مهریه جالب یک زوج جوان در نیشابور

مهریه جالب یک زوج جوان در نیشابور:

۵ جلد کتاب!

درود! به کلبه کتاب خوش آمدید. لابد هفته ی گذشته در همین نشریه و در صفحه ی یک هفتم، خواندید که وزیر ارشاد، آرزو کرده بود روزی برسد که در مراسم خواستگاری به جای پرسیدن از مال و اموال داماد از میزان علاقه اش به کتاب و کتاب خوانی پرسیده شود! حالا این خبر داغ را هم داشته باشید که یک آقا داماد نیشابوری و یک عروس خانم شمالی قرار است به زودی با هم ازدواج کنند و عروس خانم که تحصیل کرده ی اروپا ست مهریه ی خود را ۵ جلد کتاب تعیین کرده است. این پنج کتاب عبارتند از: رباعیات خیام، شاهنامه فردوسی، غزلیات حافظ، بوستان سعدی و دیوان شمس. آقا داماد مهندس است و عروس خانم حقوق دان. مادر داماد هم از شاعران خوب نیشابوری هستند که البته هنوز کتابی از ایشان منتشر نشده است. ایشان البته قول دادند بعد از مراسم اگر عروس و داماد موافق بودند شرح کامل ماجرا و اسامی آنان اعلام شود. ما هم همینجا از خیام نامه به این زوج فرهیخته شادباش می گوییم و آرزو می کنیم زندگی شاد و زیبایی داشته باشند.

وقتی که تیراژ کتاب ها و روزنامه ها در ایران، میلیونی بود!

«در شاهنامه ابداع و اختراع خط از ایرانیان دانسته شده و الواح گلی و همچنین کتیبه‌های مختلف ایام باستان مبین این نظر است. از این‌ها گذشته این که کتابخانه فارس در دجله ریخته شد و آب دجله را تیره ساخت حکایت از کثرت کتاب‌هایی دارد که در کتابخانه فارس وجود داشته که بی‌شک اگر باقی می‌ماندند امروز بشر بر پایه آن آگاهی‌ها و تحقیقاتش چندین قرن بیش‌تر از این بود که الآن هست… بعدها نیز که صنعت چاپ رونق گرفت ایران از نخستین کشورهایی بود که نه حتی در مرکز آن بلکه در شهرهای دوردستش صنعت چاپ از طریق چاپ سنگی گسترش یافت و کتاب‌های آن زمان نقش موثری در گسترش فرهنگ ایرانی در میان مردم و همچنین ترجمه‌های آثار غربی داشت. سپس در سال‌هایی که تحصیلات نوین آغاز شد و بر تعداد مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها افزوده شد شمارگان کتاب و مطبوعات اوج گرفت به طوری که در آغاز دهه ۵۰ شمارگان روزنامه‌های معروف کشور به مرز ۳۰۰ هزار نسخه رسید که در تمامی خاورمیانه بی‌مانند بود. در اواخر دهه ۵۰ با توجه به تحولاتی که در کشور پیش آمد بسیاری از کتاب‌ها و برخی از روزنامه‌ها با تیراژ میلیونی منتشر شدند. همه این‌ها نشان‌دهنده علاقه ایرانیان به مطالعه است.»

آن چه خواندید بخشی از سخنان آقای «بقایی ماکان» درباره ی اوضاع و احوال مطالعه در ایران بود. ایشان در ادامه درباره ی دلایل کتاب نخوانی ایرانیان گفته اند: «این‌که امروز دیده می‌شود شمارگان کتاب متأسفانه تا حد ۵۰۰ نسخه تنزل یافته به این سبب است که عشقه‌هایی ظاهرفریب به جریان صنعت نشر افتاده و چنان آن را در خود گرفته که بسیاری از واقعیت‌ها در این خصوص پوشیده مانده است.» این نویسنده و پژوهشگر در ادامه به مهم‌ترین دلایل مشکلات صنعت نشر اشاره کرد و در این‌باره گفت: «نخست این‌که مدیریت کلان فرهنگی تلاش می‌کند قلم اهل معرفت به جوهر آنان آغشته شود. دیگر این‌که ممیزی‌های دل بخواه و سلیقه‌ ای عرصه را چنان بر اهل قلم تنگ کرده که آنان عطای نوشتن و اندیشیدن را به لقایش بخشیده‌اند. سوم این‌که مضیقه‌های اقتصادی حرکت و پویایی را از ناشران گرفته است…» جهت تکمیل سخنان آقای بقایی ماکان عرض می کنیم در حالی که هم اکنون آمارها حکایت می کنند مجموع تیراژ کل روزنامه های ایران کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه در روز است، فقط روزنامه ی «یومیوری شیمبون» ژاپن به تنهایی چیزی در حدود ۱۴ میلیون تیراژ دارد! این روزنامه به وسیله ی جامعه کارگری این کشور و کاملا خصوصی اداره می‌شود.

تازه های بازار کتاب

اگر در هفته ی کتاب، برنامه ی مناظره ی شبکه اول سیما درباره ی کتاب را دیده باشید حتما به خاطر دارید یکی از حاضرین در جلسه به تلویزیون اعتراض کرد که چرا وقتی کتاب فیلمنامه های «اصغر فرهادی» منتشر می شود این رسانه، خبرش را به عنوان یک خبر مهم ادبی اعلام نمی کند. ما هم ضمن سپاس از این دوستِ نکته سنج در رسانه ی خودمان که خیام نامه باشد اعلام می کنیم این کتاب را که نشر چشمه منتشر کرده و شامل فیلمنامه های رقص در غبار، چهارشنبه سوری، شهر زیبا، دایره زنگی، درباره الی، جدایی نادر از سیمین و گذشته است می توانید از کلبه کتاب کلیدر تهیه اش کنید. به هر حال، یک ایرانیِ برنده ی اسکار که بیشتر نداریم. اما دیگر کتاب ها:

*«پیرمرد صد ساله ای که از پنجره خانه سالمندان زد به چاک و ناپدید شد» این عنوان طولانی مربوط به رمانی است نوشته ی نویسنده ی سوئدی «یوناس یوناسون» که سه سال پیش در اروپا به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت و حالا با ترجمه ی جلال رضایی راد در ایران منتشر شده است.

*تقلید از خدا (در معرفت شناسی ابن عربی، متن خوانی و تفسیر فتوحات مکیه) از نصرالله حکمت، نشر الهام، قیمت ۴۰ هزار تومان

*«وقتی دماغ پینوکیو توی سوراخ گوش من بود»، مجموعه شعر طنز از فاضل ترکمن، نشر مروارید، ۱۴ هزار تومان

*«الواح صلح» و « مرد بی مورد» دو مجموعه غزل از محمدسعید میرزائی، نشر نیماژ، ۱۲۵۰۰ تومان و ۹۹۰۰تومان

*«مردی با کبوتر» نوشته ی رومن گاری با ترجمه ی خانم لیلی گلستان، نشر ثالث، قیمت ۷۰۰۰ تومان

کلبه کتاب

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.