موضوع انتقال کارخانه بهره برداری انتخاباتی نکنید

جلسه پرحاشیه برای انتقال «سه گل»

تصمیمی نگیریم که ۲۰۰ فرصت شغلی از بین برود

استانداردهای زیست محیطی در کارخانه کنترل و رعایت می شود

از موضوع انتقال کارخانه بهره برداری انتخاباتی نکنید

در پی نارضایتی برخی از شهروندان مبنی بر بوی نامطبوع ناشی از فعالیت کارخانه سه گل که در بلوار جهوری اسلامی مشغول به کار است، جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون بند۲۰، چند عضو شورای شهر و جمعی از مدیران صنعت و مسئولین مربوطه در محل اداره صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد و در این جلسه موضوع روند انتقال کارخانه روغن نباتی سه گل خراسان به خارج از شهر و مسائل و مشکلات مختلف در این زمینه مورد بحث قرار گرفت.

رئیس اداره محیط زیست ضمن اشاره به پیشینه موضوع، اظهار داشت: یکی از وظایف ذاتی ما نظارت بر مسائل زیست محیطی در واحدهای صنعتی است و این امر پیوسته در حال انجام است. آزمایشگاه معتمد اداره سیستم های زیست محیطی آب و هوا را به صورت تصادفی چک کرده و به سازمان محیط زیست گزارش می دهد؛ لذا در صورتی که استانداردهای مورد نظر رعایت نشود و یا واحدی آلایندگی داشته باشد، مشمول عوارض آلایندگی شده و بدون هیچ اغماضی به دستگاه قضایی معرفی می شوند و حتی اگر خدای ناکرده منِ مسئول در نیشابور اغماض کنم، سازمان در استان رأساً وارد عمل می شود.

وی افزود: بوی روغن داغ طبیعتاً بوی نامطبوعی است، ولی این سخن که انتشار آن در هوا سرطان زا است، درست نیست و کنترل آلایندگی هوا و آب بر اساس استانداردهای زیست محیطی در این واحد صنعتی رعایت می شود.

محمد مهدی نوربخش خاطرنشان کرد: در گذشته سیستم تصفیه فاضلاب کارخانه سه گل در زمان تعطیلی کارخانه غیرفعال می شد که ما تذکر دادیم باید همیشه کار کند و با رعایت این مسئله بخشی از مشکل حل شد. همچنین کانال های انتقال فاضلاب و پساب از حالت روباز به حالت روبسته درآمد. در مرحله بعدی انعقاد قرارداد برای خرید سیستم کنترل بو انجام گرفت که انتشار بو را تا حد زیادی رفع می کند که با نصب تجهیزات، تأثیر بسیار زیادی در کاهش بو داشت، چون سیستم نمی تواند به کلی بو را از بین ببرد اما کاهش آن کاملا محسوس بود.

وی تأکید کرد: ما نظارت های خود را مرتب انجام می دهیم و طی مدت اخیر، فقط در شهریور ماه به دلیل کمبود مواد مورد نیاز به مشکل افزایش بو برخوردند که البته باید مدیران شرکت از قبل پیش بینی می کردند. در مجموع آنچه ما خواسته ایم تا کنون شرکت اجرا کرده و طبعاً اگر اجرا نشود، ما از اهرم های قانونی لازم استفاده می کنیم.

نماینده دانشکده علوم پزشکی نیشابور نیز ضمن اشاره به ارجاع پرونده کارخانه سه گل به کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری ها در خصوص مشاغلی که برای شهروندان مزاحمت ایجاد می کنند، اظهار داشت: برای شکایات مردمی در زمینه این بوی نامطبوع پاسخی نداریم، لکن ما در حوزه سلامت غذایی با جدیت نظارت خود را انجام می دهیم.

رئیس اداره کار نیشابور هم با طرح این پرسش از مسئولین و اعضای شورا که در سال جاری برای اشتغال چه کار کردیم و چند مورد اشتغال ایجاد کرده ایم؛ تصریح کرد: شکی در آن نیست که واحد صنعتی سه گل باید به بیرون شهر انتقال داده شود و ما هم از ماندن آن هیچ حمایتی نمی کنیم، ولی اگر طوری عمل کنیم که ۲۰۰ فرصت شغلی که شرکت ایجاد کرده از بین برود؛ چه تبعات اجتماعی به دنبال خواهد داشت. لذا هر تصمیمی که می گیریم باید طوری باشد که حقی از کارگران ضایع نشود و لطمه ای به این فرصت اشتغال برای شهروندان وارد نشود.

نبوی با اشاره به سابقه شرکت و اینکه تا کنون افراد زیادی از این کارخانه بازنشسته شده اند، متذکر شد: طبق اختیارات بنده هیچ گونه کمکی در خصوص بیمه بی کاری کارکنان این شرکت نمی توانم بکنم، حتی اگر توقف کار برای مدتی موقت باشد و این تعطیلی هرچند موقت باشد، سابقه بیمه فرد را با فاصله و مشکلات قانونی مواجه می کند.

