و کوانتوم با بیوشیمی و ژنتیک صورت گرفته است که مطالعه آن را به علاقمندان حوزه‌های مختلف علوم زیستی و پایه توصیه می‌کنم.»

اما خود دکتر علیرضا بیان هم در پیشگفتار کتاب نوشته‌اند: «آنچه در این کتاب تقدیم به علاقه‌مندان دانش و بصیرت می‌گردد گستره‌ای دست‌نیافته از علوم گوناگون به ویژه زیست‌شناسی، پزشکی و فیزیک نبوده بلکه تنها نگاهی ژرف‌نگرانه تر به تجربه‌های دیرینه‌ی دانشمندان و پژوهش‌های دانشمندان و پژوهش‌های اندیشمندانی است که عمر خود را در راه روشنی بخشیدن به عرصه‌های تاریکِ باورهای نادرست بشری سپری نموده و رهیافت حاصل از این تلاش و شیدایی را، پس از صعود از نردبان تکامل، فروتنانه در پهن دشت نیازهای بشری قرار داده‌اند.»

بیایید چند سطر از این کتاب را با هم بخوانیم:

«ما بر این عقیده‌ی خود راسخ و استوار می‌باشیم که در صورت درک عمیق و کاربرد دقیق فرضیه کوانتوم فضایی، توانایی‌های قابل‌توجه و شایانی از انسان، به علت آگاهی بهتر او از جایگاه وجودی‌اش در جهان هستی برملا و آشکار می‌گردد. فرضیه‌ی کوانتوم فضایی، ماحصل دست‌آوردهای خود را تنها در یک نتیجه‌گیری نهایی محدود و منحصر نمی‌گرداند، بلکه با حفظ حرمت کلیه‌ی عرصه‌های پرتلاش علمی، راهکار نوینی را فراروی انسان جوینده کمال و گریزان از رنج و محنت می‌گذارد.»

«مهم‌ترین مطلبی که فراروی فرضیه کوانتوم فضایی قرار گرفته این است که: آیا غیر از جرم و سرعت، عامل یا عوامل دیگری هم بر کوانتوم‌های فضایی، تاثیرگذار می‌باشند؟ آن عامل یا عوامل کدامند؟ نحوه‌ی تاثیرگذاری آنها چگونه است؟ آیا می‌‌توان با استفاده از آن عامل یا عومل برخی از مشکل‌های انسان را حل کرد؟»

راهکار اختصاصی شاگرد موفق شدن!

چندوقتی است به کتاب های کودکان و نوجوانان سری نزده‌ایم. موافقید گشتی در دنیای کودکان بزنیم؟ البته با یک کودک نه چندان نرمال و در کتابی با عنوان «چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم!». ماجرا از این قرار است که قهرمان داستان ما اوضاع درسی‌اش چندان تعریفی ندارد و تازگی‌ها هم نمره «ج» گرفته است. برویم و ببینیم راهکارش برای جبران چیست:

«پنجشنبه ۱۱ آوریل/ امشب مامان و بابا توی اتاق من دست به یکی کرده‌اند سرم شیره بمالند. بابا اعلام کرد: «از این به بعد برای هر تکلیفی که نمره «ب» بگیری به‌ات بیست پوند…» حرفش را قطع کردم و گفتم: «به‌علاوه‌ی یک خروس قندی.» نه بابا نه مامان هیچ‌کدام لبخند نزدند. در عوض مامان ادامه‌ی حرف را دست‌گرفت: «نه که فکر کنی این بیست پوند رشوه‌ست. فقط یه تشویق اضافی کوچولوئه.» البته خودم هم قبول دارم همین‌طور است. بابا و مامان دیگر باید خیلی درمانده شده باشند.» جمعه ۱۲ آوریل/ امروز به تئو پیشنهادی دادم که نمی‌توانست نه بگوید. به او گفتم اگر بگذارد از روی جواب‌های چندتا از مساله‌های تکلیف ریاضی‌اش رونویسی کنم، ده پوند می‌گیرد. (همه‌ی مساله‌ها نه. طمع‌کار نیستم. به «ب» هم که شده راضی‌ام.» تئو اول بدجوری جاخورد. گفتم: «اگر قبول کنی چهار نفر را واقعا خوشحال می‌کنی: بابام، مامانم، من و جنابعالی.» مدرسه تعطیل نشده معامله سرگرفت.»!!

***چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم/ پیت جانسون/ رضی هیرمندی/ نشر هوپا

بعد از عشق

خب! حرف دیگری نیست به‌جز این‌که به زودی کتاب تازه «مصطفی مستور» به دستمان می‌رسد. از «الیف شافاک» هم کتابی با عنوان «بعد از عشق» به بازار آمده است. یک کتاب دیگر هم که حتما در همین‌جا معرفی می کنیم خاطرات «احمد زیدآبادی» روزنامه‌نگار دوست‌داشتنی است که با عنوان «از سرد و گرم روزگار» نشر نی منتشرش کرده است. بدرود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.