مواد مخدر نگرانی  ۹۰ درصد مردم نیشابور

احسان سلیمانی

خبرنگار

 

از دارو تا کمپ خصوصی

hhh955در زندگی به طور تدریجی و به دنبال پیشرفت تمدن، همان گونه که بشر از رفاه بیشتری برخوردار می شود عوارض و معضلات نیز رخ می نماید. زمانی  انسان ها به شیوه ای سنتی و ابتدایی زندگی می کردند و مسائل و مشکلات جمعی و روانی شان را نیز سنتی حل می کردند، اما با تغییر شیوه زندگی به شکل امروزی و جدید گاهی مسائلی ایجاد می شود که حل آن از عهده بسیاری از افراد خارج است. اعتیاد یکی از این  «بیمارى های اجتماعی» مدرن است.

کمپ های ترک اعتیاد یکی از راه هایی است که برای مقابله و مبارزه با اعتیاد پیش روی مبتلایان به این ناهنجاری اجتماعی قرار گرفته است .البته کمپ ها و NGO ها درمان اصلی نیستند اما به عنوان مراکز درمانی با هدف شناسایی علت گرایش به اعتیاد به حمایت از بیماران می پردازند.

۹۰ درصد جرایم به موضوع مواد مخدر مربوط است

فرمانده انتظامی شهرستان نیشابور در گفت و گوی اختصاصی خود با خیام نامه ضمن تشریح برنامه های نیروی انتظامی به مناسبت هفته مواد مخدر گفت: در۹۰ درصد جرایم چه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به موضوع مواد مخدر مربوط است. در زمینه مقابله و مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با تمام توان به این امر می پردازد، اما در بحث پیشگیری ضرورت دارد دستگاه‌های دیگر نیز وارد کار شوند و باید در این زمینه بیش از پیش از ظرفیت های موجود جامعه استفاده کنیم. در زمینه این معضل همواره مردم پلیس را سنگر اول مبارزه می‌دانند و این درحالیست که آخرین سنگر که مقابله است، وظیفه پلیس و نیروی انتظامی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره با آمار کشفیات مواد مخدر و با بیان این که تریاک بیشترین سهم از کشفیات را دارد گفت: از ابتدای سال ۹۵ کشفیات مواد مخدر بیش از دو برابر افزایش داشته که ۱٫۵ درصد از دستگیری های مرتبط با مواد مخدر را زنان تشکیل داده اند.

فعالیت ۵ مرکز ترک اعتیاد در نیشابور

در قانون مبارزه با مواد مخدر اصلاحی سال ۱۳۸۹ معتادان مکلف شدند تا برای ترک اعتیاد خود به مراکز مجاز دولتی، غیردولتی، خصوصی یا سازمان‌های مردم نهاد مراجعه و گواهی تحت درمان دریافت کنند .به همین دلیل به سازمان بهزیستی رفتیم تا از شرایط و چگونگی کار این مراکز سوال کنیم.

علی براتی کارشناس پیشگیری اداره بهزیستی در این رابطه می گوید: در حال حاضر ۵ مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد و یک مرکز به صورت سرپایی در نیشابور از سازمان بهزیستی مجوز دریافت کردند و در سطح شهر فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه به طور متوسط روزانه ۴ یا ۵ نفر به صورت خود معرف جهت بستری شدن در این مراکز به بهزیستی مراجعه می کنند، افزود: هر کمپ دارای ۶ نفر ظرفیت است و به صورت میانگین ۳۵ نفر در هر کمپ مراقبت می شوند که بیماران در این کمپ ها در کنار حوزه درمانی خود در بحث اشتغال هم فعالیت هایی مثل فیروزه تراشی، خیاطی و نجاری انجام می دهند.

براتی با اشاره به این که داروی مصرفی هر بیمار با توجه به نوع اعتیادش متفاوت است، گفت: دوره درمانی این بیماران از ۲۱ روز شروع می شود که بیمار در ده روز اولیه دوره سم زدایی را میگذارند و بعد از ده روز وارد گروه می شود و در جمع زندگی می کند. همچنین افرادی که خودشان تمایل داشته باشند دوره آنها تمدید می شود.

وی در مورد چگونگی حمایت های بهزیستی از این بیماران گفت: افرادی که پاک شده و از این مراکز خارج می شوند و خانواده آن ها هم نیازمند باشند، به مدت دو سال تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند.

در عصر حاضر، مواد مخدر و میزان استفاده از آن به‌عنوان یک تهدید اجتماعی و معضلی برای خانواده‌ها مطرح شده است چنان که، بر اساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته نیروی انتظامی نیشابور در سال ۹۴ دغدغه اصلی ۹۰ درصد مردم نگرانی از احتمال استفاده اعضای خانواده از مواد مخدر به خصوص مواد مخدر صنعتی در جامعه است. بررسی‌ها حاکی از آن است که متأسفانه در کشور مان میانگین سنی اعتیاد به مواد مخدر پایین آمده است. به‌طوری که طبق آمارها ۳۵ درصد از معتادان کشور بین ۲۰ تا ۲۵ سال سن دارند.

در سال‌های اخیر بارها و بارها صحبت از زنانه شدن اعتیاد مطرح شده است. طبق یک تحقیق جهانی، رشد گرایش زنان به انواع اعتیاد در حال حاضر بیشتر از مردان است. بر‌اساس این آمارها، یک‌چهارم افرادی که در فاصله سنی ۱۸ تا ۲۰ سال قرار دارند، یکی از این مواد را برای یک بار در زندگی خود مصرف کرده‌اند. البته، به دلیل ماهیت خاص این پدیده اجتماعی و علل دیگر، آمار رسمی و روشنی از تعداد معتادان و نوع مصرف این جمعیت وجود ندارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.