مهدی کاکلی   گزینش دکتر بتول فخراسلام از پندهای شاهنامه منتشر شد

 

درود! به کلبه کتاب خوش آمدید. یک همشهری جوان و پرانرژی داریم به نام آقای رضا آریایی. ایشان دانشجوی رشته ی رهبری ارکستر هستند و در اواخر سال ۱۳۹۳ هم موفق شدند مقام اول فستیوال آهنگسازی بین‌دانشگاهی و بین‌المللی را به دست آورند. آقای آریایی مدتی قبل کتابی را با عنوان «تئوری موسیقی» برای انتشار به نشر شادیاخ سپردند که بنده پیگیر روند اداری تهیه ی فیپا و مجوز انتشار آن هستم. به طور طبیعی، اداره کل ارشاد مشهد باید مجوز چنین کتاب هایی را که کاملا علمی بوده و مورد ممیزی دار هم ندارند خیلی سریع صادر کند. اما اکنون بیش تر از دو هفته است که بارها و بارها با واحد چاپ و نشر مشهد تماس گرفته ام ولی آن ها به شیوه ای فرساینده پاسکاری نموده و امروز و فردا می کنند. حتی چندین بار برای مدت طولانی هیچ کس پاسخگوی تلفن هم نبوده و اعتراض به مقامات بالاتر هم بی نتیجه بوده است. جالب است اداره ای که باید الگوی خدمات رسانی آنلاین و اینترنتی باشد به شیوه ای کاملا سنتی عمل نموده و حتی برای ارسال یک نامه به موسسات انتشاراتی هم کوتاهی می کند و می گویند تشریف بیاورید حضوری دریافت کنید. این مقدمه را در ادامه ی ماجرای ممیزی که هفته ی قبل صحبت شد آوردم تا ببینید چگونه امور فرهنگی یک مملکت اینچنین در پیچ و خم کاغذبازی های بیهوده ی اداری گرفتار می شود و گاه، انتشار ساده ی یک کتاب چقدر پیچیده می شود. وقتی ادارات و نهادهایی که وظیفه شان خدمت رسانی است خودشان سد راه می شوند چه باید کرد؟

پیام های شاهنامه

2 (1)همچون هفته ی پیش، این هفته هم کتابی تازه از یک همشهری نیشابوری داریم که متولد نیشابور نیست! خانم دکتر بتول فخراسلام  متولد ۱۵ فروردین ۱۳۵۲ در مشهد است. ایشان از سال ۱۳۷۹ تاکنون عضو هیأت علمی  دانشگاه آزاد نیشابور و استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی است. از همین رو با افتخار، این استاد شاهنامه پژوه را که شاهنامه را عاشقانه دوست دارد همشهری خود می دانیم و گزارش انتشار کتاب تازه ای از ایشان را به نقل از آقای وحید لسانی که دانشجوی ایشان در مقطع کارشناسی ارشد هستند تقدیم شما می کنیم.

وحید لسانی: دومین کتاب دکتر فخراسلام با عنوان «پند و پیام های شاهنامه فردوسی» این هفته به بازار آمد. این کتاب به طور تخصصی و تنها برای اهالی شعر و ادب نگاشته نشده است، بلکه مخاطب آن عموم مردم اند. کتاب «پند و پیام های شاهنامه فردوسی» بیش تر برای آشنایی نسل جوان با شاهنامه و مؤلفه های هویت و فرهنگ ایرانی به زبانی ساده نوشته شده است. با توجه به رویکرد جامعه ی جوان و قهرمانان خیالی بیگانه و ناآگاهی از قهرمانان واقعی ایران زمین و سوگیری به خودباختگی و از خودبیگانگی، مهم ترین هدف نویسنده، آشنایی و آشتی جوانان به طور خاص و ایرانیان به طور عام با هویت ملی و فرهنگی خود است. در این کتاب به گونه ای کوتاه دوره های شاهان و کارکردها و رخدادهای روزگارشان، پیشینه ی پند و پیام ها و بیت های پندآمیز شاهنامه ی سترگ به ترتیب الفبا آمده است که برای علاقه مندان به مشاعره هم فایده ای در بر داشته باشد. گفتنی  است به زودی از این نویسنده کتابی دیگر با همین مضمون و درباره ی پند و پیام های مثنوی مولوی راهی بازار می شود.

اما خوب است چندتایی از پندهای شاهنامه را از این کتاب با هم بخوانیم:

پزشک تو پندست و دارو خرد

مگر آز تاج از دلت بسترد

پشیمان نشد هرکه نیکی گزید

که بد، آب دانش نیارد مزید

جز از نیک نامی و فرهنگ و داد

ز کردار گیتی مگیرید یاد

جز از راستی هرکه جوید ز دین

بَرو باد نفرین بی آفرین

فروتن بود شه که دانا بود

به دانش بزرگ و توانا بود

فروتر بود هرکه دارد خرد

سپهرش همی در خرد پرورد

این را هم اضافه کنیم که «پند و پیام های شاهنامه فردوسی» در ۱۵۶ صفحه ی قطع رقعی به کوشش انتشارات سخن گستر منتشر شده است. قیمت این کتاب ۸۵۰۰ تومان است که می توانید از کلبه کتاب کلیدر تهیه اش کنید.

دریغا پاییز

خب پاییز که به قول مهدی اخوان ثالث، پادشاه فصل هاست از راه رسید. این هفته دو قطعه از شعرهای «بیژن نجدی» را برگزیده ام یکی برای پاییز و دیگری برای آغاز مدرسه ها:

درخت

شعرش را روی پاییز می نویسد

پاییز

شعرش را روی درخت

من بر پاییز نوشته ام

بر درختان افتاده

دریغا من…

دریغا پاییز…

دریغا درخت…

***

گچ و تخته های سیاه

گچ و ناخن های سفید

گچ و هراس دختران کلاس

هنگام نوشتن «عشق»

که یاران فراموش کردند عشق

«واقعیت رویای من است»/ مجموعه اشعار بیژن نجدی/ نشر مرکز/ ۳۵۸صفحه/ ۱۹۵۰۰ تومان

 

2 (2)

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.