مُردن هم در نیشابور گران شد فروش «باغ فضل» توسط اوقاف برای دفن اموات درختان زنده صد ساله را بریدند تا مرده دفن کنند!

 

 18اختلاف طبقاتی در قبر اموات؟!

سازمان آرامستان ها وابسته به شهرداری نیشابور، با  ارایه لایحه ای به  شورای شهر خواستار افزایش ۲۸درصدی نرخ خدمات دفن اموات در گورستان تحت نظر شهرداری نیشابور، موسوم به بهشت فضل، شد. تا در شرایطی که رکود ساخت و ساز مسکن زنده ها در شهرها عملا به کاهش درآمد شهرداری ها در همه جای کشور منجر شده و شهرداری ها با کسر بودجه قابل توجهی مواجه هستند، شاید «مسکن ابدی» و ناگزیر مردمان گره گوشه ای از مشکلات درآمدی شهرداری نیشابور را باز کند.

بررسی لایحه سازمان آرامستان ها با حضور مدیر عامل این سازمان یکی از دستورکارهای شورای شهر در جلسه علنی سه شنبه گذشته پنجم آبان ماه، بود.

در این لایحه چنین پیشنهاد شده است که مبلغ دریافتی سازمان آرامستان ها بابت خدمات ارائه شده به شهروندان در خاکسپاری اموات، از ۳۶۰ هزار تومان سال گذشته به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یابد. هزینه ای که بابت خدمات سازمان از جمله برای آمبولانس و حمل، شست و شو، سردخانه، کفن و دفن، بنایی و سنگ و مسطح سازی اخذ می گردد.

بخش مناقشه انگیز این لایحه اما موضوع نرخ «قبرجا» بود. درلایحه ارایه شده به شورا دفن اموات در مکان جدیدالاحداث ضلع شرقی بهشت فضل مانند گذشته رایگان اعلام شده و تنها ۵۰۰ هزار تومان بابت هزینه خدمات پرداخت می شود. اما در غرب این ضلع، در صورت درخواست دفن از سوی بازماندگان، مبلغ یک میلیون تومان بابت قبر به هزینه خدمات اضافه می شود. بر اساس لایحه مزبور درقسمت بعدی هم که قدیمی تر و در مجاورت باغ بهشت فضل است ۲ تا ۳ میلیون تومان بابت نرخ قبر پیشنهاد شده است.

در هنگام بررسی این پیشنهادها شریعتمداری، عضو شورای شهر با بیان این که کاری نکنید که اگر کسی اموات خود را در قسمت رایگان دفن کرد، بگویند مستضعف است، افزود: این دامن زدن به تبعیض طبقاتی است. داخل باغ را هم که قرار است آلاچیق بزنید که پول دارها زیر سایه بنشینند و اموات خود را در بهترین جا دفن کنند. صائب نیا هم بیان کرد: در دفن مرده ها و قبر اشرافی گری نکنیم.

محمدکاظم صادقی اما با بیان این که انتخاب محل قبر با اختیار مردم تعیین می شود و شهرداری خدمات عمومی در مورد درگذشتگان را بنا بر وظایف خود و بدون اخذ مبلغ بابت قبر انجام می دهد، افزود: این لایحه برای امکانات متفاوت و فضای ویژه، در صورت تقاضای بازماندگان، تفاوت قائل شده است.

اقبالی دیگر موافق لایحه بود که  با بیان مثالی اظهار کرد: الان هزینه دفن اموات در حرم امام رضا(ع) تا یک میلیارد تومان می رسد. شاید کسی دل ش بخواهد و این تمکن را هم بازماندگان داشته باشند که چنین هزینه ای را بپردازند. اما اگر هیچ محدودیتی نباشد و دفن اموات آزاد باشد با وجود ظرفیت محدود، همه می خواهند اموات خود را در حرم به خاک بسپارند.

در نهایت و پس از این گفت و گوها اعضا با ایجاد تفاوت قیمت قبر با توجه به محدوده های ذکر شده و رایگان بودن گورستان عمومی و تنها اخذ هزینه خدمات قانع شدند و لایحه از تصویب اعضای شورا گذشت.

قطع درختان صدساله برای دفن مردگان با پرداخت پول!