رئیس شورای شهرستان نیشابور در این جلسه بیان داشت: شوراها دست سرمایه گذاران را می بوسند و این طور نیست که اعضای کمیسیون شمشیر را از رو بسته باشند؛ اما باید طوری باشد که حرمت نظر و رأی اعضای کمیسیون هم حفظ شود.

علوی متذکر شد: مشکلی که کارخانه چینی ها در خرو ایجاد کرده، دلیل تعلل مسئولین در دو سال قبل است و نباید اینجا هم همان مسائل پیش آید.

پارسا عضو شورای شهر نیشابور نیز در جلسه تصریح کرد: نمی شود برای انتقال کامل کارخانه زمانی قطعی را مشخص کرد و اجرای آن به دلیل مسائل مختلف ممکن است با دشواری محقق شود. بهتر است بر اساس کارگروه کارشناسی پیش رفته و نماینده معتمد مدیران صنعت هم در کارگروه باشد و در بازه های منظم گزارش بدهند که پیشرفت کار به صورت منطقی پیش می رود یا خیر.

سراج رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت که میزبان جلسه بود، از مدیران کارخانه خواست زمانی را مشخص کنند که عملی باشد.

قاسمیه مدیرعامل شرکت فضل (روغن نباتی سه گل خراسان) خطاب به حاضران در جلسه و اعضای شورا گفت: خواهش می کنم دوستان این ذهنیت را از خودشان دور کنند که مدیران شرکت هیچ همت و قصدی برای انتقال ندارد و می خواهند با مسئولین شهر بازی می کند تا وقت بخرند. دلیلی ندارد که من ۱۸هکتار زمین بخرم، سوله بسازم و ماشین آلات نصب کنم و بالغ بر ده میلیارد تومان سرمایه ای که با بهره ۲۷ درصد تسهیلات گرفته را هزینه کنم بعد بگویند قصدی برای انتقال نداریم.

وی با بیان توضیحاتی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای انتقال، وضعیت فعلی و مشکلات پیش رو، اظهار داشت: روند انتقال به دلایل فنی با مشکلاتی مواجه است و زمان بر است. به نظر من هم به جای مشخص کردن زمان، همان موضوع تشکیل کارگروه کارشناسی معقول تر و اجرایی تر است و شما می توانید تا پایان سال پیشرفت کار را به طور مشهود ببینید. مسئله افزایش بو در شهریور نیز به دلیل مشکلات ترخیص مواد مورد نیاز برای سیستم افشانه ای کنترل بو از گمرک بوده است.

امامی مقدم نائب رئیس هیئت مدیره شرکت سه گل نیز بیان داشت: ما ۸ سال پیش مصوبه ای داشتیم که ۱۵ میلیارد وام بگیریم و ظرف دو سال کارخانه را منتقل کنیم؛ ولی وقتی وام را ندادند خوب روند انتقال هم به مشکل برمی خورد. برای همین است که می گوئیم نمی شود زمانی را قطعی اعلام کرد. ما داریم کار خودمان را می کنیم و به هیچ عنوان هم به صلاحمان نیست داخل شهر بمانیم، اما باید شرایط و مسائل لازم انجام شود.

وی خطاب به یک عضو شورا که از گردانندگان یکی از نشریات محلی است، گفت: شما قضیه را در نشریه تان رسانه ای می کنید و اعمال فشار می کنید و فضاسازی می کنید، در حالی که بدون این چیزها هم روند انتقال در حال انجام بوده و خواهد بود.

گفتنی است: هوشمند عضو شورای شهر، به رغم آن که تنها یک حق رأی دارد، چند نوبت سعی کرد صحبت کند و طوری وانمود می شد که نظر و رضایت وی تعیین کننده است. این عضو شورای شهر در شماره قبلی نشریه اش وعده شمارش معکوس برای پلمپ یا انتقال کارخانه سه گل را داده بود.

صائب نیا سخنگوی شورای شهر با اشاره به نیاز شهرستان به اشتغال جوانان و اوضاع سرمایه گذاری در نیشابور توصیه به تعامل با این واحد کارآفرین کرد و گفت: بعضی مشکلات دست شرکت نیست و ما مطئن ایم دوستان پیگیر موضوع انتقال هستند. لذا باید مشکلات این واحد تولیدی توسط مسئولان مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد و بعد از حل مشکل، مدیران شرکت موظف به انتقال باشند و آن وقت اگر کوتاهی انجام شد، مسئولان کارخانه مقصرند.

هوشمند و جدی دو عضو دیگر شورای شهر که در موضع مخالف قرار داشتند، از عدم هماهنگی صائب نیا با نظرات خود برآشفته شده و واکنش نشان دادند و گفتند: چرا از دیروز که به شرکت رفته ای، نظرت تغییر کرده است؟!

صادق هوشمند که خود نیز تجربه ای در حوزه صنعت ندارد، تلویحا سخنگوی شورا را به بی اطلاعی از صنعت متهم کرد و صائب نیا در پاسخ گفت: مگر من از پشت کوه آمده ام که چیزی نفهمم.

