میزبانی شایسته «خانلق» زیبا از فرهنگ دوستان

14داود فرهادی- «روز فرهنگی خانلق» با اجرای موسیقی و شعرخوانی، همراه با جشنواره غذای محلی در حضور فرماندار نیشابور و تنی چند از مسئولین شهری و روستائی و استقبال خوب مردم در روستای زیبای خانلق برگزار شد.

در این مراسم که نوزدهم اردیبهشت، برای چندمین سال متوالی برگزار شد و فرماندار نیشابور میهمان ویژه آن بود، مظفری ضمن تشکر از برگزاری چنین مراسمی خاطرنشان کرد: امیدواریم سنت های خوب و  فراموش شده روستا دوباره زنده شوند و فاصله نسل جدید با نسل‌های قدیم کمتر گردد.

او با اشاره به وسعت شهرستان نیشابور افزود: نیشابور دارای دشت بزرگی به وسعت صد کیلومتر و شامل روستاهای زیادی است که این روستاها از قابلیت های فراوان گردشگری برخوردارند و حتی مناطق کویری نیشابور نیز زیبائی های خاص خود را برای جذب جهانگردان و مسافرین دارد.

فرماندار ویژه نیشابور در پایان با تاکید بر حمایت نهادهای سیاسی و فرهنگی از انجام چنین برنامه هائی خاطرنشان کرد: امیدواریم که با انجام این چنین جشن هائی با محوریت فرهنگ، بتوانیم شور و نشاط را به میان مردم بیاوریم.

عباس کرخی رئیس اداره ارشاد نیشابور هم با ذکر دوباره قول جایزه «سرو آزاد» که سال گذشته در همین مراسم آن را مطرح کرده بود، گفت: پیشنهادی که سال گذشته در این روستا مطرح شد پیشنهاد خامی بود که بعد از بررسی های بیشتر و کارشناسی تر اساسنامه آن تنظیم شد و موافقت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد را نیز به صورت ضمنی گرفتیم و قرارست که از سال آینده به یاد پرویز مشکاتیان و با همکاری شهرام ناظری که به عنوان داور حضور دارد، به افراد برتر فرهنگی- هنری و حوزه موسیقی در روز نوزدهم اردیبهشت ماه در خانلق و بیست چهارم اردیبهشت در نیشابور جوایزی تقدیم شود.

عبدالرضا قندهاری، دبیر اجرائی روز فرهنگی خانلق نیز با ذکر حمایت های خوب مسئولین شهری از چنین رویدادی گفت: این پنجمین دوره این روز فرهنگی است که برگزار می‌کنیم. او با یادبودی از بزرگان فرهنگی روستای خانلق، عنوان داشت: ما استعدادهای زیادی در اکثر روستاها در بحث های فرهنگی و هنری داریم که توجه بیشتری را می‌طلبد.

در ادامه مراسم شعرای نیشابوری حاضر در مراسم و همچنین چند نفر از دانش آموزان روستائیِ حافظِ اشعار خیام، به شعرخوانی پرداختند که فرماندار نیشابور قول اهدای جوایزی را به دانش‌آموزان در «روز ملی خیام» داد.

پایان بخش مراسم همراه بود با موسیقی گروه همراز و آوازخوانی استاد رضا شاکری از پیشکسوتان موسیقی روستای خانلق.

در حواشی مراسم، جواد قندهاری از اعضای شورا و دهیاری خانلق کمبودهائی را در باب آب آَشامیدنی و آب کشاورزی مردم روستا مطرح کرد و به «خیام نامه» گفت: از زمان سهمیه بندی حق‌آب کشاورزی روستا که پس از بستن سد بار صورت گرفته اهالی و کشاورزان منطقه با مشکل جدی روبرو شده‌اند.

او همچنین در رابطه با بازنگری در راه روستاهای بخش طاغانکوه عنوان داشت: لازم است که راهی مناسب برای رسیدن به این روستا و روستاهای همجوار تا نیشابور ایجاد گردد چون در حال حاضر فاصله ما از شهر نیشابور ۴۰ کیلومتر است، در حالی که این جاده از میان شهر فیروزه با فاصله‌ای کمتر از ۱۵ کیلومتر می‌گذرد.

در پایان این عضو شورا، توجه به روستاهای مستعد و کارآفرینی در روستاها را در مهاجرت نکردن جوانان روستائی به شهر موثر دانست.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.