ناگفته های زرندی از پشت پرده برکناری

گفت و گوی صریح و بی پرده خیام نامه با شهردار برکنارشده نیشابور:

ناگفته های زرندی از پشت پرده برکناری

یک جریان سیاسی که حیاتش را در نیشابور رو به پایان می بیند، از طریق پادوهایش در شورا به دنبال به دست گرفتن شهرداری تا انتخابات مجلس است

احسان اسحاقی

محمدحسن زرندی، که حالا باید او را شهردار سابق بخوانیم، هفته گذشته در پی ماه ها کشمکش میان او و اعضای شورای شهر در اولین جلسه شورا در سال جدید، که به صورت غیرعلنی برپاشد، از کار برکنار شد تا حبیب اله بتویی، برادر حجت اله شریعتمداری عضو شورا، به عنوان سرپرست در اتاق او مستقر شود. زرندی حرف های زیادی درباره حاشیه های عزل خود و مسایل پشت پرده ای که منجر به این عزل شد، دارد. واکنش های شهروندان و سوالاتی که در اذهان عمومی درباره چرایی و چگونگی این تصمیم ناگهانی شورای شهر، ایجاد شده، ما را بر آن داشت تا پاسخ این سوالات را از زبان خودش بشنویم. شهردار سابق که حالا ملاحظات دوران مسئولیت را ندارد، صریح تر از قبل، پاسخگوی سوالات «خیام نامه» بود.مشروح گفت و گوی ما را با محمدحسن زرندی بخوانید.

* آقای زرندی، فکر می کردید در اولین جلسه شورا در سال جدید برکنار شوید؟ قبلا علامت یا هشداری درباره دستور کار اولین جلسه شورا دریافت نکرده بودید؟

اصلا ! پیش بینی نمی کردم. هیچ سیگنالی به من نرسیده بود. در روزهای پایانی سال به دوستان در شورا و فرمانداری گفته بودم که بعد از شروع سال جدید چون بازنشستگی ام قطعی است، آماده ام که اگر آقایان در مورد جایگزین من به نتیجه رسیده اند، کنار بروم. نظر دوستان فرمانداری این بود که تا پس از برگزاری روزهای ملی عطار و خیام بمانم تا کارها پیش برود. این بود که حتی برنامه ی سه ماهه ای هم تنظیم کرده بودم و برای تقاطع غیر هم سطح جاده ی باغرود، قرار بود سه روز در هفته در محل کارگاه مستقر شوم تا کارها زودتر پیش رود. این را هم بگویم که صبح سه شنبه ای که جلسه غیر علنی شورا در عصر همان روز برگزار شد، چهار نفر از اعضای شورا می روند خدمت آقای مظفری، فرماندار، و از ایشان نظر می خواهند. گویا آقای مظفری به آنها می گوید در تصمیم شورا دخالت نمی کنم ولی اگر تصمیم خودتان را گرفته اید، بگذارید شهردار کارش را بکند و بعد از آن که به یک گزینه ی مطلوب رسیدید، استعفای ایشان را همزمان با انتصاب شهردار جدید، اعلام کنید. تا جابه جایی همزمان باشد، به این صورت هم شهر معطل نمی شود و هم دوران برزخ «سرپرستی»، که کارها از روال خارج می شود و به مشکل خواهیم خورد، به وجود نمی آید. روزی که من به شورا رفتم قرار بود گزارش سفر وزیر کشور را به شورا بدهم. اما اعلام کردند که می خواهیم جلسه را غیرعلنی کنیم. فهمیدم که تصمیم خودشان را گرفته اند، لذا با غیرعلنی کردن جلسه مخالفت کردم ، اما آنها گفتند که می خواهیم حرف های «محرمانه»! بزنیم. البته باز هم فکر می کردم که با توجه به صحبت هایی که صبح همان روز سه شنبه با آنها شده، قضیه را مدیریت خواهند کرد. گفتم اجازه بدهید گزارش سفر وزیر را بدهم که اعلام کردند این موضوع برای ما اهمیتی ندارد.در نهایت آقای هوشمند گفت: زودتر برو! می خواهیم حرف محرمانه بزنیم.

*با وجود اینکه به نظر می رسد در طول دوران مدیریت تان به برخی اعضای شورا برای ورود به مباحث داخلی شهرداری میدان دادید ، اما چه شد که با آنها هم به تفاهم نرسیدید و نهایتا حتی این دسته از اعضا هم رای به برکناری شما دادند؟

من به آنها احترام می گذاشتم . به اصطلاح رایج مرام می گذاشتم و تصورم این بود که انتظارشان محدود است و به این شکل شاید جلو مختل شدن امور در شهرداری گرفته شود. اما واقعا انتظارات برخی افراد در شورا حالت زیاده خواهانه پیدا کرده بود و بیش از این برای من امکان همراهی با این خواسته ها وجود نداشت.