سپس علی جدی گفت: من صنعتی هستم و به نظر من این کارخانه طی یک ماه منتقل می شود.

محمدیان رئیس هیئت مدیره شهرک صنعتی خیام و عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنایع در جلسه خطاب به جدی گفت: اینکه می گویید من صنعتی هستم و بعد هم می گویید روند انتقال یک ماهه صورت می گیرد، با هم تناقض دارد و کسی که اهل صنعت است می داند چنین امری شدنی نیست.

وی در واکنش به اختلافات و توهین های اعضای شورا نسبت به یکدیگر بیان داشت: همیشه وقتی نشریات شهر را به خانه می برم و گزارش های حاشیه های جلسات شورا را می خوانم، فرزندان ام از من می پرسند آیا شورای شهر ابرشهر نیشابور همین است؟ متأسفانه امروز به عینه این مسئله را دیدم. واقعا برای خودمان متأسفیم که اعضای شورای شهرمان این گونه با یکدیگر صحبت می کنند و حرمت هم را نگه نمی دارند.

علی جدی سعی داشت موضع خود را به کل شورا تعمیم دهد با واکنش نماینده حقوقی شرکت سه گل مواجه شد که گفت: شما تنها یک عضو هستی، خودت را کل شورا تلقی نکن.

صائب نیا تصریح کرد: کار شورا اینگونه است، بحث و دعوای بسیار دارد و بعد جلسه هم با سر یک میز مینشینیم و غذا می خوریم. من و آقای هوشمند خیلی اسرار با هم داریم که کسی خبر ندارد. ما از سال ۸۳ با هم کار سیاسی می کردیم. احتمالا آقای هوشند می خواهد ستاد ما را هم می به عهده بگیرد.

هوشمند از موضعی نرم تر نسبت به قبل اظهار داشت: خوشبختانه مطلع شدیم که مدیران شرکت با کارگران خوش برخورد بوده و مالیات و عوارض خود را هم سرموقع داده اند. به نظر من هیچ کس از خود مدیران شرکت کارشناس تر به مسئله نیست. بهتر است خود دوستان بررسی کنند و زمان انتقال را اعلام کنند. طرح و املاک و معاملات ما در شهرداری هم اینطوری است. که عضو انجمن مدیران صنایع نیشابور در واکنش گفت: صنعت با شهرداری خیلی تفاوت دارد.

این فعال صنعتی در پایان جلسه به خیام نامه گفت: طی تماس تلفنی که با مؤمنی معاون استاندار صورت گرفته، وی با پلمپ کارخانه به شدت مخالفت کرده و گفته تا من باشم، نمی گذارم واحدی صنعتی را تعطیل کنند.

حسین محمدیان افزود: متأسفانه دولت گذشته به تعهدات خودش عمل نکرده و برای تسهیل انتقال کارخانه سه گل باید به این شرکت کمک شود. از سویی باید این مسئله را هم مد نظر داشت که در نزدیکی محل جدید شرکت در اکبرآباد که در حال ساخت است، ساخت و ساز مسکونی صورت می گیرد و با توسعه منازل در اطراف چند سال بعد، باز هم همین مشکل نارضایتی ساکنان در آنجا پیش می آید، لذا شایسته است مسئولان پیرامون ادامه ساخت و سازها در مجاورت واحد تولیدی اکبرآباد چاره اندیشی کنند.

وی افزود: من به دوستان هم گفتم که نگران نباشند، ما انتقال را تا انتخابات بعدی شما می رسانیم!

ابوالفضل فرحبخشی نماینده حقوقی شرکت پس از جلسه به خیام نامه گفت: شرکت سه گل روزانه ۷۵ تا ۸۰ تن روغن تولید نموده که ۱۵ تن آن در نیشابور و مابقی در شهرهای مختلف شرق کشور توزیع می شود. همچنین این کارخانه روغن مورد نیاز چهار شرکت بزرگ کشور را تأمین روغن می کند و تا کنون سه نسل از شهروندان نیشابوری در این واحد تولیدی مشغول به کار شده و بازنشسته شده اند.

وی از انجام تست های ایمنی بر روی کلیه دستگاه ها و حذف گاز هیدروژن از روند ساخت روغن جامد خبر داد و گفت: مشاور ایمنی و آتش نشانی شرکت در این خصوص نظارت دارد.

گفتنی است: در پایان این جلسه مقرر شد، کمیته ای کارشناسی متشکل از مدیران صنعت، نماینده کمیسیون بند ۲۰، خانه صنعت و مسئولان مربوطه در فواصل منظم از وضعیت پیشرفت طرح توسعه شرکت بازدید نموده و گزارش آن را در اختیار دیگر اعضای کمیسیون و مسئولین مربوطه قرار دهد. در همین رابطه نخستین بازدید از شرکت چند روز پس از جلسه صورت گرفت و بازدیدکنندگان از وضعیت پیشرفت کار ابراز رضایت نمودند.

نویسنده :احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.