نامه دبیران گروه تاریخ نیشابور به امام جمعه در نقد حملات به عضو شورای شهر

هفته گذشته دو تن از فرهنگیان نیشابور در دیدار با امام جمعه، نامه جمعی از دبیران «گروه تاریخ» آموزش و پرورش نیشابور در حمایت از رضا مهرداد را ارائه کردند.

عباس کرخی، رئیس پیشین اداره ارشاد و سعید لگزیان، فرهنگی بازنشسته به نمایندگی جمعی از فرهنگیان نیشابور با امام جمعه شهرستان دیدار کردند. در این دیدار، نامه حمایت جمعی از دبیران تاریخ شهرستان نیشابور از رضا مهرداد به امام جمعه ارائه شد.

در بخشی از این نامه خطاب به حجت الاسلام یعقوبی، امام جمعه نیشابور، آمده است:

چنان‌که مستحضرید پیرو درج کامنتی (نظری) کوتاه توسط همکار عزیز و فرهیخته‌مان ، رزمنده‌ی دوران دفاع مقدس ، جناب آقای رضا مهرداد در پاسخ به فردی که بخشی از کلیپ مداحی محمود کریمی را به اشتراک گذاشته بود ،  هجمه های فراوانی نسبت به ایشان و خانواده شان را در پی داشت و ارائه‌ی توضیحات بعدیِ ایشان نیز رفع ابهامات و عذرخواهی‌شان از اشخاصی که مطلب ایشان را به اشتباه، اهانت به ائمه‌ی اطهار(ع) و عزاداران حسینی دانسته بودند، موثر نیفتاد و متاسفانه برخی به خود اجازه دادند تا به آسانی اقدام به هتک حرمتِ ایشان و خانواده‌شان و تهدید به قتل جناب مهرداد کرده و کرامت انسانی همکارمان و خانواده‌ی ایشان را زیر پا گذارند.

 اگر با نگاهی از سر نقد به سخنان ایشان نگریسته شود، مشخّص می‌گردد که جان کلام‌‌شان، نقد‌ی‌ست نسبت به نوع عزاداری‌هایی که بیشتر به فلسفه‌ی محرم و عاشورا و قیام امام حسین(ع) آسیب رسانده و مصداقی از “بد دفاع کردن” به شمار می‌آید. این آسیب‌ها – که از آن می‌توان به عنوان تحریفات ، تفسیر نمود – پیش‌تر توسط علمایی همچون شهید مطهری به تفصیل مورد  بحث قرار گرفته است.

 ما دبیران تاریخ شهرستان نیشابور و دانش‌آموختگان تاریخ اسلام و تاریخ تشیّع با نگاهی کارشناسانه، مطلب مذکور را به عنوان یکی از مصادیق آسیب‌شناسی قیام عاشورا می‌دانیم که پیش از این نیز بارها توسط آیات عظام شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم طالقانی و … گوش‌زد شده بوده است. آقای رضا مهرداد نیز با همین نگاه اقدام به بیان آن مطلب کوتاه کرده  و قصد هیچ‌گونه اهانتی به ساحت بزرگان دین و عزاداران سید الشهداء(ع) در سخنان ایشان موجود نمی باشد .

      همکاری بیست و چند ساله‌ی ما دبیران تاریخ با جناب آقای مهرداد  و مشاهده‌ی رفتار و روحیات ایشان ، جدا از زحمات و تلاش‌های فراوان‌شان در پیشرفت گروه تاریخ مقطع متوسطه‌ی شهرستان نیشابور در چند دوره سرگروهی ، ما را به پایبندی ایشان نسبت به تقیّدات اعتقادی- مذهبی و اخلاقی واقف کرده است. این داوری ، به جز در نظر داشتنِ سابقه‌ی حضور جناب آقای مهرداد در جنگ تحمیلی به عنوان بسیجی و جانباز جنگ تحمیلی است که هر کدام از ارزشی والا برخوردار می‌باشد.

      نتیجه آن‌که؛ ما دبیران تاریخ شهرستان نیشابور و امضاکنندگان نامه‌ی حاضر، ضمن آگاهی کامل از مقصود ایشان در نقد برخی آسیب‌های وارده به شیوه‌یِ برخی عزاداری‌هایِ ناظر به قیام عاشورا -که در کتاب حماسه‌ی حسینی شهید مطهری به تفصیل قابل رویت و مطالعه است – و تاکید بر پایبندی جناب آقای مهرداد به اصول اساسی اسلام و تشیّع، اعلام می‌کنیم انتسابِ اتّهام هتک حرمت ائمه(ع) به ایشان، دروغی است بس بزرگ و خواستار توقّف هجمه و هتّاکی نسبت به ایشان و خانواده‌ی محترم‌شان و نیز تمکین همگان به رعایت قانون هستیم. همچنین از مسئولین اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان نیشابور، خواستاریم به دور از هیاهوهایی که در آن، اغراض سیاسی اولویّت دارد، خردمندانه و هوشمندانه و با در نظر داشتن پیشینه‌ی اعتقادی و اخلاقی ایشان، تصمیمی کارشناسانه و به دور از فشارهای سیاسی گرفته و در راستای آرام‌سازیِ فضایی که علیه نظم، امنیّت، قانون، انصاف و اخلاق شکل یافته، گامی منصفانه و خردمندانه بردارند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.