اما دفن اموات در داخل باغ بهشت فضل که زیر نظر اداره اوقاف نیز می باشد، بحث هایی را در پی آورد.

دامنجانی مدیر سازمان آرامستان ها، به قطع درختان باغ برای دفن اموات در ازای مبلغ ۵ میلیون تومانی که «اداره اوقاف» دریافت می کند، اشاره کرد و افزود: مصوبه شورا مبنی بر ممنوعیت تدفین در داخل باغ است اما اوقاف هم اکنون بر خلاف مصوبه شورا این کار را انجام می دهد.

وی از ۸۷ دفن غیر مجاز در داخل باغ در شش ماهه اول امسال و قطع بیش از ۲۰ درخت بالای صد سال خبر داد که این موضوع اعتراض اعضای شورا را به همراه داشت.

راه حل سازمان آرامستان ها اما عجیب تر به نظر می رسید. این سازمان درخواست تصویب اخذ مبلغ ۳ میلیون تومان مازاد بر پولی که اوقاف می گیرد را ارائه کرد. با این توجیه که: به گفته ی مدیر سازمان آرامستان ها، دریافت این پول از مردم عاملی بازدارنده خواهد بود. دامنجانی که برای تصویب این ۳ میلیون تومان تلاش می کرد به ضرر بیش از یک میلیارد تومانی سازمان در هر سال اشاره کرد.

یکی از اعضای شورا در مخالفت با این درخواست چنین بیان کرد: آن کسی که ۵ میلیون به اوقاف می دهد ۳ میلیون هم به شهرداری می دهد تا فرد متوفی خود را داخل باغ دفن کند.

حسینی قاضی افزود: پول که راه حل نیست، شما باید به عنوان مدیر سازمان این مسئله را مدیریت کنید. مظاهر اقبالی هم اضافه کرد: دریافت پول مازاد، هیچ کمکی برای جلوگیری از دفن اموات داخل باغ نمی کند. هدف ما باید نجات درختان و حفظ محیط زیست و حفاظت از این بافت تاریخی و رعایت قانون باشد.

وقتی شهروندان و دولت هر دو سرپیچی می کنند

شاید وقتی که اداره اوقاف به عنوان دستگاهی دولتی، با اغراض مادی قانون را دور می زند و خارج از محدوده مجاز تعیین شده توسط شهرداری، اجازه دفن اموات به افراد متمول را می دهد و حتی از قربانی کردن درختان پای این هدف ابایی ندارد، شهرداری بی جهت تلاش می کند که جلوی دفن اموات اقشار دیگر جامعه را در فضاهایی مانند حد فاصل خیام و عطار بگیرد. هرچند تخلف یک ارگان، ولو وابسته به حکومت، نباید توجیه کننده تخلف سایر شهروندان تلقی شود، اما این هم صحیح نیست که «قانون» تنها نسبت کسانی اجرا شود که «زور» مان به آن ها می رسد.

مانند موضوعی که حسن شاملی به آن اشاره کرد. سخنگوی شورا با بیان این که استفاده از زور فایده ای ندارد اظهار کرد: دیواری که در قبرستان خرمبک (قبرستان کنار آرامگاه یغما) برای ممانعت از دفن اموات ایجاد شده بود، روز عاشورا توسط اهالی تخریب شد. نمی شود فقط زور باشد.

صائب نیا در این باره گفت: ما به ساکنین خرمبک قول داده بودیم صد قبرجای رایگان و مکانی جهت دفن اموات شان تعیین کنیم ولی چون قبل از آن، اقدام به دیوار کشی کردیم مردم هم آن را تخریب کردند و حال با حکم قضایی پی گیر هستیم با افرادی که اقدام به تخریب کردند برخورد شود.

پس از این کش و قوس ها مقرر شد موضوع دفن اموات در داخل باغ بهشت فضل و پیشنهاد سازمان آرامستان ها مبنی بر دریافت مبلغ ۳ میلیون تومان مازاد، به کمیسیون ارجاع داده شود تا بررسی بیشتری انجام گیرد و تصمیم گیری در مورد آن به تعویق افتاد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “مُردن هم در نیشابور گران شد فروش «باغ فضل» توسط اوقاف برای دفن اموات درختان زنده صد ساله را بریدند تا مرده دفن کنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.