موسسات مالی بلای جان سرمایه های مردم دیروز کاسپین؛ امروز  پیوند و فردا…؟

لطفا  به داد سپرده گذاران بلاتکلیف پیوند برسید

(سحر سوقندی) _ از اوایل ماه رمضان بود که زمزمه های اعتراض سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری فرشتگان که اکنون زیرمجموعه کاسپین است به گوش می رسید .طولی نکشید که این زمزمه ها به فریاد تبدیل شد تا جایی که به تجمعات خیابانی و شکستن شیشه های موسسات ، مراجعه به فرمانداری، دفاتر نمایندگان شهرستان و دادگستری رسید.

این پروسه مدت زمانی با شبهات و شایعاتی که هر روز شکل تازه ای به خود می گرفت به طول انجامید تا بالاخره در اواسط تیرماه کاسپین چاره ای اندیشید . البته از آن چاره ها که به مذاق مال باختگان چندان خوش نیامد اما راه همان بود که بانک مرکزی پیش پای کاسپین گذاشته بود . پرداخت مطالبات مردم کم کم آغاز شد و طبق برنامه ای از هر هفته تا سقفی از مبالغ با کسر سودهای دریافتی و دیگر شرایط تعیین شده ، سپرده های مردم بازگردانده می شود.

اما در این میان چیزی که ناگفته و ناشنیده باقی ماند ، صدای نحیف سپرده گذاران موسسه پیوند بود که در هیاهوی فریادهای فرشتگانی ها گم شد .  صدایی که به علت کمتر بودن تعداد این مال باختگان به گوش مسئولین نرسید، حال آنکه مال باخته چه یک نفر و چه هزاران نفر باید به حقوقش رسیدگی شود. برای پی گیری این موضوع سراغ  نماینده ی سپرده گذاران موسسه پیوند که یکی از ۸ موسسه زیرمجموعه ی کاسپین است، رفتیم تا قصه تلخ  این موسسه را برای ما واگویه کند.

نماینده این جمع به خبرنگار خیام نامه می گوید : موسسه پیوند تنها در  شهرستان های خراسان رضوی شعبه دارد. حداقل ۲۱۲ نفر در پیوند  هر کدام بیش از ۲۰میلیون تومان سپرده دارند.   طبق گفته ی هیئت مدیره کاسپین ، قرار بود تمام شعبات پیوند تا ۱۵ خرداد به نیشابور منتقل شود اما هیچ اتفاقی نیفتاد. وقتی موسسه ای توان پرداخت حق شرعی و قانونی مارا ندارد چگونه همچنان در ساختمانی با ماه ۱۰ میلیون تومان اجاره مستقر است؟ ما این ها را از سوء مدیریت مدیران این موسسه می دانیم . ما سی ماه است که سودی دریافت نکرده ایم . از دی ماه ۹۳  بود که مشکلات موسسه آغاز شد، از همان زمان هر هفته فقط وعده  می دهند و آخر همان می شود که ابتدا بود. افرادی که تمام زندگی و سرمایه خود را به موسسه ای سپردند و اعتماد کردند ، امروز اما چوب اعتمادشان را می خورند و با گذشت سی ماه هیچ کس به مطالباتشان رسیدگی نکرده است . البته در این میان بودند کسانی که به واسطه ی آشنایی و نسبت فامیلی با مسئولین این موسسه تا اسفند ۹۵ سود خود را مرتب دریافت کرده اند و کجای این مساله به عدالت نزدیک است؟ نمی دانیم!

یکی دیگر از  سپرده گذاران می گوید: این موسسه مجوز داشته و دیگری می گوید در حال دریافت مجوز بوده است و اینکه چگونه موسسه ای بدون اخذ مجوز اجازه دریافت پول از مردم را داشته است ، جای بسی سوال است ! هربار این جواب را شنیدیم که بله تخلف شده است و در حال پیگیری است! چطور دیگر موسسات تعیین تکلیف شده اند ، حداقل سپرده گذاران دفترچه کاسپین دریافت کرده اند و می دانند قرار است چه اتفاقی بیفتد اما سپرده گذاران پیوند مدت هاست سردرگم و بلا تکلیف اند . گاهی وعده می دهند سودهای تعلق گرفته را کمتر می کنیم و با سود ۱۵% مابقی سپرده را برمی گردانیم اما این هم عمل نشد.

از طرفی کسانی در این موسسه هستند که وام با نرخ بهره گاها تا ۳۸% داشته اند ، که طبق گفته ی کارمندان پیوند  اگر اقساط خود را پرداخت نکنند  دیرکرد برای آنها محسوب و از سپرده شان کسر می گردد.

انصاف کجاست ؟ چطور قرار است سودهای اضافه را کم کنند اما حرفی از کاهش بهره ی وام ها نمی زنند ؟

صدای ما به گوش مسئولین نرسیده است لطفا به داد سپرده گذاران بلاتکلیف پیوند برسید .

اما گفتگو به اینجا ختم نشد و برای یافتن پاسخ سوالات به سراغ مدیر هیئت تسویه پیوند رفتیم .

چنارانی در رابطه با وضعیت موسسه پیوند اینگونه بیان کرد :

زمان انحلال موسسه که اول تیر ۹۴ بوده است ، موسسه ۸۰ میلیارد تومان بدهی داشت که ۴۰% آن پرداخت شده است . اما این پرداخت طوری نبود که بانک مرکزی مبلغی را در اختیار ما قرار دهد و ما بخواهیم با سپرده گذاران تسویه کنیم. بلکه بیشتر بصورت توافق بین سپرده گذارانی بود که یک طرف از موسسه وام گرفته بود و دیگری سپرده داشت و این دو نفر باهم توافق و تسویه می کرند.

مسائلی بود که گذشته است و پس از تلاش مدیران این موسسه که سعی داشتیم از سودهای دریافتی مردم مبلغی کسر نشود. وی گفت : روش پرداخت مطالبات سپرده گذاران پیوند و فرشتگان متفاوت است . اکنون چیزی که قرار است اعمال شود این است که : گروهی که تا ابتدای مرداد ۹۶ سود بالای ۱۰% دریافت کرده اند ، مابه التفاوت آن با ۱۰% را کسر کرده و ۱۰ درصد از اصل پول را بازگردانده و مابقی را با سود ۱۵% در دفترچه ای با نام کاسپین در موسسه سپرده  گذاری کنیم . این مساله تا دوشنبه یعنی ۱۶ مرداد ۹۶ تعیین تکلیف شده و از آن پس مطالبات سپرده گذاران طبق شرایط گفته شده پرداخت می گردد.

چنارانی در رابطه با وضعیت مجوز این موسسه نیز اظهار داشت: این ابهام از چند سال گذشته به وجود آمده  و تاکنون نیز برطرف نشده است . نمی دانیم چگونه می شود موسسه ای بدون دریافت مجوز مشغول فعالیت ودریافت پول از مردم شود. اینکه چه کسی تعیین کننده این مجوز و مراحل اخذ و شرایط آن است سوالی است که برای خود ما بی پاسخ مانده است .

اما در ادامه وقتی از مدیر هیئت تسویه درباره وضعیت وام های سپرده گذاران با بهره های بالای ۳۰% ، پرسیدیم و خواستیم که توضیحی دراین باره ارائه دهند که چرا از بهره ی  این وام ها مبلغی کسر نمی گردد ،  با ناراحتی از پاسخ به این سوال خبرنگار خیام نامه طفره رفته و گوشی تلفن را قطع کردند.

ابهامات درباره وضعیت این مالباختگان برجای خود همچنان باقیست .

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.