نتایج نظرسنجی از شهروندان مشخص کرد: ۶ انتظار اول مردم از شورا و شهرداری

شهردار در جلسه علنی شورا به تصاویر شبکه های مجازی واکنش نشان داد :

نمی خواستم برای مردم فریبی، «پله برقی» را راه بیندازم

مصوبه ۲ فوریتی شورا برای استفاده از قیر رایگان در نقاط محروم

آزاده مهدیار/ جلسه شورای شهر با حضور نمایندگان ۳ طیف مهندسین، وکلا و معاونت تربیتی آموزش و پرورش، به دلیل مناسبت های هفته گذشته و تقدیر شورا از آنان همراه بود. جلسه ای که در ادامه آن از راه اندازی پله برقی ابتدای خیابان ۱۵ خرداد، که در هفته گذشته در فضای مجازی خبرساز شده بود، تا شناسنامه دار شدن و احیای کوچه باغ های نیشابور سخن به میان آمد.

پله برقی میدان امام استاندارد نبود؛ به زودی با بهترین تجهیزات راه اندازی می شود

تصویری از پله برقی ابتدای خیابان ۱۵ خرداد که در هفته گذشته در کانال های مجازی و از سوی رسانه های مختلف منتشر شده بود واکنش شهردار را در این جلسه به دنبال داشت.

تصویری که پله برقی متوقف شده نیشابور را با کرکره ای پایین کشیده نشان می داد و در تابلوی بالای آن نوشته شده بود «شهرداری نیشابور در خدمت مردم».

شهردار گفت: من از رسانه ها تشکر می کنم که دغدغه مندانه به مشکلات مردم می پردازند و اگر غفلتی شود یادآوری می کنند، اما رسانه های معاند نظام از نحوه بیان انتقاد به وضعیت پله برقی نیشابور سوء استفاده کردند.

وی افزود: یکی از موضوعاتی از همان ابتدای شروع خدمتم مورد توجه قرار داشت همین مسئله بود و اعضای شورا هم یادآوری کردند. این پله برقی یک سال است که تعطیل است و موضوع جدیدی نیست، هیچ استاندارد و تجهیزات کنترل و ایمنی در آن به کار نرفته؛ این دستگاه فاقد سیستم میکروسوییچ و درایور است و فقط امکان استارت و استاپ دارد، اگر چادر خانمی یا پای بچه ای گیر کند، پله برقی امکان توقف اضطراری و هوشمند ندارد که بسیار خطرناک است.

نجفی ادامه داد: من می توانستم در حرکتی پوپولیستی پله برقی را همچنان در حال کار نگه دارم ولی اگر حادثه ای پیش می آمد خود را مسئول می دانستم، در مورد ادامه کار هم تصمیم داریم آن را با بهترین تجهیزات راه اندازی کنیم، دیشب آخرین بخش قطعات آن که کُره ای است دریافت شد و در آینده ای نزدیک با قطعات استاندارد راه اندازی می شود.

اختصاص ۲ درصد بودجه شورای شهر به شورای شهرستان

درخواست شورای شهرستان مبنی بر اختصاص ۲ درصد از بودجه شورا به این نهاد، که در جلسات قبلی با گفت و گوهای اعضا، تصویب آن به تعویق افتاده بود، سرانجام به تصویب شورای شهر نیشابور رسید و واریز آن از شهریور ماه گذشته و آغاز به کار شورای پنجم، مورد موافقت اعضای شورای شهر قرار گرفت.

تعیین تکلیف مغازه های پایانه بابک کریمی پس از چندین سال

پایانه بابک کریمی و وضعیت مغازه هایی که تعدادی مالکیت خصوصی دارند و تعدادی در تملک شهرداری هستند، سال هاست معطل اتخاذ تصمیم و رسیدگی است. اعضای شورای شهر در جلسه چهارشنبه شب اعلام کردند که با تشکیل جلسه میان طرفین تعیین تکلیف شده است. در جلسه علنی شورا هم مقرر شد مغازه ها در قالب عرضه تربار فعالیت کنند.

