موانع اجرای تئاتر در نیشابور از زبان کارگردان جوان همشهری

سحر سوقندی

5بهزاد آقاجانی این روزها سه کار تئاتر را برای اجرا آماده سازی می کند، اولین آن ها نمایش «خانه عروسک» اثر ایبسن با موضوعی اجتماعی است که برای حضور در جشنواره استانی در حال آمادگی است  و آن گونه که آقاجانی می گوید: قطعا در مشهد به روی صحنه می رود و پس ازآن مراحل آمادگی خود را بر صحنه ی تئاتر تهران طی خواهد کرد.

با توجه به شرایط دبیرخانه جشنواره فجر که کارها تا پایان شهریور باید اجرای عمومی داشته باشند ،برنامه ریزی ۲۰ روزه ای هم  از ابتدای شهریور برای این کار در نظر گرفته شده است.

آقاجانی «خانه عروسک» را با  بازی سیدجواد حسینی، فاطمه حاجی آبادی و آرزو نصیری نسب که هرسه از هنرمندان نیشابور هستند، به روی صحنه می برد.

شایان ذکر است که این نمایش اقتباسی است مدرن از نمایشنامه خانه عروسک ایبسن.

نمایش بعدی مونولوگی است به نام «من مرتضی، تنها هستم». در این درام تنها یک بازیگر به نام سید جواد حسینی  بازی می کند.

این نمایش به احتمال زیاد در پاییز وآبان ماه ابتدا در مشهد و سپس در تهران به روی صحنه می رود.

«شمال خوش بگذره عزیزم» هم دیگر کاری از این کارگردان نیشابوری است که این روزها مراحل انتخاب بازیگر خود را طی می کند. این نمایشنامه در اردیبهشت ۹۴ توسط انتشارات آسا در تهران، در قالب کتاب به چاپ رسیده است که موضوع آن برخلاف دوکار قبلی ، کاری ۱۰۰% فانتزی با کمدی سیاه می باشد.

به گفته آقاجانی در این نمایش هم که برای شرکت در جشنواره به احتمال زیاد از اواخر دی ماه به روی صحنه برود، توسط یک بازیگر زن اجرا می شود که مشخص نیست از بازیگران نیشابور در این کار استفاده شود یا بازیگری از تهران.

این پرسش را که چرا در رابطه با دلایل اجرا نشدن نمایش های خود در نیشابور به «خیام نامه» چنین پاسخ گفت:  متاسفانه در نیشابور اگر بخواهید هنری را به طور جدی دنبال کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد. در رابطه با اجرا نشدن این سه کار در نیشابور؛ با توجه به اینکه  شیوه ی اجرای سه کار نامبرده برای سالن های «بلک باکس» طراحی شده است و شهر ما یک سالن اختصاصی تئاتر با حداقل امکانات سخت افزاری ندارد. از این رو امکان اجرا در نیشابور نیست.

سالن های بلک باکس که مختص اجرای نمایش هایی است که تماشاگر باید کار را در ارتفاع ببیند، امروزه بیش تر سالن های تئاتر کشور را تشکیل می دهند.

برای دلیل اجرا در پایتخت هم باید گفت که در تهران علاوه بر امکانات بهتر مخاطبان اختصاصی این گونه نمایش نیز بیشتر است. درست یا غلط؛ ویترین هنرکشور ما تهران است. هرچند که برخی شهرستان های اطراف باز هم وضعیت بهتری از این لحاظ نسبت به نیشابور دارند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.