من مرد تنهای شبم در نمایشگاه کتاب!

من مرد تنهای شبم در نمایشگاه کتاب!

نمایشگاه کتاب تهران را بزرگترین رویداد فرهنگی کشور می دانند. با این وجود شمارگان کتاب ها، در همان هزار تا درجا می زند. همه ساله، پایتخت، ده روز پرهیاهو را با کتاب و کتاب خوانان می گذراند و بعد باز در بازار کتاب همان سکوت و سکون همیشگی تکرار می شود. امسال خبرهایی از آشتی اهالی فرهنگ و قلم با نمایشگاه کتاب به گوش می رسد که چند سالی جایشان در این جشن کتاب خالی بود. رییس جمهور هم در همان روز گشایش، جمله ای گفت که تیتر اول بسیاری از خبرگزاری ها شد: «صاحبان فرهنگ نیازی به ارشاد و گشت ارشاد ندارند.» روحانی همچنین گفت: «اگر ما می‌خواهیم کتاب جایگاه اصلی خود را پیدا کند باید برای آفریننده، ناشر و عرضه کننده کتاب در همه مراحل امنیت و آزادی را تضمین کنیم و بدانیم بدون آزادی، فکر، خرد و اندیشه واقعی انسان بر روی صفحه کاغذ و یا هر صفحه دیگر از جمله صفحه فضای مجازی بروز نمی‌کند.» باید منتظر ماند و دید آیا فضای فرهنگی کشور در عمل هم رو به بهبود پیش خواهد رفت یا باز با اندکی رونق در بازار کتاب، خرده گیران و بهانه جویان، کارشکنی ها را آغاز می کنند. همان هایی که انتشار کتاب ترانه های «حبیب» خواننده ی قدیمی ایران را واویلای فرهنگی می دانند و در جلسه ی پرسش و پاسخ، از وزیر فرهنگ درباره ی چرایی مجوز دادن به آن می پرسند. راستی آیا انتشار ترانه ی «من مرد تنهای شبم، صد قصه مانده بر لبم» فرهنگ ما را دچار بحران خواهد کرد؟ برای اطلاع از کتاب های تازه ی نمایشگاه کتاب تهران تا شماره بعدی خیام نامه منتظر باشید. فعلا برویم ببینیم در بازار کتاب نیشابور چه خبر است.

سایه های سکوت

یک کتاب جمع و جور ۵۴ صفحه ای که در آن پنج داستان کوتاه به قلم «زکیه حسینی» آمده است. خانم حسینی اهل دررود است و این نخستین تجربه اش در انتشار کتاب است. متاسفانه موسسه فرهنگی انتشاراتی خاتم این کتاب را با کیفیت چاپ و صحافی بسیار نامناسبی منتشر کرده است. در «سایه های سکوت» می توانید این داستان ها را بخوانید: «بومادران»، «کلید»، «الهام»، «باز هم خدایمان شکر» و «نمی خواهم بیمار باشم».

1 (2)

 

آموزش دف

«آموزش دف» عنوان کتابی است که به تازگی راهی قفسه ی آثار مولفین نیشابور شده است. «محمد پرویزیان»، همشهری نیشابوری ما که نوازنده ی دف است گردآوری و نگارش مجموعه ای از درس های استاد خود، «زکریا یوسفی» را در قالب این کتاب، راهی بازار نشر کرده است. پرویزیان در معرفی کتاب می نویسد: «از سال ۱۳۶۸ مشغول به یادگیری و نواختن سازهای کوبه ای شدم. سپس نزد استاد زکریا یوسفی رفتم و به فراگیری سبکی جدید در دف نوازی پرداختم. پس از سال ها شاگردی بر آن شدم تا اتودهای دوره ی ابتدایی و متوسطه ایشان را در مجموعه ای با نام «آموزش دف» جمع آوری و به رشته نگارش درآورم. پیش تر مجموعه ای با نام «در حلقه دف» تالیف خود استاد که شامل ۶۰قطعه برای دف است انتشار یافت. در این مجموعه فیگورهای نو و سبک جدید به نوعی دوره رنسانسی را برای ریتم های تکراری دف پدید آورد اما برای نواختن این اثر باید از ابتدا با این سبک و سیاق آشنا شد. لذا مجموعه ی آموزش دف، راه را برای هنرجویان عزیز هموار می کند تا به سر منزل مقصود برسند.» آموزش دف را انتشارات ارسطو ی مشهد در ۹۶ صفحه ی قطع رحلی منتشر کرده است. قیمت آن هم ده هزار تومان است. این کتاب را می توانید از کلبه کتاب کلیدر تهیه کنید.

تقدیم دوباره ی احترامات!

این هم ماجرایی از دنیای کتاب که یکی از دوستان فرستاده است: روزی «جورج برنارد شاو» به کتاب فروشی معروفی در لندن رفت که در آن جا کتاب های دست دوم را می فروختند. چند کتاب را که بررسی کرد ناگهان چشمش به یکی از کتاب های خودش افتاد و وقتی آن را نگاه کرد دید که بنا به اصرار یکی از دوستانش صفحه ی اول این کتاب را امضا کرده و به او هدیه نموده است! شاو در صفحه ی اول کتاب با خط خودش نوشته بود:«با تقدیم احترامات ویژه: برنارد شاو». برنارد شاو کتاب را خرید و در زیر آن عبارت نوشت: «برنارد شاو مجددا احترامات خود را تقدیم می دارد!» و آن را دوباره برای دوست خود فرستاد!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.