موانع مهرورزی در جهان

موانع مهرورزی در جهان

دوستان خوبم سلام.سال ۹۳روبه پایان است، سالی که برای جهانیان عمدتا سال خوبی نبود.نگاهی به پاره ای از حوادث و فجایع اتفاق افتاده در این سال این واقعیت تلخ را تایید می نماید.تشکیل حکومت خود خوانده داعش که عامل کشتارهای فجیع در این سال بودند.قتل بیش از پانصد ایزدی در شمال عراق که اصالتا ایرانی تبار هستند.محاصره کوبانی در شمال سوریه که در پی آن بیش از دویست هزار نفر به ترکیه گریختند و در مجموع داعش در نقاط مختلف دنیا از جمله عراق، سوریه و یمن چندین هزار کشته و بیش ازدومیلیون نفرانسان بی گناه را آواره ساخت که این جنایت ها همچنان ادامه دارد.

شیوع بیماری مهلک ابولا بیش ازشش هزارکشته درآفریقا برجای گذاشت.سه حادثه هوایی درهواپیمای مسافربری مالزی حدود هفتصد کشته در پی داشت.

کشتی حامل دانش آموزان کره جنوبی حادثه آفرید و جان بیش از چهارصد و پنجاه دانش آموز را که عازم اردو بودند گرفت.همچنین حمله ی ناجوانمردانه طالبان به مدرسه ای در پاکستان یکصد و سی کشته بر جای گذاشت.

در کشور ما هم در این سال اسید پاشی های زنجیره ای در اصفهان، قتل های عمدتا از روی احساسات در شهرهای مختلف از جمله نیشابور وحوادث مرگبار جاده ای ادامه داشت.وجود ریزگردها در استانهای جنوبی موجب آزار و اذیت مردمان خون گرم این منطقه شد و کاهش بی سابقه قیمت جهانی نفت خام بار دیگراین هشدار را در پی داشت که باید برای قطع وابستگی به نفت اقدام شود.

آیین مذهبی به منش ملی، آداب اخلاقی و باورهای فرهنگی به ما آموخته است که همه ی انسان ها با فطرت پاک متولد می شوند.اما شرایط خاص حاکم بر جامعه تحت تاثیر عوامل سیاسی، فرهنگی، اخلاقی و…. می تواند این فطرت سالم را دستخوش تغییر و تحول کند و سبب انحراف و نابودی این فطرت سالم گردد.«محبت» نیز از جمله عناصر وجودی انسان است که با او متولد می شود و تحت تاثیر عوامل مختلف اجتماعی شکل می گیرد.اگر این عوامل در جهت مثبت باشد، محبت ماندگار و پایدار می ماند در غیر این صورت اثر وجودی خود را از دست می دهد.

خانواده به عنوان نخستین محیط اجتماعی نقش موثری در شکل گیری محبت دارد.کودک در خانواده علاوه برآداب معاشرت، اخلاق، نزاکت، وفاق، همیاری و دوستی، هنر مهر ورزیدن و محبت به دیگران را نیزمی آموزد.برای آموزش محبت به کودکان و تشویق آنان به مهرورزی بهتر است به او فرصت دهیم تا محبت را به طور غیر مستقیم وعملی بیاموزد زیرا آموزش که از راه غیر مستقیم و عملی صورت گیرد، پایدارترین، ماندگارترین و موثرترین نوع یادگیری است.آمار نشان می دهد۷۵% یادگیری از طریق مشاهده و حس بینایی، ۱۳%از راه حس شنوایی و ۱۲% بقیه از راه سایر حواس صورت می گیرد.

معلم و مدرسه نیز نقش موثری در شکل گیری محبت در کودکان و نوجوانان ایفا می کنند.معلمان علاوه بر آموزش علوم و فنون مختلف، به رشد صفات خوب آنان نیز کمک شایان می نمایند.تاثیر شخصیت معلم بر دانش آموزان قابل انکار نیست.او می تواند با رفتار،سخنان و برخورد خود محبت را در دانش آموزان ایجاد نماید.

با توجه به عوامل موثر در آموزش محبت، موانع متعددی در این زمینه وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

۱-عدم شناخت و مطالعه دقیق در زندگی بزرگان دین که بهترین معلمان اخلاق بوده اند و مردم را به محبت تشویق و سفارش کرده اند.

۲-عدم آموزش صحیح مهرورزی در خانواده، مدرسه و اجتماع . کودکان و نوجوانان محبت را به عنوان یک موضوع آموزش نیاموخته اند و برخورداری ازاین رفتارپسندیده راه ضروری تشخیص نداده اند.بلکه برخی از آن ها در حاشیه مسائل آموزش به آن توجه دارند.

۳- مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از جمله عواملی هستند که متاسفانه سبب نگرانی در خانواده ها شده است.مثلا پدر خسته از کار و غمگین از ناتوانی در تامین معاش خانواده ، فرصت ابراز محبت ندارد. از طرفی جنگ قدرت بین سیاستمداران و جناح های مختلف سیاسی نه تنها به مهر و محبت بین آنها آسیب زده بلکه موجب ایجاد حس تنفر از یکدیگر می شود.

۴- نسل امروزتصوردرستی ازمحبت و دوستی ندارد و این رفتارهای پسندیده را حاصل کسب منافع دیگران می بیند. او به محبت و دوستی دیگران اعتماد ندارد و پایان محبت و دوستی را ناخوشایند می پندارد.

امیدوارم با تفکر و اندیشه بیشتری دعای تحویل سال را بخوانیم و با خلوص نیّت، دگرگونی حال را به بهترین حال که همانا محبت کردن و مهرورزی به دیگران است.از درگاه ایزد متعال خواستار شویم و با این امید شما عزیزان را به خدای بزرگ سپرده ،سالی سرشار از مهر و محبت برایتان آرزومندم.

از محبت تلخ ها شیرین شود

وز محبت مس ها زرین شود

از محبت دردها صافی شود

وز محبت دردها شافی شود

از محبت خارها گل می شود

وز محبت سرکه ها مل می شود

عبداله سیرجانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.