مهارت مقابله با استرس

 

بخش دوم

دوستان سلام. در بخش نخست این نوشتار تعریف ((استرس)) را ارایه نموده و تقسیم بندی آن از نظر شدت را به سه قسمت شدید، معمولی و خرد شرح دادم. انواع استرس از نظر کیفیت عبارتند از:

۱- استرس های منفی: این استرس ها اتفاقاتی منفی و ناخوشایند می باشند.مانند مرگ عزیزان، طلاق، بیماری، افت تحصیلی و… برای مثال، فاطمه یک سال پیش همسرش را بر اثر سکته از دست داده است و نه تنها دچار اندوه شد بلکه بابت ادامه زندگی خود و فرزندش که کلاس اول ابتدایی است نگران است.او تاکنون خانه دار بوده و به کارهای منزل می پرداخته است ولی اکنون با توجه به مشکلات مالی مجبور است در کارگاه تولید نان سنتی به کار بپردازد.کنترل بیش از حد پدر و برادرانش هم او را آزار می دهد. فاطمه اخیرا فکر می کند روحیه خود را از دست داده، خیلی گریه می کند و چیزی نمی تواند او را خوشحال کند.

۲- استرس های مثبت: اتفاقات مثبت و خوشایند مانند قبول شدن در دانشگاه، …شغل، ازدواج، بچه دار شدن و…. برای مثال رامین امسال در کنکور سراسری پذیرفته شده و باید برای ادامه تحصیل به تبریز برود.او تا کنون فقط وظیفه اش درس خواندن بوده است. زندگی در خوابگاه، یاد گرفتن کارهایی که تا کنون مادرش برایش انجام می داده، رفت و آمد به تبریز از جمله فعالیت هایی است که رامین باید با آن هماهنگ شود. قبولی در دانشگاه یک اتفاق مثبت و خوشایند است ولی باعث ایجاد تغییرات زیادی در زندگی رامین شده که باید با آن سازگار شود و این سازگاری باعث فشار بر جسم و روان او می شود.در صورتی که استرس ها طولانی شوند می توانند باعث بیماری های جسمی و روانی مختلف شوند. نه تنها استرس باعث بیماری می شود بلکه با آسیب های روانی و اجتماعی مختلف همراه است.

اثرات جسمانی استرس:

زیر فشار و استرس هرکدام از اندامها و دستگاه های بدن که ضعیف تر از بقیه می باشد دچار مشکل شده و بیماری شروع می شود.در هر انسانی بعضی از اندام ها ضعیف ترهستند و مقاومت کمتری در مقابل استرس دارند.در عده ای قلب ودر عده ای دستگاه گوارشی و تنفسی ضعیف است.به همین دلیل این افراد دچار بیماری های قلبی، گوارشی و تنفسی می شوند.به بیماری هایی که در اثر استرس ایجاد می شوند، بیماری های روان تنی (مایکوسوماتیک)می گویند زیرا هم ریشه روانی و هم ریشه جسمانی دارند.

زخم معده، آسم، میگرن، فشار خون بالا، اگزما،درد پشت، درد کمر و سرطان از جمله این بیماری های روان تنی است که پزشکان می گویند عصبی است و علاوه بر مصرف دارو باید حرص و جوش نخورید، به مسافرت بروید، کارتان را کم کنید و آرامش بیشتری در زندگی اتان ایجاد کنید.

اثرات روانی استرس:

استرس نه تنها می تواند فرد را دچار بیماری جسمی کند، بلکه می تواند بیماری ها و آسیب های روانی-اجتماعی نیز ایجاد نماید.یکی از مهمترین بیماری های روانی که با استرس ارتباط دارد، افسردگی است.اگرچه درمان افسردگی سخت نیست، ولی بسیاری اصلا متوجه نمی شوند که افسرده هستند.در نتیجه افسردگی پیشرفت می کند و مشکلات سنگین تر می شود.پیشرفت افسردگی باعثآسیب های جدی مانند اعتیاد، اقدام به خودکشی، فرار از منزل، بزهکاری و بی بندوباری می شود.حتی گاهی ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری مزمن باعث آسیب دیگران می شود.مثلا پدر جواد مدتهاست بیماری قلبی دارد و همواره در خانه یا بیمارستان بستری است.از طرفی مادرش هم مشغول پرستاری از پدر است و جواد کمتر از توجه مادرش بهره مند می شود.او همیشه نگران بیماری پدرش است و به خاطر فضای دلگیر خانه اکثر اوقات بیرون از خانه و با دوستان است یکی از آنها به جواد پیشنهاد داده مواد مخدر استفاده نماید.

ادامه دارد

نوشته شده توسط : عبداله سیرجانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.