نتایج نظرسنجی از مردم برای معضلات شهر

یکی از اتفاقات قابل توجه جلسه علنی این هفته شورا اعلام نتایج یک نظرسنجی بود که روابط عمومی شورای شهر با تقسیم بندی شهر به ۱۸ منطقه و مراجعه به جامعه آماری از طبقات مختلف به دست آورده بود.

نتایج این نظرسنجی که در صحن قرائت شد، حاکی از مهم ترین دغدغه ها و مطالبات شهروندان نیشابوری و انتظارات آن ها از شورا و شهرداری است.

در این نظر سنجی در مورد ۶ اولویت خدمات رسانی شهرداری و شورا از مردم نظرخواهی شده است. بر اساس اعلام روابط عمومی شهرداری،  اولویت های شهروندان در مناطق مختلف متفاوت بوده است، اما در مجموع انتظارات خواسته های شهروندان حاکی است که آسفالت و روکش مناسب معابر بیش ترین سهم را در میان اتنظارات شهروندان به خود اختصاص داده است و پس از آن توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی و نیز بهسازی بوستان ها و گسترش فضای سبز در صدر انتظارات مردم است.

بر اساس گزارش ارایه شده در صحن شورا این اولویت ها به ترتیب بیش ترین توقع مردم از مدیریت شهری را شامل می شود:

  • آسفالت و روکش معابرو خیابان ها،
  • توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی،
  • به سازی و گسترش بوستان ها و فضای سبز،
  • گسترش شبکه معابر و ایجاد پارکینگ عمومی،
  • گسترش ناوگان اتوبوس رانی و ارتقای خدمات آن و
  • توسعه بازارچه های محلی.

کوچه باغ های نیشابور شناسنامه دار می شوند

از مصوبات کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست، ساماندهی «کوچه باغ های نیشابور» در ۴ بند بود: سازمان سیما و منظر شهرداری، طرح شناسنامه برای باغ های نیشابور را تهیه کند، کمیسیون از باغ سعیدی بازدید و مشکلات آن را بررسی کند، مالکین منطقه باغ دهنو به کارگروه «کوچه باغ های نیشابور» دعوت شوند کارگروهی تازه تاسیس که به حفظ باغ های تاریخی نیشابور می پردازد و و سرانجام این که با اولویت حفظ درختان موجود و در معرض خطر نابودی، پیش بینی لازم در بودجه سال ۹۷ در این خصوص صورت گیرد.

آغاز عملیات پروژه ورزشگاه انقلاب از هفته آینده

مجتبی باری، رئیس کمیسیون ورزش و جوانان از آغاز به کار پروژه ورزشگاه انقلاب از هفته آینده و نصب سکوها و رخت کن سالن خبر داد.

ملک واقع در بعثت ۱۲ که در مسیر بازگشایی معبر تشخیص داده شده دقایقی مورد بحث اعضای شورا قرار گرفت. ملکی که دیوار آن پر خطر تشخیص داده شده و در کمیسیون مصوب شده که در قبال واگذاری ملک از سوی مالک به شهرداری، به وی امتیازی در قالب پروانه داده شود.

همت آبادی، نایب رئیس شورا، در این باره گفت: این منزل نزدیک میدان بعث است و باز کردن خیابان به سمت میدان، با حذف این ملک، گره ترافیکی ایجاد می کند و آن جا تبدیل به قتلگاه می شود. ضمن این که این موضوع از نظر من در اولویت شهرداری نیست و امتیاز دادن فرقی با پرداخت پول ندارد.

رئیس کمیسیون عمران اما در دفاع از مصوبه گفت: حدود ۶۰ خانه در آن کوچه هستند که مسیرشان به سمت خیابان باز می شود و معطل تعیین تکلیف این منزل هستند.

ترقی افزود: کمیسیون ترافیک هم موافق مصوبه شورا است و فقط تاکید بر یک طرفه شدن مسیر به سمت بالا دارد که مشکل ترافیکی ایجاد نکند.