* نمی خواهید مصداقی تر به این زیاده خواهی ها ، به صورت شفاف اشاره کنید؟

ببینید، این که یک عضو شورا برای برنامه و یا همایشی فاکتورهای غیرشفاف و مستندات مبهم بیاورد و مازاد بر اعتبار مصوب برای این برنامه درخواست پرداخت داشته باشد، یا آن یکی دنبال استخدام پسرش در شهرداری باشد، یا برای یک پرونده بیش از یک میلیارد تومانی دنبال تخفیف به اتاق من بیاید، یا مثلا فلان عضو شورا از طریق بستگان ش برای پیگیری پرونده تراکم و عوارض و سایر مبالغ متعلقه به ساخت و سازها از افراد مختلف وکالت بگیرد و در شهرداری دنبال کار این ها راه بیافتد، یا احدی از اعضای شورا در حاشیه طرح های توسعه معابر ملک بخرد و از من تقاضای تسریع در پروژه هایی که خودش منتفع می شود، را داشته باشد. من این ها را مصداق زیاده خواهی می دانم و وقتی عمل نکنم آنها در شورا علیه من موضع می گیرند. حتی یکی از اعضا برای پرداخت عوارض مازاد و جریمه ساخت و سازهایش، که پرداخت نکرده، با من اختلاف پیدا می کند. به هر حال من نمی توانم کاری کنم که فردا نتوانم پاسخگو باشم. مردم از شهردار انتظار امانتداری دارند.

* از پروژه ها گفتید، ماجرای پل غیرهمسطح باغرود به کجا رسید؟ یک اختلاف جدی بین شما و شورا بود که گویا پروژه را به تعطیلی هم کشاند؟

تقاطع امام رضا(ع) وارد فاز اجرایی مرحله دوم شده و پیمانکار کارش را شروع کرده است. فاز اول پروژه برآورد تقریبی ۷ تا ۷ و نیم میلیارد تومانی شده بود، اما نهایتا با ۵٫۵ میلیارد جمع شد. ولی برخی اعضا دست گذاشتند روی پروژه و به مناقصه ایراد گرفتند. یک عضو غیر بومی شورا خودش یک بار به من گفت که من این پروژه را تعطیل می کنم. گفتم که روند کار و مناقصه ی انجام شده هیچ موردی ندارد و شما نمی توانید این کار را بکنید. قضیه را به شورا بردند و کار را مدتی، که البته بهترین فصل کار هم بود، متوقف کردند. یک مشاور (غیررسمی)، که همشهری این آقا بود گرفته بودند و از او خط می گرفتند. با دلایلی، که بعد هم از توی آن چیزی درنیامد، کار را متوقف کردند. ما هم مناقصه مجدد گذاشتیم که هیچ نکته ابهامی باقی نماند. الان هم پیمانکار کارش را شروع کرده، اما با این شرایط مالی شهرداری و اعتبارات، خیلی کار سخت شده است. این پروژه برای شهریور پارسال باید به اتمام می رسید، اما حالا زمان خیلی زیادی می برد.

* در کنار اعضایی که قصد استفاده از موقعیت برکناری شما برای تکمیل نفوذ خود در شهرداری داشتند، برخی هم به عملکرد شما نقدهای جدی داشتند، چه شد که توقع این گروه دوم برآورده نشد؟

این افراد خودشان هم در میدان کسانی بازی کردند که برای آینده شهر طراحی سیاسی کرده اند. برخی اختلافات من با این دسته از منتقدان اختلاف در سلیقه اجرایی بود، اما آنها هم باید می پذیرفتند که بنده شهردار هستم و به جای نظارت، دخالت نمی کردند. یکی از اعضای شورا، که از نظر سلامت کاری به او اطمینان دارم، نگرانی خود را از امتیازاتی که همکارانش از شهرداری می گیرند، ابراز می کرد و از من انتقاد می کرد. ایشان حالا خودش قضاوت کند که با جریانی که پس از برکناری من در موضوع سرپرستی شهرداری پیش آمد، آیا توسط همان همکاران ش فریب نخورده است؟ من بارها به ایشان و یکی دو عضو دیگر شورا گفته ام که این افراد که اکثریت را در شورا گرفته اند و حتی در برکناری هیات رییسه قبلی شورا، با طراحی و نقشه حساب شده آن هیات رییسه را دور زدند، دنبال منافع شخصی هستند و قابل اعتماد نیستند.

