نحوه استفاده بعضی از عملگرها هنگام جستجو در سایت گوگل

فناوری

حسین انجیدنی

(قسمت دوم)

جستجو در یک سایت یا دامنه خاص:  عملگر پیشرفته site جستجوی گوگل را محدود به یک دامنه یا یک سایت خاص می کند. به طور مثال: site:www.ircert.cc apa

جستجوی فایل با پسوند خاص: عملگر filetype هنگامی کاربرد دارد که به دنبال فایلی با پسوند خاص هستید. به طورمثال: filetype:pdf proxyserver . این جستجو فایل هایی با پسوند pdf که در مورد proxy server است را فهرست می کند.  فهرست زیر پسوندبرخی از فایلها را نشان می دهد که می توان از آن استفاده کرد.

  • Adobe Portable Document Format (PDF)
  • Adobe PostScript (ps)
  • Lotus WordPro (lwp)
  • MacWrite (mw)
  • Microsoft Excel (xls)

پیداکردن سایت هایی که به صفحه مورد نظر پیوند داده اند : ابرلینک ها در اینترنت نقش خیلی مهمی دارند. ابرلینک ها یک متن قابل انتخاب هستند که شما را به صفحه ای دیگر می برند. اغلب آن ها یک خط در زیر متن دارند و می توانند در قالب متن، عکس، ویدئو و غیره باشند. عملگر link در گوگل به همراه آدرس یک سایت بیانگر این است که گوگل به دنبال تمامی سایت هایی می گردد که به سایت مورد نظر لینک داده اند:

link:www.2600.com

نکته: عبارت فوق صفحات مرتبط با www.2600.com/news را پیدا نمی کند.

جستجو برای نسخه قبلی ذخیره شده یک سایت: گوگل همیشه یک نسخه ذخیره شده از سایت ها را دارد و هنگامی استفاده می شود که صفحه مورد نظر موجود نباشد و در صورتی که بخواهید به صفحه قبلی آن سایت مراجعه کنید، از این عملگر استفاده می کنید:

cache:www.kevinmitnick.com

جستجو در عنوان یک سایت: هنگامی از عملگر intitle می توانید استفاده کنید که عبارت مورد جستجوی شما در عنوان سایت ها قرار گرفته شده باشد. این عملگر به هیچ آرگومانی نیاز ندارد:

intitle:login

جستجو در عنوان یک سایت به طور ترکیبی: عملگر allintitle یک مشتق گیری از intitle است که با استفاده از آن می توانید چندین عبارت را در عناوین سایت ها مورد کاوش قرار دهید:

allintitle:login administrator

جستجو در آدرس یک صفحه: اگر بخواهید عبارت یا کلمه مورد نظر شما در جستجو، در آدرس سایتها باشد باید از عملگر inurl استفاده کنید:

inurl:crack

جستجو در آدرس یک صفحه به طور ترکیبی: عملگر allinurl مانند عملگر قبلی به صورت ترکیبی است، با این تفاوت که در آدرس سایت ها عبارات را کاوش می کند. به طور مثال:

allinurl:hack exploit

گاهی می توان با دست کاری در آدرس URL سایت گوگل در زمان جستجوی عبارتها به نتایج مهمی دست یافت. لذا به تشریح این اجزا پرداخته می شود تا بتوانید به این مهم دست یابید. در زیر یک آدرس گوگل آمده که در آن کلمه Network مورد جستجو قرار گرفته است:

http://www.google.com/search?hl=en&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=Network

آرگومان ها یکی پس از دیگری بعد از علامت ? با استفاده از علامت & از هم جدا شده اند. آرگومان hl زبان محلی را نشان می دهد که در این جا en به معنای English است . ie کدگذاری داده های ورودی است که در این حالت UTF-8 می باشد و oe کدگذاری داده های خروجی است. Q  عبارت مورد جستجو است.

در قسمتهای بعدی به تکنیک های هک با استفاده از گوگل پرداخته می شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.