مهارت مقابله با استرس

مهارت های زندگی:

مهارت مقابله با استرس

بخش اول

دوستان سلام.درابتدای سال جوش و خروش و فعالیت بسیاراست. بزرگترها که در کار و کسب خود به روزهای خوب چشم دوخته اند و نوجوانان و جوانان برای امتحانات پایان سال و نیز برگزاری کنکور سراسریآماده می شوند. بدون شک هر کار و فعالیتی خود به خود مقداری استرس به همراه دارد.

مشکلات بهداشت روان و از جمله استرس بر همه انسان ها تأثیرگذار است اما در دوره نوجوانی مشکلات روانی مانند افسردگی و استرس باعث ایجاد پدیده هایی مانند بزهکاری، بی بندوباری، اعتیاد، فرار از ترس، خودکشی و خشونت می شود. یکی از مهارت های زندگی، مهارت مقابله با استرس است.

امروزه در گفتگوهای عامیانه از کلمه استرس زیاد استفاده می شود. مثلا دانش آموزی که می گوید امروز امتحان دارم و به همین سبب استرس دارم؛منظورش این است که اضطراب و دلشوره دارم و نگران هستم. استرس به معنی اضطراب، نگرانی و دلشوره نیست. بلکه استرس یعنی: «دوباره سازگار شدن فرد با شرایط و موقعیت جدید. هر جا که تغییری در زندگی روی دهد ما با استرس روبرو هستیم.»

سازگار شدن با شرایط جدید در زندگی به جسم وروان فرد فشار می آورد. به همین دلیل به استرس فشار هم گفته می شود. برای سازگاری با شرایط جدید در زندگی جسم و روان انسان تحت فشار قرار می گیرند، زیرا شرایط قبلی که با آن سازگار شده بود تغییر یافته است و فرد باید سعی کند با شرایط جدید سازگار شود و تعادل دوباره ای در زندگی پیدا کند.

طبقه بندی استرس ها از نظر شدت

و فراوانی:

۱- استرس های فاجعه آمیز (شدید):

بعضی از حوادث تغییر بسیار شدیدی در زندگی ایجاد می کنند مانند: سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و تصادف که باعث تغییرات شدیدی در زندگی فرد می شوند به گونه ای که مدت ها طول می کشد تا فرد بتواند با این تغییرات سازگار شود. این حوادث اگرچه قدرت تخریبی شدیدی بر انسان دارد، ولی به ندرت اتفاق می افتد و خیلی از افراد ممکن است در طول زندگی هرگز چنین تجربه ای نداشته باشند.

۲- استرس های معمول زندگی:

این استرس ها در زندگی همه انسان ها رخ می دهد. استرس هایی مانند: رفتن به مدرسه، امتحان، ازدواج، طلاق، اشتغال، مرگ عزیزان و بدهکاری. اگرچه این استرس ها مانند استرس های فاجعه آمیز شدید و ناتوان کننده نیستند ولی تعداد این استرس ها بسیار بیشتر است.

۳- استرس های کوچک:

این استرس ها شدت بسیار کمی دارند ولی به تعداد زیاد در زندگی رخ می دهند. مانند: دیر رسیدن به کلاس یا سرکار، معطل شدن در صف نانوایی، نداشتن محل خلوت برای مطالعه و صداهای مزاحم هنگام درس خواندن. همان طور که می بینید این استرس ها چندان شدید نیستند ولی در زندگی به میزان زیادی با آن ها مواجه می شویم و می توانند باعث مشکلات در زندگی شوند.

ادامه دارد

نوشته شده توسط : عبداله سیرجانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.