شهردار در این باره این گونه اظهار نظر کرد: من خودم مخالف این مصوبه هستم، بازگشایی آن قبل از میدان گره ترافیکی ایجاد می کند، ضمن این که کاربری زمین فضای سبز است و مصوب شده که امتیاز واگذاری با کاربری تجاری باشد.

ترقی در توضیح مجدد افزود: اگر مسیر یک طرفه به سمت شمال باشد یعنی خروج از سمت میدان (ضلع جنوبی میدان بعثت) و نه ورود به آن، مشکل ترافیکی به وجود نمی آید.

شهردار با قید این که مسیر یک طرفه شده و حداقل تعریض معبر انجام شود نه کل ملک با آن اعلام موافقت کرد.

همت آبادی، نایب رئیس، مجددا گفت: وقتی ملکی پر خطر تشخیص داده شود دادستان دستور تخریب می دهد.

در نهایت مصوب شد ملک در قالب املاک در مسیر پیاده رو و به صورت استاندارد در کمترین عرض تملک شده و متناسب با کابری اعطایی امتیاز ارائه شود.

مصوبه ۲ فوریتی استفاده از قیر رایگان برای نقاط محروم

با اعلام دریافت قیر رایگان از محل «طرح کشوری بازآفرینی نقاط محروم»، موضوع اختصاص این سهمیه به مناطق کم برخوردار شهر  به صورت ۲ فوریتی در شورا مطرح شد و شوراییان با تصویب «ترک تشریفات مناقصه» با اجرای آن از سوی دو شرکت پخت قیر در شهرستان موافقت کردند.

البته قبل از تصویب، ابهاماتی که ترقی و صادقی نسبت به اجرا توسط ۲ شرکت مذکور داشتند مطرح شد، از جمله این که مبالغ قرارداد با ۲ شرکت یکسان است در حالی که تنها یکی از دو شرکت از «سنگ کوهی» در مصالح خود استفاده می کند. این دو عضو شورا به نکات دیگری هم اشاره داشتند از جمله این که «کرایه حمل بار برای هر دو یکسان در نظر گرفته شده، در حالی که یکی در شهرستان فیروزه قرار دارد و دیگری در جاده مجتمع فولاد» و نیز «تجهیزات و امکانات دو شرکت متفاوت است.»

به این ترتیب با طرح ۲ فوریتی با قید انعقاد قرارداد بر اساس فهرست بها، مصالح و مسافت حمل موافقت شد.

نام گذاری معابر و خیابان ها، از باغ سیب تا ریواس

از مصوبات کمیسیون فرهنگی-اجتماعی که طی جلسه با کمیته نام گذاری به دست آمده بود، نام گذاری تعدادی از خیابان ها و معابر بود.

کمیسیون مصوب کرده بود که خیابان ولیعصر ۲۰، دانشگاه ۱۶ و سادات جنوبی به نام شهدای این معابر نام گذاری شود؛ پارک سابق بانوان جنب ساختمان فرمانداری به نام «بوستان کوثر» نام گذاری شود، خیابان موسوم به شهدای گمنام به دلیل منتهی شدن به باغ سیب، عنوان «باغ سیب» را بگیرد. همچنین عنوان شد که به درخواست اهالی واحد های مسکونی باغ سیب، واقع در جاده صومعه، اسامی گل های انتخاب شده برای کوچه های منطقه مصوب شد.

بر اساس درخواست این کمیسیون، خیابان غربی ورزشگاه انقلاب به «ایران مهر» نام گذاری شده و بلوار ادیب دوم به نام «شهید ترقی». همچنین در این شورا مصوب شد معبری بدون نام به «ریواس» نام گذاری شود.

فرهنگسرای سیمرغ متقاضی ندارد

در این نشسیت رسمی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورا اعلام کرد که برای واگذاری فرهنگسرای سیمرغ به بخش خصوصی، علی رغم درج آگهی، هیچ متقاضی پیدا نشده است. در این باره شورا مصوب نمود که موضوع در کمیسیون بررسی و با تسهیل شرایط مجددا نسبت به درج آگهی اقدام شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.