میرزا حسین خان درودی

میرزا حسین خان فرزند میرزا آقاخان بن میرزا محمد طاهر بن میرزا مهدی بن میرزا حسین حسینی سرهنگی است. او در حدود سال ۱۲۵۶ش در دررود ( درّود نیشابور ) چشم به جهان گشود. پدر میرزا حسین خان از سرداران قاجاری به حساب می آمد و در جنگ هرات، در زمان حکومت محمد شاه قاجار کشته شد. پس از آن، فرزند وی میرزا حسین خان از طرف حکومت لقب «سرهنگ» را دریافت کرد. جد بزرگ آن‎ها؛ میرزا مهدی، نخستین کس از این خاندان است که به دررود مهاجرت و املاکی را در دررود و منطقه اطراف آن خریداری کرد. جد دیگر مجدالایاله میرزا محمد طاهر خان نیز از افراد متمکّن دررود بود و در سفر ناصر الدین شاه قاجار به دررود، در سال ۱۲۸۴ق به همراه عدّه‎ای از مردم دررود، به پیشواز وی رفت  و در مدت اقامت او در این آبادی، همراه وی بود. [۱]

طبق اسناد موجود، میرزا حسین خان در سال ۱۳۲۸ق عنوان مباشر املاک خالصه‎جات دولتی در رودخانه‎های خروین، گرینه و قنات سخدر را داشته است. وی از سال ۱۳۳۰ق به عنوان حاکم بلوچ‎های منطقه نیشابور نیز انتخاب شد و در سال ۱۳۳۱ق به دلیل کفایتی که در خدمات محوله دولت قاجار از خود نشان داد، از طرف پرویز میرزا نیرالدوله قاجار؛ حاکم نیشابور- که مستقیماً از تهران منصوب می‎شد و زیر نظر حکومت خراسان نبود- ملقّب به مجدالایاله گردید. از اقدامات او کشتن «کاکا سیاه»؛ یکی از یاغیان و اشرار منطقه نیشابور و سرکوب محمد سردار افغانی قرش آبادی است. کاکا سیاه که از طرف محمد سردار مأمور بود تا سر مجدالایاله را نزد او ببرد، توسط مجد الایاله هدف تیر قرار می‎گیرد و کشته می‎شود و محمد سردار نیز سرکوب می‎شود و به این ترتیب امنیّت در منطقه زبرخان حاکم می‎شود.

با روی کار آمدن حکومت پهلوی، مجدالایاله در مقام حاکم دررود باقی ماند و با اداره خالصه‎جات دولتی نیز همکاری داشت. او در سال ۱۳۰۹ش به موجب حکم سلطانعلی نیر به مباشرت املاک خالصه گرینه، یوسف‎آباد، معموری قرشچی، برج، اردوغش و بوژمهران انتخاب شد و سرانجام در مرداد ۱۳۱۴ش درگذشت. در بین مردم دررود درباره مرگ وی داستانی وجود دارد که حکایت از اختلاف وی با مأمور ثبت املاک، در آن زمان دارد و اینکه نامبرده با حکم رضاشاه با زهر کشته شده است.

۱- حکیم الممالک، علی نقی خان، روزنامه سفر خراسان، ص ۱۶۱٫

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “میرزا حسین خان درودی

  1. اشتراک ها: معرفی میرزا حسین خان درودی - نیشابوریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.