نرخ های بانکی، ایجاد کننده بیش از ۹۰ درصد مشکلات بخش صنعت است

رئیس خانه صنعت و معدن:

نرخ های بانکی، ایجاد کننده بیش از ۹۰ درصد مشکلات بخش صنعت استرئیس خانه صنعت و معدن کمبود نقدینگی را یکی از چالش های بخش صنعت اعلام کرد و علت اصلی آن را افزایش قیمت مواد اولیه طی سال های گذشته دانست به طوری که به گفته وی واحدهای تولیدی ناچار با ظرفیت پایین تری تولید می کنند.

ناصر کرباسی ضمن بیان اینکه در مکاتبات واحدهای صنعتی با این تشکل، بیش از ۹۰ درصد مشکلات بخش صنعت را بانک ها اعلام کرده اند، نرخ بالای سود تسهیلات بانکی و عدم تعامل بانک ها با واحد تولیدی را محور مشکلات بخش صنعت خواند.

وی با این توضیح که سال گذشته به دلیل بدهی معوق واحدهای تولیدی به بانک ها، فقط تعداد ۵ واحد تولیدی موفق به دریافت تسهیلات بانکی شده اند افزود: تغییر نرخ تاخیر بدهی از ۶ به ۲۴ درصد و بالا رفتن این درصد به صورت تصاعدی که بانک ها اسم آن را گذاشته اند وجه التزام، یکی از مشکلاتی است که بانک ها برای ما ایجاد کرده اند.

وی با این پرسش که آیا این تغییر نرخ قانونی است؟ اظهار داشت: با این رویه بانک ها، واحدهای تولیدی چطور می توانند به فعالیت خود ادامه دهند؟! اکثر واحدهای ما با ظرفیت پایین کار می کنند و زیان ده هستند و آنقدر که واحدها در گیر جابه جایی تسهیلات بانکی و.. هستند به فکر کیفیت محصولات و به روز رسانی آن نمی توانند باشند.

وی با ابراز تاسف اینکه بانکها با این اقدامات زمینه بیکاری تعداد زیادی کارگر را ایجاد کرده اند تصریح کرد: آیا بانک ها به تبعات آن فکر کرده اند؟! آیا با تمدید رهن واحد ملکی به پول خود رسیده اند؟ آیا بهتر نبود به واحد تولیدی تسهیلات بدهند تا بتوانند از راه افزایش تولید اقساط خود را بپردازد ؟ وی همچنین بیان داشت: بارها در جلسات شورای صنعت و معدن مصوب شده است که قبل از قطع شدن برق و گاز، به واحدهای تولیدی اخطار داده شود ولی متاسفانه اداره ها اقدام به قطع واحدهای تولیدی بدون اخطارمی کنند به عنوان مثال در صنایع غذایی.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.