نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در نیشابور ; روحانی برنده در شهر، بازنده در روستا

فرماندار نیشابور دراجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری آرای اهالی شهرستان نیشابور را اعلام کرد. در نتیجه این انتخابات که  روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه۱۳۹۶ در شهرستان نیشابور به عمل آمد، ۲۷۰۳۱۹ برگ رای به صندوق ها ریخته شد که در نتیجه آن، سیدابراهیم رئیس الساداتی با ۱۴۸۸۸۵ رای ۵۵ درصد  از آرایس مردم شهرستان نیشابور را به خود اختصاص داد و پس از وی حسن روحانی با ۱۱۱۶۵۵ رای و کسب بیش از ۴۳ در صد آرا در جایگاه دوم این انتخابات قرار گرفت تا انتخابات در نیشابور تفاوت معناداری با برآیند آرای کشور داشته باشد.

ضمن آن که مصطفی آقا میرسلیم با ۳۱۰۳ رای، و مصطفی هاشمی طبا با ۱۳۲۲ رای، ۱صدم درصد و ۴ هزارم درصد، کم ترین اقبال مردم نیشابور را به خود جلب کردند.

برابر آن چه در اعلامیه فرمانداری نیشابور آمده، بخش میان جلگه، جایی که پایگاه ستنی اصولگرایان به حساب می آید، به نسبت جمعیت بیش ترین رای را به رقیب رییس جمهور مستقر، یعنی ابراهیم رئیسی داده اند و بررسی ها نشان می دهد که بخش مرکزی، که تاثیر بیش تری از شهر می پذیرد، کم ترین فاصله میان دو نامزد اول یعنی ابراهیم رییسی و حسن روحانی را شاهد بوده است. شهر نیشابور، جدا از روستاهای تابعه، تنها جایی است که حسن روحانی توانسته است از ابراهیم رییسی پیشی بگیرد.

تفاوت معنادار آرای شهر و روستا در نیشابور موید این نکته است که وعده های رئیسی به طبقات محروم و نابرخوردارتر موثر تر بوده است و نیز تبلیغات گسترده ای که حتی با توسل به برخی نهادها علیه دولت روحانی مطرح می شد و در آن اتهامات مختلف و نسبت های ناپسند نیز به صورت گسترده به اهالی روستاها القا می گردید، تاثیرگذاری بیش تری نسبت به شهر نیشابور داشته است.

عدم ثبات مدیریتی شهرستان و عدم ثبات استقرار نماینده عالی دولت را نیز شاید بتوان حلقه مفقوده دیگری در رابطه میان دولت و مردم در نیشابور ارزیابی نمود.

با این وجود مردم شهر نیشابور مشارکت کم سابقه ای در انتخابات ریاست جمهوری داشتند و توانستند از رقم خوردن نتیجه ای مشابه بخش های تابعه در شهر مرکزی پیش گیری کنند. امری که شاید آن را بتوان معلول مطالعه بیش تر اخبار و گزارش ها و در آگاه شدن مردم شهرها از مسایل سیاسی کشور از طریق رسانه های فراگیر تر و کم اعتنایی به برنامه های محافل سیاسی محلی و القائات برخی تریبون داران دانست.

به هر روی یک برداشت تحلیلی اولیه  می تواند این نکته باشد که رابطه دولت با مردم در نیشابور و به خصوص در حواشی آن نیاز به ترمیم جدی دارد. شاید بایستی دولت دوم روحانی، مدیران دولتی هماهنگ تری را برای نیشابور برگزیند و دست کم مدیران دستگاه های مختلف اجرایی در سطح ملی و استانی، نظرات نماینده عالی دولت در نیشابور را در انتصابات خود با جدیت بیش تری مورد مداقه قرار دهند. امری که در دولت نخست روحانی کم تر نشانه ای از آن بروز و ظهور یافت.

با این همه نتایجه انتخابات در نیشابور که جای تحلیل بیش تری هم دارد، در بخش های مختلف تابعه شهرستان این گونه رقم خورد:

تعداد آراء نامزدهای انتخابات در بخش مرکزی:

۱- ابراهیم رییس الساداتی، ۹۳۹۴۴ (نود سه هزار و نهصد و چهل چهار) رای

۲- حسن روحانی، ۸۹۶۱۷ (هشتاد و نه هزار . ششصد و هفده) رای

۳- مصطفی آقامیرسلیم ۲۶۱۹ (دوهزار و ششصد و نوزده) رای

۴- مصطفی هاشمی طبا، ۸۸۹ (هشتصد و هشتاد و نه) رای

تعداد آرای نامزدهای انتخابات در بخش زبرخان:

۱- سید ابراهیم رئیس الساداتی ،۲۶۹۹۸ (بیست وشش هزارو نهصد ونود وهشت) رای

۲-حسن روحانی،۱۴۹۲۷ (چهارده هزار و نهصد و بیست و هفت) رای

۳-سید مصطفی آقا میر سلیم     ۳۵۹ (سیصد وپنجاه و نه)

۴- سید مصطفی هاشمی طبا ۲۱۶(دویست و شانزده) رای

تعداد آراء نامزدهای انتخابات در بخش سرولایت

۱-  سید ابراهیم رئیس الساداتی ،۷۳۳۴ (هفت هزار و سیصد وسی وچهار) رای

۲- حسن روحانی،۳۵۷۵ (سه هزار و پانصد و هفتاد و پنج) رای

۳- سید مصطفی آقا میر سلیم، ۷۹ (هفتاد ونه) رای

۴- سید مصطفی هاشمی طبا، ۴۰ (چهل) رای

تعداد آراء نامزدهای انتخابات در بخش میان جلگه

۱-  سید ابراهیم رئیس الساداتی، ۲۰۶۰۹ (بیست هزلر وششصد ونه) رای

۲- حسن روحانی، ۳۵۳۶ (سه هزار و پانصد و سی وشش) رای

۳- سید مصطفی آقا میر سلیم،۱۷۷ (صد وهفتاد وهفت) رای

۴- سید مصطفی هاشمی طبا،۴۶ (چهل وشش) رای

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.