* دخالت های بیرون از شورا را چگونه ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید این، به قول شما، طراحی ها در بیرون از شورا در بین افراد صاحب قدرت، عقبه دارد؟

در شورا برخی از اعضا، مثل خود من، اهل سیاسی کاری نیستند. اینها اگر شّم سیاسی داشتند، در زمین طراحی شده یک جریان سیاسی خاص، که قصد دارد نفوذش را بر مسایل شهر حفظ کند، بازی نمی کردند. صریحا به شما بگویم که یک جریان سیاسی خاص، که با شرایط حاکم شده بر کشور، به ویژه شرایط جدید نیشابور، موقعیت خودش را از دست رفته می بیند و آن نفوذ سابق را در ادارات ندارد و نگران قضاوت و رای مردم است، قصد دارد از طریق نفوذ در شهرداری تجدید حیات کند تا انتخابات بعدی مجلس را از دست ندهد. هدف اصلی این ها به دست گرفتن شهرداری و برخی ارکان آن مانند سازمان فرهنگی- ورزشی است. این جریان هدف ش حفظ موقعیت برای انتخابات آینده مجلس است و این طراحی ها را از طریق پادوهای سیاسی خودش در شورا پیش می برد. بخش مهمی از بازی گردانی جریان های شورا را یک یا دو فرد خاص انجام می دهند. البته مردم امروزه به درستی رصد می کنند و کافی است به اطلاعات درست دسترسی داشته باشند. مردم تصمیم درست را خواهند گرفت و این بازی ها را خود شهروندان خنثی خواهند کرد.

* با این شرایط فکر می کنید انتخاب شهردار بعدی چه سرنوشتی پیدا کند؟

البته این آقایان، که گفتم طرح و نقشه کاملی داشتند و برایشان هم تامین منافع انتخاباتی اولویت دارد، حتی اگر دوران سرپرستی شهرداری و بلاتکلیفی شهر طولانی شود. اما مطلع شدن مردم از شرایط و اطلاع رسانی رسانه ها این نقشه را تا حدی به هم ریخته است. یک موضوع هم این است که با این شرایط شورا، گزینه های قوی خودشان را ممکن است برای شهردار شدن نامزد نکنند. اگر هم گزینه اجرایی قوی ای بیاید، هم رای آوردن ش سخت است، هم اگر رای بیاورد، باید بتواند جلو رفتارهای تند شورا تاب بیاورد. افراد سیاسی کار شورا، آدم های تندی هستند. البته با فشاری که افکار عمومی وارد کرده و در این چند روز برخی بازخورها را شاهد بوده ایم، امیدوارم اعضای شورا، مخصوصا آن ها که دنبال منافع فردی و گروهی نیستند، به جمع بندی درستی برسند.

* اگر بخواهید مهم ترین اشتباه خودتان را در دوران شهرداری، که منجر به این شرایط شد بگویید، چه چیزی را عنوان می کنید؟

من آدم سیاسی ای نبودم. صادقانه جلود آمدم، البته ضرر هم نکردم و این را از لطف همشهریان در این چند روزه فهمیدم. شما اگر منصفانه کارهای عمرانی را قضاوت کنید، می بینید که دوبرابر قبل کار شده است. شاید تعامل و همکاری که با بعضی هایشان داشتم تا جلو پیشرفت کار گرفته نشود، اشتباه بود. هرچند زمانی که دیدم دارد حالت سو استفاده پیدا می کند جلوشان ایستادم. من اهل باج دادن نیستم. یک مورد دیگر هم این که شاید می شد کار را مدیریت کرد. من به آن دسته از اعضای شورا که نقدهای درستی به من داشتند و دنبال منافع خودشان هم نبودند، گفتم اگر بخواهم جلو این ها را بگیرم باید کمک کنید و پای کار باشید. اما انسجام و هماهنگی بین آنها نبود و من تنها ماندم. اگر پنج نفر در شورا با هم و در مقابل زیاده خواهی ها موضع یکسان می داشتند و می توانستیم با هم هماهنگ شویم ، این اتفاق ها نمی افتاد.

* الان با همان سمت شهردار بازنشسته شده اید؟

از دهم فروردین ماه بازنشستگی من بلا مانع است. الان پیگیر هستم که کارهای بازنشستگی ام را درست کنم.

* حرف ناگفته ای هم مانده؟

مطالب زیادی هست. سرخط های آن را به شما گفتم و هرگاه لازم باشد، حاضرم توضیحات بیش تری به افکار عمومی بدهم. نهایتا امیدوارم برای شهرمان و به خاطر مردم و فرزندان مان و اعتلا و عظمت نیشابور تصمیم درستی گرفته شود. مردم هم هوشیارند و در موقع لازم از کانال های قانونی مثل انتخابات، این هوشیاری را نشان داده اند.

 

به اشتراک بگذارید:


2 دیدگاه برای “ناگفته های زرندی از پشت پرده برکناری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.